Hirdetés
Vértezze fel növényét még a stresszhatás előtt RhizoMagic™ növénykondicionálóval
Nem létezik olyan év, amikor a termesztett növényeink végig optimális körülmények között fejlődnének. Idén, bár a talajaink többségében jó állapotban vannak, néhány helyen már felütötte a fejét az aszály. Az enyhe tél miatt a kártevők is szaporodásnak indultak, és ki tudja, mi lesz még. Éppen ezért jó hozzáállás, ha már most, előre felkészítjük állományainkat a várható stresszekre. Rácz Tiborral, az FMC-Agro területi szakmérnökével beszélgettünk.
Milyen állapotban vannak most az őszi állományok?
Enyhe volt a tél és az országban jellemzően megfelelő a talajok nedvessége, az állományok jó állapotban vannak, bár az időjárás a műtrágyakiszórást néhol akadályozza. Kalászosokban belvizes táblákat is láttam, a gépek nem tudtak rámenni a földekre. Ám a helyzet nagyon változó, mert például Jász-Nagykun-Szolnok vármegyében már újra olyan aszályos a helyzet, mint tavaly.
Jó lenne, ha a 2022-es év után elfogadható minőség és mennyiség jönne majd le a táblákról, hogy a gazdaságok pénzügyileg egy kicsit jobb helyzetbe kerüljenek. Oda kell figyelni a növényekre.
Hirdetés
A repce sokkal kitettebb a kártevőkre ebben az időszakban. Az ormányosok legyengíthetik az állományokat, illetve a fóma már ősszel megjelent, így már vannak olyan táblák, amelyek igénylik a védekezést. A hőmérsékletváltozás miatt hullámzik a rovarkártevők megjelenése is.
Hogyan tud segíteni ebben a helyzetben a RhizoMagic™?
A RhizoMagic™ folyékony növény- és talajkondicionáló, stresszoldó készítményünk a növények védekezőmechanizmusait képes erősíteni, általa a kultúrák felkészülhetnek az esetleges, későbbi stresszekre, mert valamilyen mindig elő szokott fordulni. Alkalmazásával megőrizhetjük a növény kondícióját, akkor is, ha csak a probléma megjelenése után juttatjuk ki. Sikere, hatékonysága és népszerűsége az összetételéből adódik. A piacon elérhetőek olyan kondicionálók, levéltrágyák, amelyek szervesanyagokban gazdagok, mások algát vagy aminosavat tartalmaznak, a RhizoMagic™ viszont – ezek közül - mindet tartalmazza. Egy magas szervesanyag-tartalmú készítményről beszélünk, természetes tengerialga-kivonattal, növényazonos L-aminosavakkal, kiegyensúlyozott makro-, mezo- és mikroelem-összetétellel, valamint növényi hormonokkal, így teljes körű segítséget jelent.
A nitrogén, foszfor, kálium és mikroelemek jelenléte a növények gyors fejlődésével egy időben biztosítja az optimális tápanyag-ellátottságot. Az aminosavak és a tengeri alga gondoskodnak a biostimulátor hatásról és a tápanyagok gyors felvételéről és asszimilációjáról.
Milyen esetekben érdemes gondolkodni benne?
Előnye, hogy nem kell azonosítanunk a probléma okát. Ha a növényállomány állapota, fejlettsége nem megfelelő, valamilyen károsodást szenvedett, juttassuk ki bátran. Belvíz okozta stressz vagy aszály bekövetkeztekor nagyon látványos javulást lehetett elérni vele. Kedvező a hatása a termésmennyiségre, a hektolitersúlyra, de akár a heterogén kelés kezelésére is. Vadkár utáni regenerálódásra is kiváló, sőt akár folyékony startertrágyaként vetéskor is használható.
További példák a fenti termelői tapasztalatokról az alábbi videókban:
Mekkora terméstöbbletet lehet vele elérni?
A különböző kísérleteink szerint - FMC gyomirtóval és gombaölővel kombinálva - , mintegy 15 %-os pluszt eredményezett a kontrollhoz képest. Fontos tudni, hogy mivel jól keverhető, akkor is jól beilleszthető a technológiába, ha éppen nem éri stressz a növényt.
De az eredményeink azt mutatják, hogy nemcsak a kontrolhoz, hanem a piacon elérhető konkurens termékeknél is hatékonyabb. Egy jól ismert konkurens készítményhez képest 12 %-os, egy másik - aminosavat és kétféle mikroelemet is tartalmazó - szerhez képest pedig 9 %-os többletet tapasztaltunk a RhizoMagic™ javára.
Ön szerint miért lettek szignifikánsan jobbak az eredményeik?
A termék komplexitása rá a magyarázat. Olyan sokféle összetevőből áll, hogy bármilyen probléma lép fel, megoldást jelent. Nem kell gondolkodni, hogy mi okozza a bajt, biztosan van benne olyan összetevő, ami az adott problémát orvosolja. Még ha nincs stresszhatás, akkor is javasolt használni, mert a tápelemek hasznosulását is segíti. Én egyértelműen a biológiai többlethatásnak, a szinergizmusnak tudom be a jó eredményeket.
Hogyan kell adagolni?
A probléma észlelése után a lehető leghamarabb 1,5-2 litert kell kijuttatni szántóföldi alkalmazásban, illetve 2,5-3,5 litert gyümölcsösökben, amit a tapasztalatok szerint 7-10 nap múlva újra érdemes megismételni. Ha a stressz jelentős és elhúzódik, a két kezelés közti időt érdemes még ennél is rövidebbre venni, de akár még további 2 alkalommal is kijuttatható – ha szükséges – a tenyészidőszak végéig.
De, ahogy említettem, az ilyen jellegű szerekkel megelőzésként is érdemes lehet számolni, hogy a hatóanyagok rendelkezésre álljanak a növény számára, amikor szükség van rájuk, például, előre jelzett stressz esetén. Éppen ezért nagyon hatékony a fagykár negatív hatásainak csökkentésére is.
A benne lévő laminarin a sejfalvastagodásért felel, az aminosav a hőmérsékleti stresszért, az alginit a talajkondicionálásért, a mannit a csapadékkal kapcsolatos stresszért, a vízháztartás szabályozásáért, a fucoidan a védekezési mechanizmust erősíti, a tannin pedig az antioxidáns-hatásának köszönhetően fejti ki áldásos tevékenységét. Tehát én azt javaslom, vértezzük fel a növényt még a stressz előtt, ha tehetjük!
Idén először a 10 literes kiszerelés mellett 600 literes IBC-tartályban is forgalmazzuk az igényekre való tekintettel.
A hazai agrárium egyik forró témája most az Agrár-ökológiai Program és az ebbe bevonható készítmények köre. Hogyan illeszkedik ehhez a RhizoMagic™?
Az új programban használható szerek listája éppen a napokban lett végleges, talaj- és növénykondicionáló készítményként a RhizoMagic™ felhasználása +1 pontot ér a programban részt vevő gazdálkodók részére.
(x)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés