Hirdetés
Visszapillantás: ennyiért árulták idén a mákot
A karácsonyi vásárlási őrület közepette és az élelmiszerpiac szinte minden darabjának drágulását tapasztalva talán fel sem tűnt, hogy a mák is drasztikus áremelkedéssel közelítette az ünnepet. A mák a magyarok egyik kedvenc süteménytölteléke, az ünnepek elképzelhetetlenek a mákos bejgli, mákos guba vagy a bobajka nélkül, de a réteseknek is kedvelt tölteléke. És most sem múlt el a karácsony mákos édesség nélkül.
Keserűen kellett tapasztalni, hogy ezek a különben egyszerűbb ételek már lassan a luxus kategóriába kerültek, mivel - több más élelmiszerhez hasonlóan - az étkezési mák is jelentősen megdrágult, a karácsonyi időszakban a mákos édességek kedvelőinek azzal kellett szembesülniük, hogy a kedvenceikhez szükséges alapanyag akár 30-50%-kal drágábban volt kapható, mint egy évvel korábban.
Ahogy a sütemények másik kedvelt töltelék-alapanyaga, a dió is megdrágult, úgy a mák sem úszta meg tehát az elmúlt időszak áremeléseit. Az Agrárszektor nemrég megírta, hogy 2022-ben a jó minőségű bolti bejglik ára átlagosan és megközelítőleg 3 ezer forintról fog indulni, de elérheti a 4,5-5 ezer forintot is. Ebben már benne van az energiaárak elszállása, de az alapanyagok árának jelentős drágulása is.
Hirdetés
Átalakulóban a máktermesztés Magyarországon
Magyarországon a mák termőterülete a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai alapján a 2021-es őszi és 2022-es tavaszi vetések esetében 7604,3 hektár volt: ez a tavalyi területi adatoktól csak kis mértékben tér el, akkor ugyanis 7442,8 hektár volt.
Az ipari máknál azonban jelentős csökkenés volt megfigyelhető a termőterületek nagyságában. A tavaly őszi (és az idei tavaszi vetési) adatok még 2136,3 hektárt mutattak, ám a tavaly őszi és az idei tavaszi vetési adatok szerint már csak 408 hektáron termeszettek ipari mákot Magyarországon.
A drasztikus csökkenés hátterében – egyebek mellett – a klímaváltozás áll, mivel az egyre szárazabbá és forróbbá váló időjárás miatt bizonytalanná vált a tavaszi mák kelése. A megfelelő időben leesett csapadék pedig azért is nélkülözhetetlen, mert a mákot többnyire öntözés nélkül termesztik.
Az egyre forróbb nyári időjárás sem kedvez a termesztésnek, mivel emiatt terméskötődési problémák léphetnek fel. Éppen ezek miatt az elmúlt években egyre nőtt az őszi étkezési mákfajták termesztése, miközben a tavasziaké egyre inkább lecsökkent. Az ipari mák esetében viszont továbbra is a tavaszi fajták uralják a máktermesztést.
Drágább lett a mák idén, de nem annyival, mint sok más élelmiszer
Az élelmiszerek árának drasztikus emelkedése tehát a mákot sem kerülte el. A Budapesti Nagybani Piacon tavaly decemberben még csak 1050 forint volt a mák kilója, ez mostanra 1300-1500 forintra emelkedett, vagyis egy év alatt csaknem 24-43%-kal lett drágább a magyar mák.
A Csehországból származó import mák a tavalyi 1033 forintos kilónkénti árhoz képest majdnem 38%-kal lett drágább, idén már 1425 forintot kértek el érte. A Debreceni Nagybani Piacon még komolyabb drágulást regisztrált az Agrárközgazdasági Intézet: míg 2021-ben 1100 forintba került egy kilogramm mák, ez mostanra 1700 forintra nőtt, vagyis 54%-kal emelkedett meg.
A fővárosi fogyasztói piacoknál már érdekesebb adatok születtek. A Fehérvári úti Vásárcsarnokban tavaly még 2500 forint volt a mák kilója, ez mostanra azonban 2000 forintra csökkent, vagyis 20%-kal lett olcsóbb ez a kedvelt alapanyag. Ezzel szemben a Vámház körúti piacon egyáltalán nem változtak az árak. A debreceni fogyasztói piacon ugyanakkor 20%-kal emelkedett a mák ára, 2000 forintról 2400-ra. A legkomolyabb áremelkedést Szegeden regisztrálták, ahol tavaly még 1600 forintot kértek el egy kiló mákért, ám idén már 2300 forintba került ugyanez a termék, ez pedig 43,75%-os emelkedésnek feleltethető meg.
Húzósabb árak az élelmiszerboltokban
A Spar online katalógusa szerint a 250 grammos kiszerelésű étkezési mák 1100-1150 forintba került, kilójáért tehát 4400-4600 forintot is ki kellett fizetni.
A darált mák, kiszerelését tekintve már csak 200 grammos, ám így is 800-1100 forintot kellett érte fizetni, vagyis a teljes kiló 4000-5500 forint is lehetett.
Ezzel szemben az Aldiban a 200 grammost darált mák már csak 400 forintos, a Penny Marketnél pedig 430 forintba került a termék, kilónként azonban 2000-2150-ba került. A boltokban kapható, jellemzően helyben sütött bejglik kilója átlagosan 1600-2000 forint forint körül mozgott, ám a minőségüket illetően csak találgatni lehetett.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés