Hirdetés
Vészes ütemben romlik és fogy a hazai termőtalaj, de van remény
Egyre fogyatkoznak Magyarország mezőgazdasági hasznosítású földterületei. A hivatalos mezőgazdasági mérések bevezetése óta szántóterületből 1942-ben mérték a legtöbbet, amikor 5,62 millió hektár volt az adat. Ma csak mintegy 4,2 millió hektárról lehet beszélni. Gyümölcsösből 1966-ban volt a legtöbb, 172 ezer hektárnyi, ma ennek a fele sincs, csupán 83 ezer hektáron van ültetvény. Az összes mezőgazdasági területcsúcsot 1923-ban mérték: 7,6 millió hektárt a 9,3 millió hektáros Magyarországon – ma ez a szám alig több, mint 5,1 millió.
Természetesen egy ország mezőgazdaságának a fejlettségét nem a hektármennyiség mutatja meg igazán. A korszerű hatékonyság lényege éppen a kisebb területen elért nagyobb hozamban mutatható ki. Ám kérdés, mennyire felkészültek a hazai termőtalajok erre a hatékonyságra - írta a Mezőhír cikke.
Több agrárszakmai rendezvényen is elhangzott, mennyire sérülékeny és károsodott Magyarország több régiójában is a talaj. Az európai termőtalajok legalább 60-70 százaléka beteg, és a közhiedelemmel ellentétben a hazai földek állapota sem ad okot bizakodó kilátásokra. Míg a csernozjom talajok humusztartalma normálisan 5 százalék körüli, addig a mai mezőgazdasági talajok átlagos humusztartalma 2,5-3 százalék. A művelés miatt, a szerves anyag csökkenésével számos talajfunkció romlik. Márpedig akkor, ha a humuszanyag eltűnik a talaj felső rétegeiből, az eltárolt víz és tápanyag is elvész, onnantól kezdve pedig a föld termőképessége nem lineárisan, hanem drasztikusan romlik. Dobos Endre, a Miskolci Egyetem tanszékvezető egyetemi tanára szerint a hazai talajtani adottságok még mindig jók, de nem lehet hátra dőlni.
Hirdetés
Befullad, kiszárad, tömörödik és degradálódik
Számos rossz gyakorlattal kellene szakítani: például a túlzott mértékű inputkijuttatással, az aratás utáni szalma és szár földről való elvitelével, a nagytömegű gépekkel történő talajtaposással. A túlművelés a biológiai-kémiai károk mellett mechanikailag, szerkezetében teszi tönkre a termőföldeket. A hazai a talajok zömének felső rétege szerkezetileg degradálódott. Emiatt romlott a vízbefogadó képességük (ezért van annyi belvíz, máskor súlyos talajkiszáradás), és sok „befulladt”, levegőtlen talaj – amit az idei őszön is tapasztalható volt belvíz formájában. Ez pedig nitrogénvesztést okoz – vagyis hiába használnak sok és drága műtrágyát, annak jó része nem is hasznosul, nem lesz felvehető. Dobos Endre úgy véli, fontos, hogy a gazdaságok felismerjék, mennyire az ő érdekük a jó talajállapot.
Azt az Agro Napló cikke írta meg, hogy az egész agrárszektor változóban van. A kérdésre, hogy mennyire vevők a termelők a saját talajaik részletesebb megismerésére, így válaszolt dr. Dobos Endre:
A szelvénymorfológiából általában látszik a vízgazdálkodás és a tápanyag-gazdálkodás is. Mivel a növények kizárólag a talajoldatból veszik fel a tápanyagokat, tudni kell, hova megy a víz, vannak-e vízáramlást befolyásoló rétegek, vagy olyanok, amelyek megfogják a vizet. A szelvény kiásásakor látszik, hogy van-e vízgazdálkodási probléma: ha pang a víz, reduktív viszonyokat eredményez, ami a denitrifikációt segíti elő. Az optimális agrotechnikára is következtetni lehet a szelvényből. A szelvény szintjei összefüggő, általában függőleges, néha oldalirányú áramlási rendszert mutatnak meg. Ezeket megértve fel lehet használni a le-fel és oldalirányú folyamatokat a növénytermesztés hatékonyságának növeléséhez.
A minisztérium is támogatja a talajok megismerését
Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár korábban arról beszélt, hogy a megfelelő mennyiségű, egészséges és jó minőségű élelmiszertermelés alapja a termőföld. Az egészséges talaj azonban nem csak az élelmezésbiztonságot, hanem a környezet- és klímavédelmet is szolgálja, hiszen szénmegkötő és tisztítóképessége is kiemelkedő ami kihat az élet minőségére is – tette hozzá.
Kifejtette, hogy a termőföld, a talaj rendkívül fontos környezeti erőforrás és egyben gazdasági tényező. Magyarország földterületének csaknem 54 százaléka mezőgazdasági hasznosítás alatt áll. Az egy főre jutó mezőgazdasági terület 0,50 hektár/fő, ami uniós és világviszonylatban is magasnak számít. Hazánk az uniós tagállamok között a hatodik, míg a világon a huszadik helyet foglalja el az egy főre jutó szántóterület tekintetében. Feldman Zsolt szerint ma számos lehetősége van a gazdáknak arra, hogy megismerjék a talajaikat, ugyanis sokkal több információ áll a rendelkezésükre, mint korábban.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés