Hirdetés
Változtak az agrárgazdálkodást érintő jogszabályok: egységes kérelem, beépítési arány és magasság
A Magyar Közlöny 2023. áprilisi számaiban több, az agrárgazdálkodást érintő jogszabály található. A 90/2023. számú, az országos településrendezési és építési követelményekről szóló rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló része is változott. Az Európai Mezőgazdasági Garanciaalapból finanszírozott fenntarthatóságot elősegítő alapszintű jövedelem támogatás, a kapcsolódó átmeneti nemzeti támogatás, valamint a fenntarthatóságot elősegítő, átcsoportosítással nyújtható kiegészítő jövedelemtámogatás igénybevételének kérdéseiről szóló részleteket is érdemes megnézni.
Az összesen 8 agrárjogszabályi változást tartalmazó OTP Agrár összefoglalót ide kattintva lehet elolvasni.
A tanya fogalma és dimenziói
A 2023. március 30. napján életbe lépett az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII. 20.) Korm. rendeletnek a tanya beépíthetőségével összefüggő módosításáról szóló Kormány 90/2023. (III. 22.) Korm. rendelet, ami alapján a tanya fogalma a következőképpen alakul:
Hirdetés
„Tanya a település külterületén, mezőgazdasági területen fekvő, legalább 1500 m2, legfeljebb 10 000 m2 nagyságú olyan földrészlet, amelyhez a föld mellett növénytermesztés és állattenyésztés, továbbá az ezekkel kapcsolatos termékfeldolgozás és terméktárolás célját szolgáló lakó- és gazdasági épület, illetve ilyen épületcsoport is tartozik. A tanya területén vendéglátást szolgáló épület is elhelyezhető.”
A fentieken túl az új szabályozás értelmében a megengedett beépítettség mértéke nem változik – az továbbra is legfeljebb 30% -, azonban ezentúl az épület beépítési magassága is szabályozásra került, az nem haladhatja meg a 4,5 métert. Továbbá a módosítás maximalizálja a tanyán elhelyezhető lakórendeletetésű épületek számát, valamint ezeknek nagyságát is.
Támogatások változásai
A rendelet a KAP I. és II. pillérének terület- és állatalapú beavatkozásaira vonatkozó egységes eljárási szabályokat tartalmazza. Ez a rendelet ernyőrendeletként funkcionálva tartalmaz egy széles körű fogalomtárat, valamint az egységes kérelem tartalmára, benyújtására, módosítására, valamint a termelő és a Magyar Államkincstár – mint Kifizető Ügynökség – közötti kapcsolattartásra vonatkozó eljárási szabályokat. Az európai uniós joganyag változásából adódóan a szabályozás 2023-tól új elemekkel bővül. Ennek oka, hogy a vonatkozó európai uniós jogszabályok 2023-tól főként általános keretszabályokra szorítkoznak, és több mozgásteret adnak a tagállamok számára a végrehajtási modelljük kialakításában.
A tagállami szubszidiaritás növekedésének egyik legfőbb megnyilvánulása, hogy az ellenőrzési és szankciórendszer részletszabályainak kidolgozása – amelyek eddig a közvetlenül hatályos európai uniós végrehajtási rendeletekben voltak rögzítve – tagállami hatáskörbe kerül. A hazai szabályok az auditkockázatok minimalizálása érdekében jórészt az eddig működő európai uniós szabályok mintájára kerültek kialakításra.
Ezt támogatja és ellenőrzi a Területi Monitoring Rendszer
Szintén az ellenőrzésekhez tartozó új elem az úgynevezett Területi Monitoring Rendszer fokozatos bevezetése, amelynek célja a Kopernikusz-Sentinel műholdadatokra támaszkodva a mezőgazdasági gyakorlatok és tevékenységek vizsgálata és értékelése. Célja a kérelmek minőségének javítása, a termelők folyamatos segítése, az ellenőrzések hatékonyságának növelése, egyúttal pedig a szankciók lehetséges megelőzése.
Az egységes kérelem rendeletben kerül ezentúl rögzítésre emellett a Gazdálkodási Napló vezetési kötelezettség, több növénylista, a támogatások kiszámításának módja, valamint a közvetlen támogatási jogcímek pénzügyi borítékaihoz tartozó forráskezelési alapelvek. A kihirdetést követő napon történő hatálybalépés amellett, hogy a jogalkalmazók számára szükséges felkészülési időt biztosítja, elősegíti, hogy az érintettek számára mielőbb alkalmazhatóak legyenek a rendelet szerinti támogatási szabályok - közölték a Magyar Közlönyben.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral
A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 157 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés