Hirdetés
Virágszigetek, legelők a méheknek – ahol kora tavasztól késő őszig mindig találnak gyűjtenivalót
A nagyüzemi mezőgazdaság hatására folyamatosan tűnnek el az egyes területekről a virágzó növények, ami felborítja az élőhelyek változatosságát. A mezőgazdaságban elterjedt neonikotinoid tartalmú növényvédő szerek is a méhek pusztulását okozzák, ezzel párhuzamosan pedig elszaporodtak a rájuk veszélyes új betegségek és paraziták.
Ezt a magyarázatot, illetve figyelmeztetést Durgóné Benkő Babett önkormányzati képviselő, az ötletgazdák egyike fogalmazta meg, mi vezette a lelkes önkénteseket, amikor úgy döntöttek, hogy Szentkirály földútjai mentén méhlegelőket alakítanak ki. Olyanok indították el a közösségi kezdeményezést, akik szívükön viselik a természet és a fajok sokszínűségét.
Ahogy arról a baon.hu és a hellovidek.hu beszámolt, az önkéntesek elvetették az első méhlegelő magjait a Vágóköri dűlő melletti, megfelelően előkészített fenyő- és akácerdővel szomszédos parcellán, mintegy 300 négyzetméteren. A munkában részt vett Szabó Gellért Gáspár polgármester, a képviselő-testület tagjai és az egyik tanyagondnok is.
Hirdetés
Természetes méhlegelő
Durgóné Benkő Babett elmondta: a méhlegelők kialakítása a kialakult káros folyamatok ellen hat. Olyan területeken, ahol a méheknek és egyéb beporzóknak táplálékot adó növények nőnek, amelyek nektárt, virágport vagy más, nekik szükséges anyagokat szolgáltatnak.
A természetes méhlegelőt vadon tenyésző mézelő virágos növények, az erdei fák és a cserjék, a rét, a legelő növényei, valamint a parlagi és szántóföldi gyomok alkotják. A természetes méhlegelő esetében az egész vegetációs időszakban megtalálhatók a korai, nyári és kései virágzású növényfajok, így biztosítva a folyamatos hordást a méhek számára. Az összefogás céljaként Durgóné Benkő Babett szerint a természetes méhlegelők területének növelését, a biodiverzitás kiterjesztését jelölték meg, olyan táplálékforrás kialakításával, ami beleillik a helyi növény- és állatvilágba. A földutak mentén, ahol természetes társulásban igen gazdag és változatos növényvilággal lehet találkozni – mind fásszárúak, mind lágyszárúak tekintetében –, olyan kis virágszigeteket szándékoznak létrehozni, ahol kora tavasztól késő őszig mindig találnak a beporzók gyűjtenivalót.
Bevonni a családokat
Jövő tavasszal terveznek még akár nagyobb területű magvetést is a Jász dűlő és a Hori dűlő mentén. Nem titkolt céljuk a munkába bevonni helyi családokat, iskolásokat, óvodásokat is. Véleményük szerint így nemcsak azért tesznek, hogy a méhek életkörülményei javuljanak, hanem ezzel egy élhetőbb környezetet is teremtenek szűkebb lakóhelyükön.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 38 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés