Bár a pampafű őshazája – nevéből adódóan – Dél-Amerika, azon belül is Brazília, Argentína és Chile, a magyar kertekben is egyre népszerűbb a különlegessége miatt. Ismerkedjünk, hát, meg vele.

Az egyszikűek közé tartozó pampafű (Cortaderia selloana) egy, a magyar szemek számára különleges megjelenésű, nagyra megnövő perjeféle, egy szoliternövény. Egy olyan évelő, amely – már csak a magassága miatt is - dísze lehet a kerteknek, és megjelenésével meghatározza egy kert hangulatát.

A díszfű fontos jellemzője, hogy virágzása idején elérheti akár a háromméteres magasságot is, sőt terebélyessé is válhat, így telepítésekor érdemes felmérni, hogy rendelkezésre áll-e elegendő hely a számára a kertben. Mert a pampafű csak egy nagyobb méretű kertben tud érvényesülni igazán.

Fotó: Pixabay

Éles szélű levelei önmagukban is mutatósak, de a bugavirágzata az igazán szemet gyönyörködtető. Rózsaszín vagy krémfehér selymes virágai nyár végétől jelennek meg. Ezeket télen is megőrzi a növény, ezért a pampafű még ilyenkor is igazán szép látványt nyújt.

A pampafű a laza, illetve homokkal dúsított, tápanyagban gazdagabb talajt kedveli, a fényigénye viszont magas, ezért napos területre javasolt telepíteni. Mivel magas a vízigénye is, rendszeresen és bőséges kell locsolni.

A pampafű ültetése

A díszfüvet napos, jó vízáteresztő talajba ültessük. Szükség esetén, akár egy kis homokot is keverhetünk hozzá. A felületet ásónyomnyira ássuk fel, majd távolítsuk el a gyomokat. Terítsünk el nedves tőzeget mintegy 5 cm vastagságban, majd gereblyével egyengessük el azt. Ültetés előtt ne hagyjuk a növényt a napon vagy szeles, huzatos helyen. A szabadgyökerű évelők gyökerét kissé vágjuk vissza. Az ültetést követően alaposan öntözzük meg a frissen beültetett területet, majd kb. 2 cm vastagon terítsük be tőzeggel. A begyökerezése után már akár a száraz talajt is elviseli a növény, de az ültetés utáni első években figyeljünk oda a megfelelő vízpótlásra.

Az ültetés márciustól májusig és szeptembertől decemberig végezhető el

Pampafű teleltetése

A magyarországi teleket nehezebben viseli, mert a gyökérzete érzékeny a pangó vízre, fagyra, így könnyen elfagyhat vagy kirohadhat ha nem készítjük fel megfelelően a télre. Hosszú leveleit még az ősz során kössük össze, hogy minél kevesebb víz juthasson a pampafű tövéhez.

Megfelelő előkészítéssel ugyanakkor a keményebb fagyokat is kibírja, de ilyenkor a tövét a hótól, jégtől gyakran meg kell tisztítani és/vagy betakargatni. Az alsó rész szétfagyása a növény végét okozhatja. Ezt megakadályozandó rakhatunk a növény köré trágyát, lomblevelet, szalmát, fölé akár gúlába rakott kukoricaszárat, vagy más hasonló növényt a csapadék elvezetése miatt.

Fotó: Pixabay

A pampafű összekötése

Ezt az óvintézkedést a tél elején végezzük el. Úgy kössük össze a telepeket, hogy a hajtások szorosan egymáshoz simuljanak. Így ugyanis, elkerülheti a téli csapadék megfagyását a növényen, ami annak pusztulásához vezetne! A pangó víz megfagy, és a jég szétroncsolja a növényt, elrothasztja annak tövét. Tavasszal pedig a pampafüvet szabadítsa ki az összekötözésből.

A tavaszi pampafű metszése

Az őszi végi visszavágás kárt okoz, mert így a növény tövéhez könnyebben odajut a víz, a hó, ezek pedig megfagyva árthatnak. Ezt megelőzendő ősszel csak kössük össze a pampafű leveleit, és csak a tavaszi fagyok elmúltával vágjuk azokat vissza. Mivel a levelekkel elég élesek, ezért érdemes azt a munkaműveletet kesztyűben végezni.

A metszést annál is inkább érdemes tavasszal végezni, mert ilyenkor a növény „segít” ebben. Ha a friss, üde zöld hajtásai már megjelentek, biztosan elérkezett a metszés ideje. Ekkor a talajtól számított 15–30 centiméteres magasságban vágja vissza a hajtásokat, a szálakat egyenesen levágva, hogy az új hajtások megfelelő növekedhessenek.

A pampafű szaporítása

Ha a növény már nagyon terebélyesre növekedett, ami 3-5 év alatt könnyen előfordulhat, tavasszal – lombjának visszavágása után – tőosztással több növényt is létrehozhatunk belőle. Ilyenkor gyökerestől ássuk ki a növényt, ásóval vagy fejszével válasszuk két vagy több részre, és úgy ültessük el őket a kívánt helyre.

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás