A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni. Egyes fajok esetén a tavaszi metszés felesleges munka, amivel még kárt is okozunk. Érdemes megfogadni a hasznos tanácsokat és tiltásokat a szakszerű szezonális munkákhoz.

Az OTP Agrár írta meg, hogy főleg a családi házak körüli kertekben jellemző, hogy a díszkertbe, a gyepfelületbe is kerül egy-egy gyümölcsfa, ami hasznos, hiszen nyáron jól árnyékol, és még gyümölcsöt is ad. A gyümölcsösökben és haszonkertben ezeknek a fáknak a koronakialakításánál lényeges, hogy csak olyan magasra hagyjuk nőni, ahonnan le tudjuk majd szedni a gyümölcsöt. Ám akkor, ha a díszkerti részben vannak, kicsit más a helyzet. Itt a helykihasználás is lényeges, fa esetén pedig ez azt is jelenti, hogy nem árt, ha felegyenesedve el lehet sétálni alatta. Emiatt az alsó ágakat olyan magasságig érdemes eltávolítani, hogy elférjünk. Így az árnyékoló hatás is jobbá válik (kiegészül a fa alatti résszel), és a növény nem vesz el területet a kertből, hiszen bejárható az alatta levő rész is.

A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni
A tavaszi metszések a rügypattanásig még elvégezhetők, de vannak növényfajok, melyeket jobb tavasszal békén hagyni

A gyümölcsszedés szempontjából ez azonban kissé hátrány, hiszen ami embermagasságban teremne és könnyen szedhetnénk le, azt a gyümölcsöt elveszítjük és a betakarítás létráról lesz kivitelezhető.

Amennyiben az alsó ágak eltávolítása nem volt része a koronakialakítás gyakorlatának, akkor ezt legjobb ősszel vagy tavasszal elvégezni, kivéve a csonthájasoknál. A meggy és a cseresznye ágai nyugodtan vághatók nyáron is, hiszen az e fajokra jellemző erős gyantaképződés jól zárja a sebeket, megvédi a fát a metszfelületeken bejutni szándékozó kórokozóktól. Tehát ha most jövünk rá, hogy meggy vagy cseresznyefánk alatt jó lenne elférni, az alsó ágak levágását azért éri meg nyár elejére hagyni, mert akkor az idei terméshez még hozzájutunk ezekről a részekről is.

Ha most vágjuk le, akkor ezt elbukjuk. Hamarosan virágzás, pár hónap és termést érlelnek ezek a fajok, és amikor azok beérnek, egyszerűen levágjuk az alsó ágakat, és gyakorlatilag széken ülve szedhetjük le azokról a részekről az idei, egyben utolsó termést.

Miket ne metsszük tavasszal?

Az előbb említett csonthéjas gyümölcsfák (cseresznye, meggy, barack) tavaszi metszése azért kockázatosabb, mert hajlamosak gombás és bakteriális fertőzéseket elkapni, és a korai metszés esetén, amikor a fában a nedvkeringés még nem indult el, a sebfelületek lassan gyógyulnak. Ilyenkor, ha a metszés után a réz-, vagy kéntartalmú lemosó permetezés elmarad, akkor például moníliával könnyen végigfertőzhetőek a fák. Ezért is biztonságosabb ezeket a termés betakarítása után metszeni, mert akkor már gyorsan működésbe lépnek a növény saját védekező mechanizmusai és a vágási felületeket a mézgájukkal, gyantájukkkal bevonják, így akadályozva a kórokozók bejutását.

A diófát és a szelídgesztenyét is jobb tavasszal békén hagyni, és a metszést a nyár végére hagyni esetükben, ennek oka az, hogy e fafajoknál óriási a gyökérnyomás, azaz amikor megindul a nedvkeringés, rengeteg vizet küld a fa a gyökerek irányából a koronába, szinte pumpálja azt, ami a nagyméretű levelek gyors kifejlesztése miatt szükséges is. Ám ha metszett felületek vannak a vesszőkön, a gallyakon és az ágakon, azokon keresztül szó szerint kifolyik a víz. Óriási vízveszteség keletkezhet így, ami miatt legyengül a fa, és ez az adott évi terméshozamára is negatív hatással van.

E két fajnál, ha muszáj egy-két ágat levágni ilyenkor, akkor fasebkezelő pasztával mindenképp zárjuk le ezeket a keletkezett sebfelületeket. A mandulafáknál sem a tavasz az ideális metszési időpont, esetükben azért, mert nagyon korán virágoznak, tehát már nagyon kora tavasszal duzzadtak a virágrügyeik. A mandulát is nyáron a termésérés után a legjobb metszeni, a fa és a munkaszervezés szempontjából is, hiszen tavasszal rengeteg más kerti tennivaló van.

A fa ne legyen túlterhelt

A metszés lényege a termésegyensúly kialakítása, hiszen sok nemesített gyümölcs túlteremné magát metszés nélkül. A nemesítés során megmaradt a fáknak az a tulajdonsága, hogy rengeteg virágot hoznak, ami jó, mert ha virágzáskor éjszakai fagyok vannak az rendesen beleritkít a virágok számába. Egy virágrügyekkel jól berakódott cseresznyefán például, ha a virágok 70 százaléka elfagy, a maradék 30 százalékból akár még jó termés is várható.

A nagyobb gyümölcsű fajoknál, mint az alma és a körte is több a virág, mint alapvetően kellene, és ha túl sok köt be ezekből, akkor még a fa is levet valamennyit a virágaiból. Tehát a sok virágrügy biztonsági szempontból jó, ám ha minden jól megy és nincs fagy a virágzáskor, akkor nagyon sok nagyon apró termésre lehetne számítani.

Ezért kell a metszéssel beavatkozni, hogy inkább ideális legyen a gyümöcshozam, mint sok - írta a cikk. A túlterhelt ágak könnyeben leszakadnak, a viharkároknak kitettebbek, ezért is jó a termőegyensúlyt fenntartani. Továbbá metszéskor lehet még a növényvédelmi költségeken is spórolni, hiszen, ha a korona szabályos kialakítású, a napfény és a légmozgás jól átjárja, akkor a nyári harmat hamarabb felszárad a levelekről, ami miatt a vízhez kötött szaporodású bakteriális és gombás betegségek sokkal kevésbé tudnak terjedni - írta az OTP Agrár cikke.

Megosztás

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás