A Közös Agrárpolitika feltételrendszerét egyszerűsítő szabályozási csomag számos ponton mérsékli a gazdálkodókat érintő termelést, illetve adminisztrációt érintő kötelezettségeit, egyúttal módosítja az (EU) 2021/2115, valamint az (EU) 2021/2116 KAP ST alaprendeleteket. A könnyítések közül néhány már a 2024-es támogatási évre vonatkozóan alkalmazandó és alkalmazható.

Az őszi vetések előtt az alábbiakban ismételten összefoglaljuk, hogy miben áll az egyszerűsítési csomag által 2024-ben a vetésváltás mellett elfogadható terménydiverzifikáció, illetve a nem termő területek kijelölési kötelezettsége (ezen belül parlag) a HMKÁ 8 előírás keretei között, tovább hogyan kerül 2025-től néhány kisebb előírás fenntartása mellett lényegében eltörlésre ez az előíráscsoport.

mezőgazdasági földterület
Fotó: Pixabay

Terménydiverzifikáció a HMKÁ 7. előírásban

A Közös Agrárpolitika Stratégiai Tervből nyújtott támogatások igénybevétele során alkalmazandó feltételekről szóló 16/2024. (IV. 9.) AM rendelet (a továbbiakban: Feltételességi rendelet) év közbeni, június 29-től hatályos módosítása értelmében a HMKÁ 7.
előírásban szereplő vetésváltási kötelezettséget a gazdálkodónak – döntésétől függően – lehetősége van terménydiverzifikációval teljesíteni.

Fontos kiemelni, hogy terménydiverzifikáció szempontjából különböző növénykultúrának tekinteni ugyanazon szabály szerint kell az egyes kultúrákat, mint vetésváltás szempontjából, valamint hogy terménydiverzifikáció szempontjából az egységes kérelem benyújtásának évében május 1. napjától szeptember 30. napjáig tartó időszakot kell figyelembe venni.

A terménydiverzifikáció szabályai a korábban „zöldítésben” szereplő szabályokat alapul véve kerültek kialakításra az alábbiak szerint:

  • 10 hektár felett, de legfeljebb 30 hektár szántóterülettel rendelkezők:

o tárgyévben legalább kétféle szántóföldi növénykultúra, úgy hogy a
legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek
legfeljebb 75%-át foglalhatja el

  • 30 hektár feletti szántóterülettel rendelkezők:

tárgyévben legalább három féle szántóföldi növénykultúra, úgy hogy a
legnagyobb területen termesztett növénykultúra a szántóterületnek
legfeljebb 75%-át foglalhatja el, és a két legnagyobb területen termesztett
növénykultúra együttesen nem haladhatja meg a szántóterület 95%-át

Fontos továbbá megemlíteni, hogy a mentesülő üzemtípusok azonosak a korábban HMKÁ 7.
keretében megismert, vetésváltás szempontjából mentesülőkkel.

HMKÁ 8. Parlag szabályok 2024-ben

Az Európai Bizottság a HMKÁ 8. tekintetében derogációt tett lehetővé kizárólag 2024-re. Az engedmény értelmében a HMKÁ 8. nem termelő tájképi elem és terület minimális arányának fenntartása keretében elegendő az is, ha a termelő a mezőgazdasági üzem szántóterületének legalább 4%-át a következőknek szenteli:

  • Nem termelő tájképi elemek, beleértve a parlagon hagyott területet is, és/vagyű
  • Nitrogénmegkötő növények, és/vagy
  • Ökológiai jelentőségű másodvetés

A 4% a fenti három lehetőség tetszőleges kombinációjával teljesíthető, az a fontos, hogy a szántóterület legalább 4%-át lefedjék. Fontos hogy a 4% az minimális követelmény, javasolt annál nagyobb területet megjelölni, mint HMKÁ 8 keretében elszámolni kívánt terület, hogy az esetleges területeltérések ne eredményezhessenek meg nem felelést.

Fontos továbbá kiemelni, hogy a fentiek értelmében parlagoltatni 2024-ben nem kötelező, hiszen a 4% más területtípussal is teljesíthető. Parlagoltatás esetén viszont csak talajtakarással rendelkező parlag fogadható el, illetve 2024-ben – az egységes kérelem benyújtásáig megtörtént – szárzúzással, talajtakarásos parlagként elfogadhatóak egyéb növénytakarók is.

A HMKÁ 8. keretében elszámolt parlag, nitrogénmegkötő növények vagy ökológiai jelentőségű másodvetések nem kezelhetők növényvédőszerrel. A HMKÁ 8-ban elszámolt parlag 5 év után is szántóterület marad.

Parlag típusa

HMKÁ 8. keretében
elszámolható?

AÖP vonatkozó
gyakorlatában
elszámolható?

Talajtakarás nélküli pihentetett terület

Talajtakarásos parlag

2024-ben szárzúzással talajtakarásos
parlagként elfogadható egyéb növénytakarók

Méhlegelő

Vadvirágos keverék 

Tarlómaradványokkal és/vagy spontán zöld
növényzettel borított parlagterület

Zöldugar

Nem


Igen

Igen



Igen

Igen

Igen



Igen*

Nem


Igen

Igen



Igen

Igen

Igen



Igen*

*kivéve az AKG keretében létrehozott zöldugar

HMKÁ 8. előírás változása 2025-től (parlag)

A fentiekben ismertetett derogációs szabályok kizárólag a 2024-es évre vonatkoznak. 2025-tól a HMKÁ 8-at is érinteni fogja már a KAP egyszerűsítési csomag, és az előírás jelentős változása várható. A nem termelő területek kijelölési kötelezettsége megszűnik, kizárólag a védett tájképi elemek megőrzése, illetve a költési és fiókanevelési időszakban a nem mezőgazdasági termelési célú sövények és fák kivágásának, metszésének és egyéb csonkításának tilalma marad, mint gazdálkodói előírás.

2025-től a nem termelő elemek kijelölésének gyakorlata az Agro-ökológiai Program önkéntes vállalásai között fog tovább élni. 

Forrás: Agrárminisztérium

Megosztás

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás