Hirdetés
Vetőmagelőállítás, öntözés és gépesítés segíti a modern gazdálkodást Mezőhegyesen
Magyarország legnagyobb egybefüggő birtoka a mezőhegyesi Nemzeti Ménesbirtok és Tangazdaság Zrt. A Békés megyei gazdaság a magyar agrárium megújításának próbaterepe. Egy olyan mintagazdaság, ahol minden ágazatban egyidejűleg zajlanak fejlesztések. A részvénytársaság állami feladatainak koordinálását Lázár János kormánybiztos szervezi, Kovács Norbert vezérigazgató pedig többek között a mezőgazdasági szakmai munkáért is felel. A búza aratásakor adtak látták vendégül az egyik megyei portál stábját, akiknek beszéltek a birtok legfontosabb feladatairól és újdonságairól is.
“A ménesbirtokot 8,5 ezer hektár szántó és 1500 hektár erdő alkotja. Persze sokszor megkapjuk, hogy 40 aranykorona értékű termőterületen nem nehéz kiváló eredményeket elérni. A 21. századi agrárversenyben azonban már nem lehet kizárólag a jó adottságokra hagyatkozni. Hatékonyabbnak, jobbnak is kell lenni, mint a versenytársak” – mondta Lázár János kormánybiztos.
Így működik az öntözés
A Beol írt róla, hogy a birtok húzóágazata a növénytermesztés, amelynek termésbiztonságát leginkább az öntözés tudja garantálni. Mezőhegyesen ma 2300 hektárt lehet öntözni, a jövőben ezt a duplájára növelik, ám a fejlesztési program nem csupán mennyiségi, hanem minőségi változást is hoz. A cél, hogy kevesebb vízből többet, nagyobb területet öntözhessenek, hiszen egy versenyképes, korszerű gazdaságnak egyszerre kell tudnia takarékosan bánnia a pénzzel és a természeti erőforrásokkal. A Mezőhegyesen zajló beruházások azt szolgálják, hogy fenntarthatóvá tegyék a gazdálkodást.
Hirdetés
Az öntözésfejlesztési programunknak már az időarányos részeredményei is biztatóak – mondta Kovács Norbert vezérigazgató. Már 2021-ben is olyan termésátlagokat produkálunk, amelyek meghaladják az országos átlagot. A búzánál például 7,3–7,5 tonna/hektár terméseredmény várható. A birtokon idén szóját 1100, búzát 988, napraforgót 1200, takarmánykukoricát 650, vetőmagbúzát 500, hibridkukoricát 2563 hektáron vetettek. A birtok Európában is jelentős hibridkukorica vetőmag-előállító. A részvénytársaság 2019 nyarán visszavásárolta a Limagrain Hungary 100 százalékos üzletrészét. A vetőmagüzem területén azóta több beruházás kezdődött. Ezek a vetőmag- és az árunövény-feldolgozást, a tárolást egyaránt érintik. Épült új csarnok is, ahol a technológiai fejlesztésen dolgoznak a szakemberek.
Kukoricavetőmag és versenyképesség
A birtok legnagyobb eredményeit a kukorica garantálja. Cégünk képes volna Magyarország teljes vetőmagkukorica-szükségletét előállítani. Ez is része a nemzeti önellátó képességnek, amiről a koronavírus-járvány óta egyre több szó esik a világ minden országában. Mi, magyarok, vetőmagkukoricában erre már ma is képesek vagyunk. De ennek a képességünknek a megőrzéséhez és erősítéséhez szükség van a már említett öntözésfejlesztési projekt folytatására – közölte Lázár János. Az állam azt várja el tőlünk, hogy újra legyenek hazai vetőmagmárkáink, miközben a vetőmagpiacot világkonszernek uralják. Az a nagy kérdés, hogy Kelet-Közép-Európában mi képesek vagyunk-e velük felvenni a versenyt. A mezőhegyesi mintaprojekt arról szól, hogy Magyarország versenyképes legyen a globális agrárgazdaság korában is. Ennek a versenyképességnek pedig fontos része, hogy GMO-mentes vetőmagot tudunk előállítani, jó minőségben és nagy mennyiségben - folytatta.
A gépesítéssel is haladnak
A riport készítésekor a géptároló a betakarítás és az egyéb szezonális munkák miatt szinte üres volt, majdnem minden munkagépük a földeken dolgozott. A 2016 óta zajló gépesítésre és modernizációra eddig 4,5 milliárd forintnyi forrás jutott. A munkagépállomány tárolására 2020-ban új, 1250 négyzetméteres csarnokot építettek. Közel 40 új traktort vásároltak, de 6 kombájnnal és 2 hibridkukorica-betakarító géppel is bővítettek. Az állattenyésztést kiszolgáló szálastakarmány-betakarító gépsor felújítása is folyamatban van, de sor került kaszák, rendterítők, rendképzők, bálázók, bálaszállító pótkocsik beszerzésére is - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés