Komoly változások után, nagy tervekkel indította a 2020-as évet az EuroChem Agro Hungary Kft. A termékkínálat jelentős módosításával, és két különleges, saját fejlesztésű műtrágyájukkal igyekeznek meghódítani a magyar gazdákat. A speciális tápanyagukból ráadásul az egyik Nemzetközi Termékfejlesztési díjat is nyert az idei AGROmashEXPO rendezvényen. A részletekről Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem standján.

Jelentős változást hozott a tavalyi év a vállalat életében. Mi volt ez?

Az EuroChem Agro Hungary Kft. 2019-ben fontos stratégiai döntést hozott: a figyelmet és az erőforrásokat sokkal inkább a saját termékekre összpontosítjuk. A portfóliónk megtisztításával a nem tősgyökeres EuroChem termékeket kivettük a kínálatból, kizárólag a saját gyártásúak maradnak meg. Ezek jelentős részét a tömegtermékek, a monoműtrágyák adják. Továbbá, egyre népszerűbbek a piacon az UTEC és az ENTEC nevű, speciális, kontrollált nitrogénfeltáródású műtrágyáink is. Az utóbbi, prémium stabilizált műtrágyacsalád elismerése, hogy az idei AGROmashEXPO-n Nemzetközi Termékfejlesztési díjat nyert az Input / Szolgáltatás kategóriában.

Balássy Ákos cégvezetővel beszélgettünk az EuroChem ENTEC és UTEC műtrágyák hatékonyságáról - Fotó: Magro.hu

Mivel tudnak többet ezek a műtrágyák a versenytársak termékeinél?

A hatóanyagra kifejlesztett új technológiának köszönhetően a nitrogén egy vegyi úton megkötött, védettebb formában van jelen. A felvehetőséget, tehát az ammónia nitráttá alakulását, inhibitorok kontrollálják a talajban. A megoldás a növény számára kedvező formában tartja a nitrogént és kifejezetten környezettudatos is. A használatával csökken a nitrát kimosódás, ami a sűrűbben és hirtelen leérkező, nagy mennyiségű esők miatt veszélyezteti az élővizeket. Sőt, a kijuttatásnál az erősen üvegházhatású dinitrogén-oxid gázok kipárolgását is csökkenti, amivel biztosítjuk, hogy a talajok ne csak ma termeljenek hasznot, hanem a következő gazdagenerációknak is. A szülők ugyanis nem egy elhasznált örökséget akarnak átadni a gyerekeiknek, hanem jó állapotú termelőeszközt, jó talajt. Így az utánuk következők is megtalálhatják a számításukat a gazdálkodásban. Magyarország egyre nagyobb része nitrát érzékeny terület, ezért sokkal szabályozottabban kell kijuttatni a nitrogént a táblákon. Fontos, hogy a hatóanyag a növénynél maradjon.

Hogyan működik ez a gyakorlatban?

A tavaszi első fejtrágya kiszórásakor az alacsony fejlettségi szintű növény még nem igényel sok nitrogént. Amennyiben mégis ebben a szakaszban kap túl nagy mennyiséget, a hatóanyag kimosódik és/vagy elpárolog, ezáltal kevesebb marad belőle felvehető formában. Ilyenkor pedig előfordul, hogy emiatt még egyszer kell fejtrágyázni. A kukorica és a napraforgó táblákban egy bizonyos fejlettségi szint és magasság elérése után a gazdák már nem tudnak kimenni a területre, még hidas traktorral sem. Ám ha folyamatosan rendelkezésre álló nitrogént juttatnak ki, akkor az a későbbi fejlődési szakaszban is ott lesz, a növény számára felvehető formában.

Mennyire számít újdonságnak a termék a magyarországi piacon?

A termék nem új Magyarországon, de a megfelelő háttértámogatás hiánya miatt nem volt eléggé ismert. Illetve a piaci környezetről is elmondható, hogy mostanra ért el oda, hogy szinte kötelezővé kezdenek válni a környezetkímélő technológiák. Németországban például karbamid műtrágyát csak inhibitorral kezelve lehet használni. Gyártóként a mi felelősségünk is, hogy felkészítsük a magyar gazdatársadalmat arra, hogy ez várhatóan nálunk is hamarosan kötelező lesz. Ezért ezt kommunikáljuk is, tudatosítjuk bennük, hogy előbb vagy utóbb bejön hozzánk is, és a hazai szabályozórendszer része lesz. Azt látjuk, hogy az Európai Unió direktíváiban egyre jobban kezdenek megjelenni azok a törekvések, amelyek a mezőgazdaság üvegházhatású gázainak kibocsátását igyekeznek csökkenteni.

Az EuroChem Agro Hungary Kft. standja a 2020-as AGROmashEXPO mezőgazdasági szakkiállításon - Fotó: Magro.hu

Milyen változás érhető el az ENTEC és az UTEC használatával?

A laborvizsgálataink alapján a nitrátkimosódás akár 54 százalékkal, a dinitrogén-oxid kibocsátása pedig 73 százalékkal is csökkenhet.

Milyen előnyöket biztosítanak ezek a termékek a gazdálkodóknak?

Az UTEC és az ENTEC műtrágyák előnyei a kísérleti és a termelői környezetben is megmutatkoztak - Fotó: Magro.hu

A gazdák szempontjából fontos, hogy a kényelmesebb használaton túl biztonságot is ad nekik, mert a kijuttatási időszak az időjárási szélsőségek miatt nagyon lecsökkent, így sok esetben nincs idejük kiszórni a műtrágyát. Az ENTEC és UTEC technológiával pedig akár egy menetben is kijuttathatják a teljes vegetációs időszakra szükséges nitrogén-mennyiséget. Mindezt úgy, hogy az később nem mosódik ki, és hosszú ideig a növény rendelkezésére áll.

A tájékoztatáson és a különlegesen feltáródó műtrágyákon kívül mit tesz még az EuroChem a környezetterhelés csökkentésére?

A fent említett szempontoknak megfelelve folyamatosan modernizáljuk a gyárainkat. Az egyik új ammóniagyártó üzemünkben a modernebb technológia alkalmazásával csökkentettük az üvegházhatású gázok kibocsátását. A litvániai gyárunkban pedig olyan technológiát valósítottunk meg, amelynek működése során a szennyvízkibocsátás nulla. Az összes üzemi vizet zárt tározókban fogjuk vissza és visszaforgatjuk a rendszerbe, így egyáltalán nem kerül ki szennyvíz a környezetbe.

(X)

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás