Hirdetés
Vészhelyzeti rendelkezéseket kellett bevezetni a paradicsomot pusztító új vírus ellen
2019. november 1-től karantén státuszú károsítónak minősül az Európai Unióban a Jordán-vírus (Tomato brown rugose fruit virus - ToBRFV). Ekkor lépett hatályba az a rendelet, mely értelmében az Európai Unió területén felderített minden egyes vírusfertőzési eset bejelentési kötelezettséget von maga után. A vírus bejutásának és terjedésének megakadályozására speciális intézkedések bevezetésére van szükség a paradicsom- és paprikatermesztésben.
A FruitVeB számolt be róla, hogy a Jordán-vírus karantén státuszának kérdése már egy jó ideje heves vita tárgyát képezte a virológus szakértők között. Ugyanis csak az a kórokozó vagy kártevő lehet karantén károsító, amelynek felszámolása vagy terjedésének megakadályozása pusztán hatósági intézkedésekkel kivitelezhető. Ez az új kórokozó esetében azonban nem állítható egyértelműen. A fertőzött termelőegységeknél a növényállomány megsemmisítése szükséges, ami azonban nehezen kivitelezhető és nagy költségekkel jár. A vírus egyébként emberre és állatokra nem veszélyes. Emiatt a Holland Élelmiszerbiztonsági és Fogyasztóvédelmi Hatóság (NVWA) nem támogatta a karantén státusz megadását.

Az Uniós szintű döntés a karantén státusz megadásáról a vírustól még mentes tagállamok nyomására született meg, és azt a célt szolgálja, hogy megakadályozhassák a vírus további terjedését. A döntés meghozatalakor a tavalyi németországi példát is figyelembe vették, ahol a vírust sikeresen felszámolták a fertőzött termelőknél.
Hirdetés
Bejelentési kötelezettség lépett érvénybe
Az intézkedések mind paprika, mind paradicsom esetében november 1-én léptek életbe és érintik a két fajjal dolgozó nemesítő cégeket és palánta-előállítókat is. A termelőknek bejelentési kötelezettségük van. A vírusfertőzés megállapítása után minden tagállam saját hatáskörben jogosult dönteni a szükséges intézkedésekről. A karantén státusz a vetőmag- és palánta-előállítókra is érvényes. A paradicsom és paprika vetőmagoknak vírusmentesnek kell lenniük vagy vírusmentes területről kell származniuk.
Az Európai Bizottság kérésére a Holland Élelmiszerbiztonsági és Fogyasztóvédelmi Hatóság nyár óta végzett felderítő vizsgálatokat. Szeptember végéig több, mint 100 paradicsom- és paprikatermelő üzemet vizsgáltak meg. A vírust eddig az időpontig hivatalosan nem mutatták ki, így az Európai és Mediterrán Országok Növényvédelmi Szervezete (EPPO) szerint mind Hollandia, mind Belgium vírusmentes volt. Azonban, mivel a jelentési kötelezettség sem élt még, az állítás megkérdőjelezhető volt. Főleg, miután az NVWA közölte, vannak a vírus jelenlétére utaló jelek, de bizonyítékkal nem tudtak szolgálni.
Üvegházi paradicsomban találták meg az egyértelmű bizonyítékot
Később, október 1-én egy holland, westlandi 2,8 hektáros üvegházi paradicsom állományban a növény-egészségügyi ellenőrzés során a felügyelők a vírus jelenlétére utaló tüneteket találtak. A felügyelőknek először az tűnt fel, hogy egyes növényeken a bogyók érése nem volt szinkronban az állományban lévő növények nagy átlagával. Ezért alaposabban átnézték az üvegházat. A vizsgálatokon készített felmérés szerint a növények mintegy 8 százaléka mutatott tobamovírusra utaló tüneteket. A nyomon követési vizsgálat még jelenleg is tart, hogy megállapítsák, a ToBRFV honnan érkezett. A vírus jelenléte miatt életbe lépett növény-egészségügyi intézkedések értelmében a fertőzött üzem növényállománya megsemmisítésre került és teljes körű, mindenre kiterjedő fertőtlenítést hajtottak végre. Az üzem a továbbiakban folytonos megfigyelés alatt áll majd.
A magyarországi helyzet
A Nébih termelői és áruforgalmi mintavételezést és laboratóriumi vizsgálatokat javasolt, hogy kizárhassák a vírus hazai jelenlétét. A termelők együttműködésének köszönhetően a nyár végére befejeződött vizsgálatok megállapították, hogy Magyarország egyelőre mentes az új vírustól.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés