Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent. A növény termőterülete a korábbi 15 ezer hektárról közel 6 ezer hektárra zsugorodott, a megtermelt burgonyamennyiség pedig már régóta nem fedezte a hazai szükségletet, így évről évre ebből is importra szorul az ország. Idén viszont változhat a helyzet.

A termőterület csökkenésének okai között a klímaváltozás, a szigorodó uniós növényvédelmi szabályozás, valamint a fogyasztói szokások változása is szerepelnek - írta az Agrárszektor. Az ágazat hazai fellendítéséhez korszerűsített öntözésre, jobb tárolási megoldásokra és a termelési eszközpark fejlesztésére lenne szükség. Továbbá annak a felismerésére, hogy egyre nagyobb szerepet kapnak az értékesítésben a kiskereskedelmi láncok, ezért a termelőknek komoly erőfeszítéseket kellene tenniük azért, hogy ezek partnereivé válhassanak.

Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent
Magyarországon a burgonyatermelés és -fogyasztás az elmúlt évtizedekben jelentősen lecsökkent

A KSH adatai alapján a hazai burgonyafogyasztás 2005-ben még fejenként 66,8 kilogramm volt, ami 2010-re 60,5 kilogrammra csökkent, majd 2017-ben érte el mélypontját 57,1 kilogrammal, azóta pedig 60 kilogramm körüli szinten stabilizálódott. Magyarország fogyasztása továbbra is elmarad az EU27 átlagától, és a legalacsonyabb a V4-országok között. 

A termelés is jelentős visszaesést mutatott: míg 1960-ban még 3 millió tonna burgonya termett, addig a 2000-es évek elejére ez 700-800 ezer tonnára zsugorodott. Ahogy korábban a portál megírta, a termelés csökkenése összefüggésben van a klímaváltozással, hiszen a burgonya a hűvösebb, csapadékosabb környezetet kedveli. Nehezíti a termelők dolgát az is, hogy az EU hatóanyag-kivonásai miatt a burgonya növényvédelme az utóbbi években nehezebbé vált.

Hol tart most a burgonya termesztése Magyarországon?

Kulich Éva, az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács sajtóreferense is arról számolt be az Agrárszektornak, hogy a 2024-es év terméshozamok szempontjából szinte mindenkinél jobb volt, mint az azt megelőző évben. A tavaszi ültetések Magyarországon és Európában is időben és megfelelő, jó nedvességtartalmú talajokba történtek, valamint a vetőmagok is jó minőségűek voltak. Ami a terméseredményeket illeti, ott már voltak különbségek az ágazat egyes szereplői között. 

A szakember elmondta, hogy Magyarországon a hozamok jók lettek, a minőség viszont nem. 

Ennek egyik oka, hogy egyre komolyabban jelentkeznek a több fontos talajfertőtlenítőt és növényvédő szert érintő az uniós hatóanyag-kivonások hatásai. Az is fontos tényező, hogy a klímaváltozás hatására a hazai éghajlat egyre kevésbé alkalmas a burgonya termesztésére: a növény ugyanis a hűvösebb időjárást és talajokat kedveli, az elmúlt években pedig egyre több és több forró, aszályos időszak volt. Ebből kifolyólag csak öntözéssel lehet termeszteni a burgonyát, ami jellemzően felülről történik, a talajokat már nem éri el, ám így az egyébként is felmelegedett talajok miatt felerősödik a párolgás, és a növények lombozata alatt egy meleg, párás klíma alakul ki, ami kedvez a gombás betegségek (fitoflóra, rizotónia) kialakulásának. 

Magyarországon a talajnedvesség pótlása már nem megoldható augusztusban, így a fenti okokból kialakult a fitoflóra-szennyeződés bemosódik a talajba, és meg tudja fertőzni a gumókat, különösen, ha azok a betakarítás során megsérülnek. A Burgonya Terméktanács sajtóreferense elmondta, hogy 2024 augusztusában a csapadékos időjárás is komoly problémákat itthon, és erős varasodás is volt.

„Ebből kifolyólag hektáronként 35-38 tonnás hozamok voltak, ami még megfelelő lett volna, ám az említett okok miatt a minőséggel komoly problémák voltak. A termés fele több gazdálkodónál sem volt étkezési burgonyának minősíthető "- ismertette Kulich Éva.

Van-e megfelelő mennyiségű burgonya?

A szakember beszélt arról is, hogy a tavalyi év valamennyi nagyobb európai termelő országban hasonlóan alakult. A kezdeti gyengélkedés ellenére végül a franciáknál és a hollandoknál is meglett a várt hozam. Még úgy is, hogy a németeknél - és a hollandoknál - a betakarítási időszakban nagy esőzések voltak, emiatt maradtak a földben tételek, vagy olyan sárosan érkeztek be, hogy azokat már nem lehetett lemosni. Ennek ellenére a németek és a hollandok is azt a hozamot kapták, amit vártak. Kulich Éva szerint összességében kijelenthető, hogy nincsenek ellátási problémák Nyugat-Európában, a készletek ki fogják bírni a szezon végéig.

„Ami hazánkat illeti, az itthoni készletek február közepéig tartottak ki. Magyarországra főleg francia tételek jönnek be, illetve kisebb mennyiségben Németországból is importálunk"- tette hozzá Kulich Éva.

Mi várható a 2025-ös évben?

A szakember szerint az előző évek kedvezőtlen tendenciái - a vetésterület csökkenése és a fogyasztás visszaesése után - 2024-ben elkezdődött egyfajta kommunikáció a burgonya önellátását illetően. Nagy István agrárminiszter már 2023-ban is arról beszélt, hogy erősíteni kell az önellátási szintet Magyarországon, és mivel abban az évben jó árbevételt lehetett elérni a burgonyával, ezért tavaly körülbelül 300-400 hektárral nőtt a vetési terület. Ami még fontosabb, hogy ez nem csak a korai időszakban volt érezhető, hanem a szezon végén is.

Kulich Éva szerint ugyanakkor rövid távon, 5-10 év alatt nem lehet érdemi javulást elérni az önellátási szintben, erre komolyabb erőfeszítések kellenek. Az utóbbi időszakban érdekes módon épp a koronavírus-járvány volt az, ami előnyére vált a hazai ágazatnak, ugyanis ekkor egyfajta reflektorfénybe került a burgonya: ha ugyanis olyan a helyzet, hogy valamiből hiány alakulhat ki, arra jobban ráirányul a figyelem. Így került be a köztudatba az, hogy az elmúlt 5-10 évben 15 ezer hektárról 6 ezerre esett vissza a vetésterület.

Figyelmet kapott az a tény is, hogy az éghajlati viszonyok változása miatt, és mert nem voltak az öntözést és a tárolást támogató pályázatok, ezért egyre többen hagytak fel a termesztésével. A szakember arról is beszélt, hogy a tárolási kapacitáshiány a kései vetésű, tárolható burgonyát érintette főként, és emiatt nőtt meg az import aránya itthon.

„Az új KAP-ciklusban viszont a fókuszba került a burgonya, ugyanis egyértelművé vált az is, hogy Magyarországon nem lehet öntözés nélkül nagyobb mennyiségben burgonyát termeszteni "- fogalmazott Kulich Éva.

További problémát jelentett a kiszámíthatatlan árazás, illetve a burgonyára 2022 novemberétől 2023 augusztusáig kiterjesztett élelmiszerárstop is. Ezek jelentősen visszafogták a termesztési kedvet itthon. Nemrég azonban történtek szervezeti lépések és elindult a kommunikáció a csökkenés megállítást illetően, és a 2024/2025-ös szezonban további fejlemények várhatóak ezen a téren. 

Kulich Éva elmondta, hogy az Agrárminisztérium részéről fokozott érdeklődést és támogatást tapasztalnak, tavaly megtartották itthon az első ágazati konferenciát, amit idén májusban meg fognak ismételni. A szakember szerint meg kell értetni a gazdákkal, hogy az ágazatnak széleskörű összefogásra van szüksége, és kommunikálni kell azt is, hogy nem elég elültetni és megtermelni a burgonyát, arra is hangsúlyt kell helyezni, hogy az hogyan, milyen módon lesz értékesítve a kiskereskedelmi forgalomban.

A kiskereskedelmi értékesítés fontossága

Az Országos Burgonya Szövetség és Terméktanács sajtóreferense szerint ugyanis a nagybani értékesítés visszaszorulóban van, viszont a kiskereskedelmi hálózatok szerepe jelentős növekedést mutatott 2024-ben az előző évhez képest. Ezek a hálózatok azonban komoly minőségbiztosítási rendszereket üzemeltetnek, és ezt várják el a termelőktől is, az ültetéstől kezdve a betakarításon és a csomagoláson át, egészen a szállításig. 

Kulich Éva szerint a termelőknek azt kell belátniuk, hogy csatlakozniuk kell ezekhez a minőségbiztosítási rendszerekhez, mert csak úgy tudnak eredményesen értékesíteni, ha ezeknek a vállalatoknak a partnerei lesznek. Tudatosítani kell a gazdákban, hogy a kereskedelemnek a kései burgonyára van nagyobb szüksége.

„Az ültetési időszak közeledtével komoly érdeklődés mutatkozik itthon a burgonya vetőmag iránt, és összességében megfelelő mennyiségű, jó alapanyaggal rendelkeznek a partnereik. Amiből kicsit kevesebb van, abból is csak azért, mert nagyobb kereslet mutatkozik rá. Ebből pedig arra lehet következtetni, hogy az idei évben várhatóan megint növekedni fog a burgonya vetésterülete Magyarországon "- közölte Kulich Éva.

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás