Egy nemrég indult projekt részeként halállomány-felmérést végeztek a Dunán. A parti menti halászatot nappal után éjjel is megismételték, mert a napszakok változása hatással van a halállomány összetételére. A kutatások során a fő kérdés annak meghatározása, hogy miként befolyásolják az élőhelyek hidrológiai és geomorfológiai jellemzői, illetve az ezeket módosító emberi hatások a vízi élőlényközösségek szerveződését. A munkát segítik a nemzeti parkok munkatársai, így az adatok közvetlenül is hasznosulhatnak a hazai természetvédelem számára.
Közös próbamérést hajtottak végre augusztus 11-én, csütörtökön a Dunán, Sződligetnél a közelmúltban indult Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium projekt keretében – olvasható a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) honlapján. Az élőhelyek multidszciplináris vizsgálata alprojektben a BLKI, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai működnek együtt – írta a Váci Napló.

A legutóbbi vizsgálat alkalmával a part menti területeken bevethető kerítőhálóval végeztek halállomány-felmérést, miközben rögzítették a víz mélységét, áramlási sebességét, a meder mélyülését és a mederanyag-összetételt. A mintázást először nappal, majd sötétedés után is elvégezték, a napszakok ugyanis befolyással vannak a halállomány összetételére.
A Balatoni Limnológiai Kutatóintézet így számolt be a programról:
Igazi interdiszciplináris csapatban hajtottunk végre közös próbamérést a Dunán, Sződligetnél. A közös mérésnek a közelmúltban indult Víztudományi és Vízbiztonsági Nemzeti Laboratórium projekt adott keretet. Az élőhelyek multidszciplináris vizsgálata alprojektben a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet, a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem, az Ökológiai Kutatóközpont munkatársai működnek együtt. Fő kérdésünk annak meghatározása, hogy miként befolyásolják az élőhelyek hidrológiai és geomorfológiai jellemzői, illetve az ezeket módosító emberi hatások a vízi élőlényközösségek szerveződését. Munkánkat segítik a nemzeti parkok munkatársai is, így az adatok közvetlenül is hasznosulhatnak a hazai természetvédelem számára. Most éppen a partmenti területeken bevethető kerítőhálóval végeztünk halállományfelmérést, miközben rögzítettük a víz mélységét, áramlási sebességét, a meder mélyülését és a mederanyag-összetételt. A mintázást először nappal, majd sötétedés után is elvégeztük, a napszak ugyanis befolyással van a halállomány összetételére – írta a részletekről a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet.