Sokak szerint már most is túlszabályozott a növényvédelem. Ennek ellenére tovább szigorítják a növényvédő szerek használatát. Sőt, várhatóan az eddigieknél is több szer kerülhet tiltólistára. Ideje megbarátkozni az integrált növényvédelemmel, ha nem akarunk padlóra kerülni.

Az évek óta tartó szigorodó növényvédő szer felhasználás a továbbiakban még több fejtörést fog okozni a növénytermesztéssel foglalkozóknak. A kockázat alapú szabályozást ugyanis felváltja a veszély alapú szabályozás. Ennek lényege, hogy a növényvédő szerek hatóanyagainak engedélyezése, vagy éppen tiltása bizonyos kizáró tulajdonságok vizsgálata alapján fog történni.

A szakértők sok veszélyt látnak az új irányvonalban. Szerintük ugyanis az új rendszer következménye lehet például, hogy több hatóanyag kerülhet kivonásra, így kevesebb szer fog a növénytermesztők rendelkezésére állni a fennálló veszélyek kivédése ellen. Ennek következtében hosszú távon veszélybe kerülhet akár az élelmezés is.

Veszélybe kerülhet az élelmiszer-ágazat
 
Ellehetetlenülhet a búzatermesztés is

Amennyiben beigazolódnak a félelmek, sok probléma adódhat a mezőgazdaságban és első sorban a búzatermesztésben. Intenzív gazdálkodás mellett fontos a növényvédő szerek használata. Permetszerek nélkül akár a felére is csökkenhet termésátlag, a magyar mezőgazdaság pillanatok alatt az 1960-as évek szintjére eshetne vissza.

Számokra lefordítva: egy egyszerű, tomboló betegségekkel nem teletűzdelt évben 40-60 százalékos terméskiesésre lehetne számítani a növényvédő szerek nélkül, csapadékos időjárás mellett (amikor a gombabetegségek a legjobban tudnak terjedni) akár a komplett búzatermés is odaveszhet.

Nem csak a búza, hanem a kukorica és a napraforgó is megsínylené a tervezett szabályozás bevezetését. Sokkal nehezebbé válna a növény termesztése, mivel a gyomirtó szerek skálája jelentősen beszűkülne. Arról nem is beszélve, hogy a vegyszeres állományszárításról is le kellene mondani.

Egyedül talán a rovarok elleni védekezésben nem jelentene veszteséget a szerek forgalomból történő kivonása, ugyanis a megmaradó készítmények hatékonysága megfelelő megoldást nyújtana.

Célkeresztben a glifozát és a neonikotinoid hatóanyagok és az azolok

A glifozát körül már évek óta megy a vita szakmai berkekben, hogy engedjék a használatát, vagy inkább tiltsák be. Egy biztos: a tarlókezelés egyik legjobb módja a glifozát tartalmú szerekkel történő permetezés. Ezek hiányában komoly gondot okozna a gyomok kiirtása a tarlókon.

A neonikotinoid szerek betiltásával a csávázás válna nehezebb feladattá. Ezek ugyanis olyan szerek, amelyekkel kiválóan lehet védekezni a talajlakó és a fiatalkori kártevők ellen. Hiányukban több talajfertőtlenítő és állománykezelésre lesz szükség, amely növeli a környezetterhelést, valamint a kevés szer miatt gyorsan kialakuló rezisztenciát segíthet elő a célzott rovarokban.

Csávázás nélkül nem fog ilyen szépen kelni semmilyen növény
 

A kivonásra javasolt hatóanyagok listáján van az azol is, bár gyógyászati termékként, gyógyszerként és bőrgyógyászati (körömgomba elleni) készítményekben is alkalmazzuk. Egy tubus ilyen szer alkalmazásakor összehasonlíthatatlanul több azol szívódik fel az ember szervezetében, mint amit egy ember átlagosan egy év(!) alatt kenyérbe kerülő búzán keresztül elfogyaszt.

Integrált növényvédelem – a helyes irány

A hatóanyagok bevonásával szemben léteznek alternatív megoldások, amivel a környezeti hatást csökkenteni lehet. A növényvédő szerek fejlesztésében az utóbbi időben jellemzővé vált hatóanyag kombinációkkal például jól ki lehet használni a szinergiahatásokat, és ezáltal az egyedi hatóanyagok kijuttatásának mennyiségét jelentős mértékben csökkenteni lehet (akár felére vagy harmadára is csökkenthető az egyedi hatóanyag kijuttatás mennyisége).

A kórokozók és kártevők megjelenésének és terjedésének előrejelzésén alapuló preventív védekezéssel szintén jelentős mértékben csökkenthető a felhasználásra kerülő hatóanyagok mennyisége. A megfelelő vetésforgó alkalmazásával jelentős mértékben megelőzhető a kártétel, és ezáltal csökkenthető a növényvédő szerek felhasználásának szükségessége.

Az integrált megoldások így a szakszerű növényvédelemben sokkal hatékonyabb megoldást tudnak adni a negatív környezeti hatások csökkentésére, mint a növényvédő szer hatóanyagok betiltása, sőt, a tiltó rendelkezések következménye várhatóan inkább növelni, mintsem csökkenteni fogja a növényvédő szer hatóanyagok felhasználását, ugyanis a felmerülő és fokozódó problémákra csak kevésbé hatékony megoldások állnak majd a gazdák rendelkezésére.

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás