Hirdetés
Üvegház, fólia, folyami rák és fűszerút is van az ebesi gazdaságban
Ebes község Hajdú-Bihar vármegyében, a Hajdúszoboszlói járásban van, ez a Szender Kert otthona is. A több mint 10 éve, 2013-ban alapított családi őstermelő vállalkozást a korábban debreceni szakácsként dolgozó Szendrei Bence és felesége, Eszter valósította meg. Eleinte főleg fűszernövényeket és mikrozöldeket termesztettek éttermek számára, aztán bővítették kínálatukat. Ma már sokféle zöldség és gyümölcs termelésével, szaporításával, valamint állattartással is foglalkoznak.
Az Agrárágazat cikkét szemléztük.
Így indult és fejlődött az ebesi vállalkozás
„Már annak idején is a mostani kertet láttunk magunk előtt. Az volt az elképzelésünk, hogy egy olyan kertet hozzunk létre, amelyik nemcsak esztétikus, de bőtermő is” - mondta a szakember.
Hirdetés
Tíz évvel később a falusi vendégasztal-szolgáltatás keretein belül a vendéglátásba is belefogtak, a teraszukra és maguk után Szender Kertre keresztelt álomvilágukba várják a kulináris élményekre és a mezőgazdaság sajátos tálalására is nyitott közönséget. A vendégeket a falusi „Kádár-kocka” 1000 m2-es kertjében két üvegház, veteményes, gyümölcsös, baromfiudvar, kerti tó, de még folyamirák-tenyészet is fogadja. Sajátos közegben, „kicsiben”, mégis kézzelfogható a palántanevelés folyamatától a komposztáláson és mulcstechnológián át a baromfikeresztezés ugyanúgy, mint a vegyszermentes növényvédelem, a permakultúra, a fűszernövény-termesztés vagy épp a csibe-, a fürj-, a fácán- és kacsakeltetés - írták .
A Szender Kert fiatal megálmodóihoz közben csatlakozott még két őstermelő család, így közösen igyekeznek előállítani minden alapanyagot, amire szükségük lehet, valamint a faluban még másik hasonló kertet is művelnek, összesen 2000 m2-en.
Nem iskolában tanulták a gazdálkodást, autodidakta módon, saját tapasztalataik alapján alakítottak ki egy körforgásos rendszert, amelyben minden általuk ültetett növény az saját maguk begyűjtötte magról vagy dugványról lett szaporítva. Kertjükben saját komposztot és trágyát használnak, saját termelésű magkeverékeikkel etetik a jószágaikat, így állataik, növényeik, saját elkészítés után a látványkonyhájukból kerülnek hétvégente a hozzájuk betérő vendégek tányérjára. Ilyen módon termel évente akár 3000 palántát, 2000 vendéget vagy akár 300 folyami rákot is két ebesi gazdálkodó.
Üvegház, fólia, folyami rák és fűszerút
A Szender Kertben egy kisebb fűtött üvegház, és egy nagyobb légtérű fűtetlen fólia található - írta a vállalkozás honlapja. A nagyobb fűtetlen fóliában (ahol napsütéskor egyébként szintén meleg van) az olyan zöldségeket nevelik tavasszal, amik már bőven kinőttek a magonc korból, és már sejttálcában vannak.
A fűtött, körülbelül 6 négyzetméteres polikarbonát üvegházban telelnek át a rákjaik, ezért is szükséges időnként fűtést alkalmazni. Télen, jó idő esetén nem szükséges fűteni, hiszen kellően megfelelő hőmérséklet alakul ki (nagyjából 10-15 fok), azonban egy kis légmozgást ilyenkor is biztosítani kell. Alul a víztartályokban élnek a rákok, a tenyészállatok. Számukra egy 22 fok körüli vízhőmérséklet télen is szükséges biztosítani - közölték.
A fűszerúton rozmaring, zsálya, illetve levendula bokrok találhatók. Egy olyan mediterrán hatású utat alakítottak ki, ami mind kinézetben, mind illatával Toszkánát idézi az úton végigsétálók számára. Amellett, hogy egy szép, hasznos is, hiszen a konyhába is előszeretettel használják a fűszerúton található növényeket.
Ebesen elég agyagos a talaj, ezért szükséges volt egy talajcserét végezni, hiszen a mediterrán fűszernövények nem szeretik a nagyon kötött talajt, szegényes, kavicsos-sóderes-homokos talajban érzik igazán jól magukat. Ezért beleástak annak idején elég sok homokot és sódert a földbe, ezzel érték el azt, hogy nem áll a gyökerük vízben - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!
Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 108 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés