Rendszeresen hallani a médiából, hogy különböző használati tárgyakat, gépjárműveket eltulajdonítanak törvényt nem tisztelő állampolgárok. A lopások közül azonban az állatok sem maradnak ki, bár az állatlopás egy kevésbé egyszerű műfaj, ugyanis az állat nem marad csendben, ha idegen kezekbe kerül.

A következő infografikán látható, hogy 2009. és 2015. között mennyi állatot tulajdonítottak el gazdáiktól:

A rendőrségi kishírek tanúsága szerint az ellopott állatok egy jó része rögtön a kondérban végzi. Tipikusan így szoktak járni például a baromfik, de a nyulakat sem simogatni viszik. A 2014 áprilisban meglopott kaposkeresztúri gazda is csak a szerencsének és Sapinak, a nyomkövető rendőrkutyának köszönhette, hogy öt nyula közül kettő még élve került elő a tolvajok konyhájából, ahol a tűzhelyen épp az ő tyúkjai főttek.

Erről tudna mesélni az a nagyhalászi kecsketolvaj, akinek az udvaráról kiszűrődő mekegés ébresztett gyanút az arra sétáló járőrökben. Persze van, aki megoldja, csak el kellett helyezni valahol például azt a 48 darab sertést is, amelyet 2014 júliusában vittek el egy Jászapáti melletti telepről. Itt egyébként már több milliós értékről beszélünk, nem véletlen, hogy 400 ezer forintos nyomravezetői díjat is kitűztek az ügyben. Azért ezt a 48 disznót biztos nem lehetett csak úgy bezárni a kisszobába, mint ahogy azt a nagykopárdi erdőben befogott három kis vadmalaccal tették azt a minap.

Az állattolvajok sokszor nemcsak lopást követnek el, hanem egyúttal állatkínzást is, mint például az a mágocsi férfi, aki nejlonszatyorba tette a lopott tyúkokat, majd jó szorosan össze is kötötte a száját, a tyúkok pedig hosszas szenvedés után múltak ki.

A macskák megússzák?

A macskatartóknak valószínűleg lenne pár tippjük a miértre, de mindenesetre elég látványos adat, hogy kutyát gyakorlatilag 100-szor annyit loptak, mint macskát, 1043 eset áll szemben 11-gyel. Kutyalopást a rendőrségi hírek között sem nehéz találni. A körülmények változatosak. Tavaly októberben Mosonmagyaróváron egy élelmiszerbolt elé kikötött csivavának veszett nyoma, amíg a gazdája bent vásárolt. A térfigyelő kamerák felvétele alapján előkerítették a tolvajt, a csivava ott volt a lakásán. A nő azzal próbált védekezni (nem sok sikerrel), hogy azt hitte, kóbor kutyáról van szó.

Zalában tavaly februárban egy férfi a fiát próbálta rábeszélni, hogy lopja el a szomszédból a berni pásztor kiskutyát, mondván őt ismeri az anyakutya, és nem lesz nehéz elhoznia a kölyköt. Még azt is megígérte a kamasznak, hogy eladja a kutyát, és az árából neki vesz kabátot. A fiú nemet mondott. Amikor az apát kihallgatták a nyomozók, azt állította, hogy ő csak próbára akarta tenni a gyerekét.

A bűnözők célpontjai egyébként messze nem mindig védtelen kiskutyák, a karancslapujtői kutyakiképző telephelyről 2013 szeptemberében tizenöt németjuhász és német-belgajuhász keverék kutyát vittek el, igaz, ott az alkalmazottak elleni erőszak miatt már nem lopásról, hanem rablásról volt szó.

Macskalopás-ügyben rejtélyesebb a helyzet. A statisztika alapján annyi közelebbit tudunk mondani, hogy 3 eset Budapesten, 2-2 Pest, Somogy és Jász-Nagykun-Szolnok megyében, 1-1 pedig Borsod és Győr-Moson-Sopron megyében történt. Konkrét esetet se a police.hu-n, se az anonim bírósági határozatok tárában nem sikerült találnunk, de állatvédő oldalakon időről időre felbukkan egy-egy figyelmeztetés, hogy a környéken tünedeznek el a macskák, egy tulajdonos pedig azt gyanította, hogy a becsületes megtalálónak járó jutalom reményében loptak el egy macskát.

Állatkertből is loptak már

Hiába próbáltuk sajnos előkeresni a védett puhatestűekre irányuló konkrét bűntényeket, a statisztika annyit árul el, hogy az egyik eset 2012-ben Borsodban, a másik 2014-ben Tolnában történt és ráadásképp volt még egy védett puhatestűre irányuló garázdaság (belegondolni sem merünk) is 2013-ban Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében. Valószínűleg azért nem rossz tipp, hogy éticsigákról lehet szó. Belőlük lehet pénzt csinálni, igaz, nem túl sokat, a felvásárlási ár kilónként úgy száz forint.

Azt sem tudni egyelőre, melyik volt a statisztikában felbukkanó egyetlen egy "veszélyes állat", aminek az ellopása bekerült a 2013-as, budapesti bűncselekmények közé. Kígyót (igaz, nem veszélyeset) egyébként az állatkertből is loptak már, nemcsak a Keménykalap és krumpliorrban, hanem a valóságban is, nem is egyszer. 2004-ben akkor visszhangja volt a kutyafejű boa megfújásának, hogy az elkövető inkább saját maga visszacsempészte az állatot egy kispárnában.

Forrás: index.hu

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás