A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni. Egyes fajok esetén a tavaszi metszés felesleges munka, amivel még kárt is okozunk. Érdemes megfogadni a hasznos tanácsokat és tiltásokat a szakszerű szezonális munkákhoz.

Az OTP Agrár írta meg, hogy főleg a családi házak körüli kertekben jellemző, hogy a díszkertbe, a gyepfelületbe is kerül egy-egy gyümölcsfa, ami hasznos, hiszen nyáron jól árnyékol, és még gyümölcsöt is ad. A gyümölcsösökben és haszonkertben ezeknek a fáknak a koronakialakításánál lényeges, hogy csak olyan magasra hagyjuk nőni, ahonnan le tudjuk majd szedni a gyümölcsöt. Ám akkor, ha a díszkerti részben vannak, kicsit más a helyzet. Itt a helykihasználás is lényeges, fa esetén pedig ez azt is jelenti, hogy nem árt, ha felegyenesedve el lehet sétálni alatta. Emiatt az alsó ágakat olyan magasságig érdemes eltávolítani, hogy elférjünk. Így az árnyékoló hatás is jobbá válik (kiegészül a fa alatti résszel), és a növény nem vesz el területet a kertből, hiszen bejárható az alatta levő rész is.

A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni
A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni

A gyümölcsszedés szempontjából ez azonban kissé hátrány, hiszen ami embermagasságban teremne és könnyen szedhetnénk le, azt a gyümölcsöt elveszítjük és a betakarítás létráról lesz kivitelezhető.

Amennyiben az alsó ágak eltávolítása nem volt része a koronakialakítás gyakorlatának, akkor ezt legjobb ősszel vagy tavasszal elvégezni, kivéve a csonthájasoknál. A meggy és a cseresznye ágai nyugodtan vághatók nyáron is, hiszen az e fajokra jellemző erős gyantaképződés jól zárja a sebeket, megvédi a fát a metszfelületeken bejutni szándékozó kórokozóktól. Tehát ha most jövünk rá, hogy meggy vagy cseresznyefánk alatt jó lenne elférni, az alsó ágak levágását azért éri meg nyár elejére hagyni, mert akkor az idei terméshez még hozzájutunk ezekről a részekről is.

Ha most vágjuk le, akkor ezt elbukjuk. Hamarosan virágzás, pár hónap és termést érlelnek ezek a fajok, és amikor azok beérnek, egyszerűen levágjuk az alsó ágakat, és gyakorlatilag széken ülve szedhetjük le azokról a részekről az idei, egyben utolsó termést.

Miket ne metsszük tavasszal?

Az előbb említett csonthéjas gyümölcsfák (cseresznye, meggy, barack) tavaszi metszése azért kockázatosabb, mert hajlamosak gombás és bakteriális fertőzéseket elkapni, és a korai metszés esetén, amikor a fában a nedvkeringés még nem indult el, a sebfelületek lassan gyógyulnak. Ilyenkor, ha a metszés után a réz-, vagy kéntartalmú lemosó permetezés elmarad, akkor például moníliával könnyen végigfertőzhetőek a fák. Ezért is biztonságosabb ezeket a termés betakarítása után metszeni, mert akkor már gyorsan működésbe lépnek a növény saját védekező mechanizmusai és a vágási felületeket a mézgájukkal, gyantájukkkal bevonják, így akadályozva a kórokozók bejutását.

A diófát és a szelídgesztenyét is jobb tavasszal békén hagyni, és a metszést a nyár végére hagyni esetükben, ennek oka az, hogy e fafajoknál óriási a gyökérnyomás, azaz amikor megindul a nedvkeringés, rengeteg vizet küld a fa a gyökerek irányából a koronába, szinte pumpálja azt, ami a nagyméretű levelek gyors kifejlesztése miatt szükséges is. Ám ha metszett felületek vannak a vesszőkön, a gallyakon és az ágakon, azokon keresztül szó szerint kifolyik a víz. Óriási vízveszteség keletkezhet így, ami miatt legyengül a fa, és ez az adott évi terméshozamára is negatív hatással van.

E két fajnál, ha muszáj egy-két ágat levágni ilyenkor, akkor fasebkezelő pasztával mindenképp zárjuk le ezeket a keletkezett sebfelületeket. A mandulafáknál sem a tavasz az ideális metszési időpont, esetükben azért, mert nagyon korán virágoznak, tehát már nagyon kora tavasszal duzzadtak a virágrügyeik. A mandulát is nyáron a termésérés után a legjobb metszeni, a fa és a munkaszervezés szempontjából is, hiszen tavasszal rengeteg más kerti tennivaló van.

A fa ne legyen túlterhelt

A metszés lényege a termésegyensúly kialakítása, hiszen sok nemesített gyümölcs túlteremné magát metszés nélkül. A nemesítés során megmaradt a fáknak az a tulajdonsága, hogy rengeteg virágot hoznak, ami jó, mert ha virágzáskor éjszakai fagyok vannak az rendesen beleritkít a virágok számába. Egy virágrügyekkel jól berakódott cseresznyefán például, ha a virágok 70 százaléka elfagy, a maradék 30 százalékból akár még jó termés is várható.

A nagyobb gyümölcsű fajoknál, mint az alma és a körte is több a virág, mint alapvetően kellene, és ha túl sok köt be ezekből, akkor még a fa is levet valamennyit a virágaiból. Tehát a sok virágrügy biztonsági szempontból jó, ám ha minden jól megy és nincs fagy a virágzáskor, akkor nagyon sok nagyon apró termésre lehetne számítani.

Ezért kell a metszéssel beavatkozni, hogy inkább ideális legyen a gyümöcshozam, mint sok - írta a cikk. A túlterhelt ágak könnyeben leszakadnak, a viharkároknak kitettebbek, ezért is jó a termőegyensúlyt fenntartani. Továbbá metszéskor lehet még a növényvédelmi költségeken is spórolni, hiszen, ha a korona szabályos kialakítású, a napfény és a légmozgás jól átjárja, akkor a nyári harmat hamarabb felszárad a levelekről, ami miatt a vízhez kötött szaporodású bakteriális és gombás betegségek sokkal kevésbé tudnak terjedni - írta az OTP Agrár cikke.

Megosztás

További híreink

Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Örökre velünk marad az árrésstop? Nagy Márton szerint ez a jövő

2025.04.28.

A Nemzetgazdasági Minisztérium bejelentése szerint az egyszeri, 2024 nyarán bevezetett élelmiszer-árrésmaximum 2027 végéig biztosan életben marad, de akár állandó szabályzássá formálódhat.

Korlátozzák a készpénzhasználatot az EU-ban: mit lép erre a magyar kormány?

2025.04.28.

Az Európai Unió 2027-től egységes, legfeljebb 10 000 eurós készpénzkorlátot vezet be a vállalkozások és kereskedők közötti tranzakciókban, elsősorban a pénzmosás és a terrorizmus-funding visszaszorítása érdekében. Ugyanakkor a magyar kormány az Alaptörvény módosításával garantálta a készpénzfizetés jogát.

Az év egyik legcsapadékosabb napja jön: elolvashatja, most milyen időt hoz

2025.04.28.

Az április végét és május elejét igazi tavaszi időjárás köszönti: sok napsütés, kellemes meleg, majd a hétvégére záporok és zivatarok teszik mozgalmasabbá az időt. A hőmérséklet összességében az átlagosnál kissé magasabban alakul, így nyárias hangulatra is számíthatunk.

Milliárdos támogatás a Natura 2000 gyepterületeken gazdálkodóknak

2025.04.28.

Több mint 7500 érintett részesül csaknem 7,7 milliárd forint kompenzációs támogatásban.

Beruházásra kapnak 5,7 milliárd forintos támogatást az élelmiszeripari vállalkozások

2025.04.28.

A Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Terv keretében újabb 94 élelmiszeripari beruházás részesül összesen 5,7 milliárd forintnyi támogatásban.

Partnerhírek
Partner

A nagy BactoFil®-sztori

2025.04.28.

Az AGRO.bio Hungary Kft. termékkínálatát immáron 24 éve vezeti a BactoFil® termékcsalád. Az egyik első mikrobiológiai készítmény a hazai piacon, hatékonyságát közel 2 millió hektár tapasztalatai igazolják. Hogyan kezdődött a történet, hol tart most, és mit mutat a jövő?

Partner

Maxentis gombaölő szer - tradíció és innováció az Adama-tól

2025.04.28.

2025-ben az ADAMA új gombaölő szerrel jelentkezett a piacon. Ez egyrészt tradicionális megoldást kínál, mivel két jólismert hatóanyagra épül. Másrészt innováció a javából, mivel ezeket, a saját kategóriájukban piacvezető hatóanyagokat ilyen összetételű gyári kombinációban még nem próbálhattuk ki.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás