Hirdetés
Veszélyes is lehet az egészségesnek mondott chiamag, vizsgálják, hogy mennyire
Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (European Food Safety Authority, EFSA) legfrissebb értékelése a hőkezelt chiamagok (120 °C feletti hőmérsékleten) feldolgozási vagy főzési eljárások során való biztonságosságára vonatkozik, amely a technológiai szennyező anyagok aggályos szintjének kialakulását eredményezheti. Tovább vizsgálják, mennyire kockázatos a chiamag kiterjesztett felhasználása.
Az Európai Bizottság 2009-ben hagyta jóvá az aztékzsályamag (Salvia hispanica) - közismert nevén chiamag - élelmiszer-összetevőként történő felhasználását. Ennek feltételeit azóta már többször módosították. A legutóbbi, 2020. januárjában megjelent 2020/24 végrehajtási rendelet - az EFSA korábbi megállapításai alapján - az aztékzsályamag olyan élelmiszerekben való felhasználására terjed ki, amelyek előállításuk, feldolgozásuk vagy elkészítésük során nem igényelnek 120 °C-on vagy annál magasabb hőmérsékleten történő hőkezelést. Így felhasználási szintekkel kapcsolatos korlátozások vagy óvintézkedések nélkül is biztonságos - számolt be róla a NAK.
További lépések szükségesek
A chiamagok biztonságosságára vonatkozó értékelés befejezése érdekében az EFSA azt javasolta a Bizottságnak, hogy adjon ki egy külön véleményt, amely az egyes élelmiszerekben található chiamagok termikus stabilitásával kapcsolatos esetleges aggályokra adna választ. Különösen azokra az élelmiszerekre, amelyek előállítása olyan hőmérsékleten történő termikus feldolgozást foglal magában, amely a technológiai szennyező anyagok, azaz az akrilamid és a furánok képződésének kockázatát eredményezheti (pl. kenyerek, kekszek esetében).
Hirdetés
Veszélyes szennyező anyagok képződését vizsgálták
A biztonsági értékelés az EFSA által a chiamagokra vonatkozóan elvégzett korábbi értékeléseken, az EFSA nyilvános adatkéréséből származó információkon, valamint az EFSA által végzett kiterjedt szakirodalom-kutatásból származó információkon alapul. 2019-ben a chiamagok átfogó biztonsági értékelése során a Hatóság egy olyan hivatkozást talált, amely többek között a technológiai szennyező anyagok, azaz az akrilamid, a hidroxi-metil-furfurol (HMF) és a furfurol képződését vizsgálta a búzaliszt alapú kekszben, hozzáadott chiamag liszttel. A vizsgálat alapján a szakértők úgy vélik, hogy a kekszben jelentős akrilamid képződésre van lehetőség 10-20 százalékos hozzáadott chiamag liszttel, alacsony maradék nedvességtartalommal (<2 %). A Hatóság nem tud további tudományos bizonyítékokról, amelyek alátámasztják ezeket az eredményeket. Az EFSA által végzett kiterjedt, új szakirodalom-kutatások nem eredményeztek releváns forrásokat sem az aszparagin tartalomra, sem a chiamagokban és az azokból készült termékekben előforduló technológiai szennyező anyagok képződésére vonatkozóan. Az adatkérésből kapott információk vagy korlátozottak, vagy nem voltak meggyőzőek - írták.
Nem tartják aggályosnak
A rendelkezésre álló bizonyítékok nem támasztják alá azt a következtetést, hogy a chiamagok hőkezelés alatt álló (120 °C feletti hőmérsékleten) élelmiszerekhez történő hozzáadása az akrilamid fokozott képződését eredményezi-e az említett, chiamag nélküli élelmiszerekhez képest. A hőkezelt chiamagokban a hidroxi-metil-furfurol és furfurol adott koncentrációi nem jelentenek biztonságossági aggályt. A chiamagokban lévő egyéb technológiai szennyező anyagokra vonatkozóan nem találtak információt.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Vulcan Profi Smax – granulált elemi kén - Mindenkinek használni kellene?!
Az elmúlt években a kénhiány állandósult a növénytermesztésben. Sok és egyoldalú a kijuttatott nitrogén, miközben egyre magasabb fehérje- és olajtartalmú növényeket termesztünk. Granulált kén használatával több évre elegendő ként tudunk kijuttatni.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 105 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés