Hirdetés
Vannak fák, amelyeket tavasszal nem szabad megmetszeni
A tavaszi metszési munkálatok rügypattanásig még elvégezhetők, ám nem minden növény esetében ajánlott ilyenkor beavatkozni. Bizonyos fafajoknál a tavaszi metszés nemcsak felesleges munka lehet, hanem akár káros is.
Gyümölcsfák a díszkertekben
Sok családi ház kertjében található néhány gyümölcsfa, amelyek nemcsak termésükkel, hanem árnyékot adó lombjukkal is hasznosak. Ha azonban a fák nem megfelelő módon fejlődnek, gondot okozhat a méretük vagy a formájuk, és ilyenkor metszésre lehet szükség.
A meggy- és cseresznyefák esetében a metszés nyáron is biztonsággal elvégezhető, mivel ezek a fafajok erős gyantaképződéssel rendelkeznek, amely megvédi a sebeket a kórokozóktól.
Hirdetés

Az ágak magasságának szerepe
A gyümölcsösökben a korona kialakítása során fontos szempont, hogy a termést könnyen elérhessük, ám a díszkertekben gyakran más prioritások érvényesülnek. Az alsó ágakat érdemes eltávolítani, hogy a fa alatt könnyedén elférjünk, ezáltal a kert kihasználhatósága javul. Ennek hátránya, hogy az alacsonyabban termő gyümölcsöket elveszítjük, és a szüret létráról válik szükségessé.
Ha ezt az alsó ágak eltávolítását korábban nem végeztük el, akkor a legjobb időpont ősz vagy kora tavasz – kivéve a csonthéjasokat, mint a meggy vagy a cseresznye. Ezeknél a műveletet érdemes nyár elejére időzíteni, hogy az idei termést még betakaríthassuk, mielőtt az ágakat levágjuk.
Mely fákat ne metsszük tavasszal?
A cseresznye, meggy, őszibarack és más csonthéjas gyümölcsfák tavaszi metszése kockázatosabb, mert a nedvkeringés beindulása előtt a vágási sebek lassabban gyógyulnak. Ha ilyenkor nem történik meg a megfelelő réz- vagy kéntartalmú lemosó permetezés, akkor a fák könnyen megfertőződhetnek például moníliával.
A dió és a szelídgesztenye esetében szintén kerülendő a tavaszi metszés, mert ezek a fafajok erős gyökérnyomással rendelkeznek, amely nagy mennyiségű vizet pumpál a koronába. Ha ilyenkor metszési sebek keletkeznek, a fák jelentős vízveszteséget szenvedhetnek el, ami gyengítheti őket és csökkentheti a terméshozamot. Ha mégis szükséges egy-két ág eltávolítása, akkor a sebfelületeket mindenképp fasebkezelő pasztával kell lezárni.
A mandulafák metszése sem ideális tavasszal, mivel nagyon korán virágoznak. A metszési munkálatok során könnyen megsérülhetnek a virágrügyek, ami a terméshozamot csökkentheti. A mandulafákat a legjobb nyáron, a termésérés után metszeni.
A megfelelő termésegyensúly fenntartása
A metszés célja, hogy megfelelő termésegyensúlyt alakítsunk ki, hiszen sok nemesített gyümölcsfa természetes hajlama szerint túlságosan bőséges termést hozna. A virágok túlzott mennyisége esetén a gyümölcsök aprók maradhatnak, és az ágak túlterheltsége miatt leszakadhatnak. A korona helyes kialakításával ráadásul a növényvédelmi költségek is csökkenthetők, hiszen a megfelelő légmozgás és napfény segít megelőzni a gombás és bakteriális betegségek kialakulását.
Fák, amelyeket alig kell metszeni
Vannak olyan gyümölcsfák, amelyek metszés nélkül is jól fejlődnek. Ilyen például a som vagy a füge. Ezeket legfeljebb alakító metszéssel kell formázni, például ha a korona aránytalanul fejlődik. A túlzásba vitt metszés viszont a fügénél például rügyképződési problémákhoz vezethet, ami csökkentheti a terméshozamot.
A megfelelő időben és módon végzett metszés, tehát, hozzájárul a fák egészségéhez és a terméshozam optimalizálásához. Nem minden gyümölcsfaj esetében ajánlott a tavaszi beavatkozás, ezért érdemes a sajátosságokat figyelembe venni. A megfelelő időpont megválasztásával és a gondos metszéssel a kertünkben található fák hosszú távon egészségesek és termékenyek maradhatnak.
(Forrás: agrarszektor.hu)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A nagy BactoFil®-sztori
2025.04.28.Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?
Maxentis gombaölő szer - tradíció és innováció az Adama-tól
2025.04.28.2025-ben az ADAMA új gombaölő szerrel jelentkezett a piacon. Ez egyrészt tradicionális megoldást kínál, mivel két jólismert hatóanyagra épül. Másrészt innováció a javából, mivel ezeket, a saját kategóriájukban piacvezető hatóanyagokat ilyen összetételű gyári kombinációban még nem próbálhattuk ki.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatDurumbúza C-komplex technológia gombaölő hatással, réz + kén + cink
1 020 HUF
+ áfaHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés