A mezőgazdasági termelés során nagyon sok „hulladék” energia keletkezik, legyen szó akár az állattenyésztésről, akár a növénytermesztésről. Az a vállalkozó, aki ezeket újra tudja hasznosítani, komoly versenyelőnyre tehet szert: jelentősen csökkentheti terméke előállítási költségeit.

Ha szeretné ezt jobban megérteni, olvassa el az alábbi kis történetet, amelyet Dr. Léderer András, egyetemi docens, energetikai épületgépész, igazságügyi szakértő a Thermo Kft. ügyvezető igazgatója írt:

40 éve, egyetemista koromban éppen leszállni készültem a Gellért szálló előtt a villamosról. Áramlástan órára kellett volna mennem, de sok kedvem nem volt hozzá.

  • „– Mama, nézd meg ezt a fagylaltot, rózsaszín! Előbb a nápolyi, amit ettem sárga, tegnap a borsófőzelék zöld volt. Miért lesz mindig mindenből a végén barna? – kérdezte egy gesztenyebarna hajú kislány az anyukájától.
  • Ez a szervezetben lezajló oxidációs folyamat eredménye.
  • Oxidációs folyamat? Az mi?
  • Az emberek, állatok elégetik a táplálékot, ami nem más, mint egy oxidációs folyamat, s abból lesz energiájuk mindenhez. Minden oxidációs folyamattal energiát nyerünk, s a végtermék színe barna. Ha egy szép piros autó elrozsdásodik, az is barna lesz.”

Kíváncsi voltam a válaszra, gondoltam, megyek még egy megállót, legfeljebb elkések az órámról. 

  • Tudod, kislányom – folytatta a nagyon csinos anyuka – minden embernek, állatnak, élőlénynek szüksége van energiára, hogy mozogjon, dolgozzon, s a testhőmérséklete megfelelő legyen.
  • Meg, hogy oviba menjen és játsszon Petivel?
  • Igen. Ezért kell megenned még a zöld színű borsófőzeléket is.”

Már nemcsak a gyerek, hanem az egész villamos hallgatta a mama magyarázatát:

  • A cica is azért olyan meleg, mert megette a reggelit?
  • Igen. Testünk hőmérsékletét is a táplálékunk, a reggeli, ebéd, vacsora biztosítja. A te testhőmérsékleted 36°C-os, a cicáé 38°C-os és egy malackáé 40°C-os.
  • Akkor a malacka a legjobb radiátor? Papa mindig azt mondja, spóroljunk az energiával. Miért nem veszünk sok kis malackát otthon a nappaliba? Akkor jó meleg lenne, s a papa se morogna. Nekem meg lenne kivel játszanom.”

Azóta foglalkoztat engem is a kérdés: miért nem veszünk sok kis malackát a nappaliba, hogy a papa se morogjon? Elhatároztam, energetikus leszek.

A szakember, a pályáját elindító eset után, mára számos olyan történettel is szolgálhat, amely megvalósult eseteivel ötleteket és valódi segítséget jelenthet a mezőgazdasági termelőknek.

Lehetőségek a mezőgazdaságban

Az energia újrahasznosítása, ötletes átcsoportosítása a mezőgazdasági termelés során is számos lehetőséget rejt magában. Sajnos, ma még az a jellemző, hogy az állatok, növények által termelt hőenergiát a legtöbb helyen hűtőgépekkel, ventillátorokkal kifújják a szabadba, ahelyett, hogy hasznosítanák. Néhány példa, ahol a mai korszerű épületgépészeti berendezések - hőszivattyúk - segítségével jelentős energiát takarítottunk meg a tulajdonos számára:

  • Sertéshizlalda

Ha az energetikus szemével nézzük, akkor mi történik egy sertéshizlaldában? Az ólakban valójában sok-sok 40°C-os négylábú radiátor (sertés) szaladgál – őket optimális fejlődésük érdekében hűteni kell, ventillátorokkal, víz permetezésével. A hőt, amit sok pénzért elvonnak tőlük, nem hasznosítják, miközben az épületekben fűtésre és használati melegvízre is szükség van. Egy határmenti sertéshizlaldában megoldottuk, hogy egy speciális levegőkazán elvonja a sertésektől a hőt. Ezzel lehűtjük őket, s az így elvont energiával pedig nemcsak a használati melegvíz állítható elő, de közel ingyen kifűthetők a kiszolgáló épületek is. Szinte az egész várost fűteni lehetne a több ezer sertés hőjével. Mindenki jól jár. A malackák is, meg a tulajdonos is.

  • Tehenészet

Pár éve érdekes feladatot kaptunk London mellett, egy tehenészetben. A rendkívül intelligens, zenét kedvelő tehenész tulajdonos feltette nekem a kérdést:

  • Naponta több ezer liter tejet kell sok pénzért lehűtenem. Fel lehetne valahogy használni a tejben lévő hőenergiát, kifűthetném vele a tehenészet mellett a lakóépületet és a koncerttermet?
  • Hogyne lehetne! Két legyet egy csapásra! A tejet hűtjük, az épületet fűtjük egy pénzért.

Nem kellett hozzá más, mint egy Alpha- InnoTec professzionális hőszivattyú. A gazdának a beruházás egy éven belül térült meg.

  • Gallus baromfitenyésztés

Devecser, Sárvár

Minimális befektetéssel, két Alpha-InnoTec professzionális hőszivattyú beépítésével, mindössze egyéves megtérüléssel tudtuk hasznosítani a születő broiler csirkék hőjét a technológiai folyamatok energiájának és a vágóhíd használati melegvíz szükségletének fedezésére.

A növénytermesztőknek is érdemes hőszivattyú telepítésében gondolkozniuk:
  • Gombatermesztés

A gomba termesztése közben rengeteg energia szabadul fel, de eddig senki nem gondolt arra, hogy ezt is hasznosítani lehetne. Professzionális hőszivattyú alkalmazásával ebből a hulladék energiából megoldható a kiszolgáló épületek fűtése, használati melegvíz ellátása.

  • Burgonyatermesztés

Egy amerikai burgonyatermesztőnek nagy ötlete támadt:

  • Oldja meg nekem - fordult hozzám csípőre tett kézzel -, hogy előbb és később legyen burgonyám, mint a többi termelőnek, mert akkor kétszer annyiért tudnám eladni!

A megoldást ilyen esetben is a hőszivattyú alkalmazása jelenti: elég, ha a két részre osztott termőföld alá egy-egy földabszorbert fektetünk, illetve a két csőrendszer közé egy professzionális hőszivattyút telepítünk, ami az egyik oldalról elvonja a hőt és átadja a másiknak. Azon a területen, ahol a hőszivattyú hűt, ott később, ahol pedig fűt, ott előbb érik majd be a termés. A gazdának a berendezés kevesebb, mint két év alatt térült meg.

Olaj, gáz, szén, biomassza, pelletkazán és társai

A legtöbb ember még ma is csak a legkülönfélébb tüzelőanyagok meggyújtására tud gondolni, ha az energia létrehozására van szükség. Közben két kézzel pocsékolunk, szennyezzük környezetünket, és észre sem vesszük, hogy mennyi hulladékenergiát dobunk ki az ablakon.

Gondoljunk bele, hogy csak a szennyvizekben mennyi energiát dobunk ki nap, mint nap?

Egy ember, egy nap alatt mosakodásra, fürdésre, zuhanyozásra nagyságrendben 50–100 liter melegvizet használ el, amihez a 14 fokos vizet 40 fokra melegítjük fel. A 40 ºC-os melegvíz a lábunknál 38 fokosan hagyja el a zuhanytálcát. 13 energia egységgel megmelegítjük a hideg vizet, 1 energia egységet felhasználunk, 12 energia egység elfolyik a csatornába...

Jogos a kislány kérdése: „– Miért nem veszünk sok kis malackát otthon a nappaliba? Akkor jó meleg lenne, s a papa se morogna.”

Munkáinkat megtekinthetik a www.thermo.hu oldalon. Ha netán Önök is úgy érzik, környezetükben rengeteg felesleges hő van, amit hasznosítani szeretnének, állunk szíves rendelkezésükre.

(Hirdetés)

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás