Megjelent az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportjának állásfoglalása a megújuló energiaforrások jelentőségéről egy BMGE-kutatás sajtóvisszhangja kapcsán. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem kutatóinak publikációja nyomán megjelent néhány sajtóhír, amelyek üzenete félrevezetheti a közvéleményt a megújuló energiaforrások magyarországi alkalmazási lehetőségeiről. Erre reagált az ELTE energiaföldrajzzal és energiatervezéssel foglalkozó kutatócsoportja.

Pontokba szedve reagált a BMGE kutatóinak publikációjának értelmezéséről az ELTE kutatócsoportja. Egyértelműsíteni kívántak néhány dolgot a megújuló energiaforrások témájával kapcsolatban. A Greenfo oldalán megjelent írást változtatás nélkül közöljük.

A megújuló energiaforrásokról és az atomenergiáról végzett BMGE-kutatást kritizálta az ELTE kutatócsoportja

Az ELTE Energiaföldrajzi Kutatócsoportjának állásfoglalása szerint “állításaink a következő pontokban foglalhatók össze:”

  • 1. A BMGE-kutatás egy új módszertannal vizsgált egy lényeges kérdést, a napsugárzás és a szélsebesség változásainak hatását a napelemes és szélerőműves villamosenergia-termelés vonatkozásában;
  • 2. A kutatás megállapításokat fogalmazott meg azoknak az időszakoknak a hosszát illetően, amelyek nem vehetők számításba a napelemes és szélerőművi termelés szempontjából (mert például éjszakai szélcsendes időszakok).

Ugyanakkor úgy látják, hogy

  • 3. a szerzők nem vizsgálták a „nem időjárásfüggő” megújuló energiaforrásokra támaszkodó technológiák lehetséges szerepét ezekben a kritikus időszakokban a 2. pontban szereplő műszaki kihívás megoldására;
  • 4. A kutatást szerzők felvetették, de nem vizsgálták a már a 20. században is általánosan alkalmazott lehetőségek, így a villamosenergia-kereskedelem vagy az energiatárolás lehetséges szerepét a 2. pontban szereplő műszaki kihívás megoldására;
  • 5. A szerzők felvetették, de nem vizsgálták a napjainkban, tehát a 21. század harmadik évtizedében széles körben alkalmazott lehetőségek, így a rugalmas tarifa, a kereslet oldali szabályozás (demand side management), a szektorok összekapcsolásából (sector coupling) eredő szinergiák lehetséges szerepét a 2. pontban szereplő kihívás megoldására.

A villamosenergia-igények mennyiségi alakulása meghatározóan befolyásolja a 2. pontban megfogalmazott műszaki kihívás mértékét. Ezzel összefüggésben állításaink az alábbiak:

  • 6. A kutatás nem vizsgálta, hogy az energiahatékonyság és az energiatudatosság eszközeivel milyen mértékben fékezhető a villamosenergia-fogyasztás várható bővülése;
  • 7. A kutatás nem vizsgálta, hogy a villamosenergia-gazdálkodás szűken értelmezett területein túlmutató környezetgazdálkodási megoldásokkal, így egyebek mellett a közlekedésszervezés vagy a hulladékgazdálkodás környezet- és társadalomközpontú átalakításával, milyen mértékben volna lehetséges a villamosenergia-fogyasztás mérséklése;
  • 8. A kutatás nem vizsgálta azt sem, hogy az ország természeti adottságaihoz alkalmazkodó racionális ipartelepítési stratégia (tehát a nagy energiafogyasztó ipari üzemek telepítésének korlátozása) révén milyen mértékben volna lehetséges a villamosenergia-fogyasztás növekedésének mérséklése – tekintettel arra, hogy még a középtávú tervekben is aggasztóan magas, 70-80% körüli importtal számol a kormányzat (az Oroszországból érkező atomerőművi fűtőelemeket is beleértve).

A következtetések összefoglalása

A kutatási dokumentum végső következtetései tehát arra a furcsa helyzetre vonatkoznak, amikor a jelenleg rendelkezésünkre álló eszközrendszer kulcsfontosságú elemeit nem vesszük figyelembe az időjárásfüggő megújuló energiaforrások rendszerintegrációjában. Az elemzés fentiekben felsorolt hiányosságainak tükrében az a konklúzió, hogy az időjárásfüggő villamosenergia-termelés sajátosságaiból fakadó kihívás (a „sötétszélcsend”) kezelésének leginkább kézenfekvő módja az atomenergia alkalmazása (aminek hangsúlyozására az írásban a szerzők külön fejezetet szántak), nyilvánvalóan helytelen. 

Energiamodellek sokasága igazolja, hogy a fentiekben felsorolt, ám a BMGE kutatásban figyelembe nem vett eszközök széleskörű alkalmazásával megoldható a szél- és naperőművi termelés rendszerintergrációja, az atomenergia nélkül.

Az atomenergia kritikája

Az atomenergia magyarországi hasznosítása 100%-ban orosz import erőforrásból történik, tehát energiafüggőségünket jelentős mértékben fokozza, így nemzetstratégiai szempontból mindenképpen kerülendő volna. Az atomenergia okozta hulladékkezelési problémákat még egyetlen ország sem oldotta meg, az ezzel kapcsolatos sokszázezer éves időtávlatban keletkező tényleges költségeket externáliaként kezeljük, vagyis nem jelenítjük meg megfelelő módon a villamos energia árában. Ennek ellenére az atomerőművi energiatermelés mára az egyik legdrágább villamosenergia-termelési technológia, ami állami támogatások (értsd: adófizetői finanszírozás) nélkül nem működőképes. Az atomenergia által dominált centralizált energiarendszer nemzetvédelmi szempontból is súlyos kockázatot jelent, ami a termelés decentralizációjával radikálisan mérsékelhető lenne. Ennek kikerülhetetlen eleme – egyebek mellett – a szélerőművek telepítésének újraengedélyezése és a napelemekkel összemérhető szélturbina-teljesítmény mielőbbi telepítése (természetesen az ökológiai szempontok érvényesítésével) - fogalmaztak.

A saját tevékenységüket is bemutatták

Kutatócsoportunk – sok egyéb mellett – ezekre az érvekre hivatkozva foglalkozik több mint egy évtizede a fenntartható energiarendszerbe való átmenet lehetőségeivel. Olyan multidiszciplináris, szektorokon átívelő megközelítést alkalmazunk, amelynek révén a 21. századi elvárásokhoz igazodva vizsgálható az, hogy a magyar energiarendszerből miképpen zárható ki az atomenergia és a fosszilis-alapú energiatermelés egyaránt. Ennek a munkának legújabb állomásaként veszünk részt egy európai léptékű, 24 kutatóhely együttműködésében megvalósuló energiatervezési projektben, a CLEVER-ben. 

Az ő kutatásaik célja

Ez a kutatás azt igazolja, hogy a jelenleg rendelkezésünkre álló eszközrendszerrel, a valóban olcsón és kevés környezetterheléssel működő megújulóenergia-alapú technológiákra támaszkodva, európai szintű együttműködéssel, 2050-re akár teljes mértékben fedezhető volna kontinensünk teljes energiaigénye. A kutatás részleteiről a közeljövőben számos fórumon, így nemzetközi tudományos publikáció formájában számolunk majd be - írták 2023. március 9-én az alábbi aláírásokkal.
Eötvös Loránd Tudományegyetem, Energiaföldrajzi Kutatócsoport
Környezeti Tervezési és Nevelési Hálózat, Munkácsy Béla

Megosztás

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Terméskilátások a világ fő mezőgazdasági területein

2024.07.26.

A mezőgazdasági termelést, így a világpiaci árakat az időjárás világszerte alapvetően befolyásolja. Az alábbiakban a nagyobb termőterületeken bekövetkezett jelentősebb időjárási folyamatokat és azok mezőgazdaságra gyakorolt hatását foglaljuk össze.

Eróziós- és jégkárok mellett nagyon forró napok is jöttek júniusban Tokaj-hegyaljára

2024.07.26.

Eseményteli nyári hónap volt 2024. júniusa, erről számolt be a Tokaji Kutatóintézet Nonprofit Kft. talajnedvesség- és időjáráselemzése.

Súlyos aszály lehetősége közeleg, szomjaznak a növények

2024.07.26.

A nyári kapás növényeinknek most lenne legnagyobb szükségük csapadékra, de az elmúlt napok záporai csak néhány helyen enyhítették az egyre súlyosbodó csapadékhiányt. Középső és keleti országrészben a talaj már nagyon száraz. Az elkövetkező 8-10 napban sem várható jelentős eső, így az aszályhelyzet tovább fog romlani.

Készülj a forróságra: hétvégi kánikula és hőségriadó érkezik

2024.07.26.

Pénteken napos idő várható általában kevés, az ország keleti harmadán némileg több gomolyfelhővel, csapadék nélkül. Többnyire gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 27 és 32 fok között alakul. Késő estére 18 és 26 fok közé csökken a hőmérséklet.

Ne hagyjuk, hogy az extrém nyári meleg elbánjon kerti tavainkkal!

2024.07.26.

A nyári hőmérséklet emelkedésével a kerti tavak számos kihívással nézhetnek szembe. A hosszan tartó meleg befolyásolhatja a víz minőségét, a növények egészségét és a benne élő állatok jólétét. E hatások megértése és azok mérséklésének módja elengedhetetlen a virágzó tóökoszisztéma fenntartásához. A garden-guide.com cikke betekintést enged, és gyakorlati tanácsokat ad a kerti tavak gondozásához a szélsőséges nyári melegben.

Jó szezont hoz a magyar csemegekukorica: feldolgozásra és fazékba is bőven jut

2024.07.26.

A konzervipari felhasználásra szánt zöldség mellett népszerű a frisspiaci fogyasztásra szánt csöves kukorica is.

Partnerhírek
Partner

Kertészeti növényvédő gépek, szárzúzók és traktoros villásemelők a Nobilitől

2024.07.25.

A Nobili név említésekor ma már mindenkinek a tradicionálisan jó minőségű, megbízható gépeik jutnak az eszébe. A gyár története 1945-ig nyúlik vissza, amikor a gépesítés még gyerekcipőben járt. Ekkor kezdődött a gépgyártás az olaszországi Molinellában - Efrem Nobili elképzelései szerint. A gyár ma is családi tulajdonban van, önállóan fejleszt és gyárt, a világ szinte minden országában jelen van. A Nobili szárzúzókat, vontatott és függesztett permetezőket és különböző szállító-anyagmozgató eszközöket készít. Hazánkban több mint 60 éve érhetők el a termékei.

Partner

Kukoricakrízis: súlyos aszály és kánikula fenyegeti a termést - beszámoló a földekről

2024.07.23.

Az egyesület a múlt héten összesen 10 gazdát látogatott meg, amely találkozók során azt tapasztalták, hogy a kukorica rendkívül változatos képet mutat az országban, a talajadottságoknak és a területen tapasztalt időjárási viszonyoknak megfelelően. Ezzel együtt a többhetes kánikula sehol sem tett jót a kultúrának, amelynek hatását az idei termésre vetítve Csepregi Attilával, a Lajoskomáromi Agrár Cégcsoport ügyvezetője boncolgatta.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 89 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás