Két mikroorganizmus – egy baktérium és egy alga – együtt használható a szén-dioxid és a metán fehérjében gazdag biomasszává alakítására. A felfedezés arra késztette az új-zélandi elsődleges iparágak minisztériumát (MPI), hogy támogassa az Upflow-t és partnereit a kutatás előmozdításában.

A 4 éves projekt közel 5 millió dolláros finanszírozása a világon az első, amely úttörő szerepet tölt be a biomassza-alapanyag előállításában gázokból és robusztus mikroorganizmusokból. Ezek a geotermikus területeken előforduló szélsőséges körülmények között fejlődnek.

A projekt az első a világon, amely úttörő szerepet tölt be a biomassza-alapanyag előállításában olyan gázokból és mikroorganizmusokból, amelyek a geotermikus területeken előforduló extrém körülmények között fejlődnek. (Fotó: Pixabay)

A biomassza akkor jön létre, amikor mikroorganizmusok táplálkoznak a geotermikus erőművekből származó üvegházhatású gázokból, például azokból, amelyeket az északi sziget központi részén villamosenergia-termelésre használnak. Az előállított biomassza számos potenciálisan kereskedelmileg értékes komponensből áll, beleértve az állati takarmányozáshoz használt fehérjét.

Kutatás

A korai stádiumú kutatás ígéretesnek tűnik. Az ipari biotechnológiai folyamatokat a Canterbury Egyetem kutatói, a Scion's Biotechnology csapata és a Tauhara North No. 2 Trust közösen fejlesztették ki . A technológia egy metánevő baktériumot és egy szén-dioxid-evő mikroalgát használ a gázok megkötésére és a növekedés táplálékaként való felhasználására.

Az új eljárással fehérjében gazdag biomasszát állítanak elő. Állati takarmány-összetevőként, emberi táplálkozásra, illetve nagy értékű tápanyagok vagy pigmentek előállítására való felhasználásaként kutatják.

Steve Penno, az MPI befektetési programokért felelős igazgatója elmondta, hogy ez egy izgalmas projekt: „Ha sikeres lesz, ez egy új biomassza-alapanyag-gyártó ipar kezdete lehet Új-Zélandon, amely 2045-ig becslések szerint évi 500 millió dollárt termel, új, szakképzett munkaerőt igénylő munkahelyeket teremtve.

„Csökkentené az importált állati takarmánytól való függőségünket, és dekarbonizálná ezeket az iparágakat, ugyanakkor csökkentené a rendszert alkalmazó geotermikus vállalatok szén-dioxid-kibocsátásának költségeit.”

Andy Blair, az Upflow üzleti és innovációs igazgatója hozzátette: „Szeretnénk megóvni ezt az örökséget azáltal, hogy az Aotearoa bőséges geotermikus erőforrásait felhasználva szén-dioxid-mentesített élelmiszer-termelési lehetőséget biztosítunk. Üvegházhatású gázokból állati takarmányt készítünk.”

Út a kísérleti méretű létesítményhez

A biomasszából eddig csak kis mennyiségben termesztettek és teszteltek tiszta gázok használatával. A következő lépésben a tudósok támogatják az Upflow-t egy kísérleti méretű létesítmény tervezésében és felépítésében. Ez elősegíti az erjesztési körülmények valós geotermikus gázokká való átmenetét, hogy kísérleti léptékben (1000 L) hozamot termeljenek.

További munka határozza meg a biomassza piacait, beleértve a mezőgazdaságot, az akvakultúrát és az emberi táplálkozás lehetőségeit. Az Inghams Enterprises NZ kulcsfontosságú iparági partner a projektben, betekintést nyújtva a takarmánypiaci terek eligazításához.

A Scion disztribúciós és körkörös gyártásért felelős portfólióvezetője, Marc Gaugler elmondta, hogy az alapozást a Scionban egyes baktériumtörzsek, valamint a Canterbury Egyetemen algatörzsek tenyésztésével való együttműködés alkotta.

„Kutató kollégáinkkal és az Upflow-val együtt várjuk, hogy ez az új technológia hozzájáruljon a regionális gazdasági fejlődéshez, új értéket teremtsen a hulladékból, és a geotermikus szektor javát szolgálja azáltal, hogy segíti a szén-dioxid-mentesítést.”

A Nemzetközi Megújuló Energia Ügynökség a politikai döntéshozóknak szóló útmutatójában, „Az agrár-élelmiszeripari értékláncok geotermikus hőből történő működtetése ” című könyvében azt állítja, hogy a megújuló energiaforrások, köztük a geotermikus energia növekedése eddig túlnyomórészt a villamosenergia-ágazat köré összpontosult.

2022-es jelentésében azt írja, hogy „jelentős potenciál rejlik a geotermikus energia más végfelhasználói ágazatokban történő felhasználásában a közvetlen felhasználású alkalmazásokon keresztül. Ez különösen igaz az agrár-élelmiszeriparra, ahol a geotermikus energia támogathatja a nagyobb fenntarthatóságot.”

(Forrás: allaboutfeed.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tényleg megéri ökogazdálkodásra átállni?

2024.12.12.

Új agrárgazdasági kutatást indít az Ökológiai Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) a Magyar Nemzeti Vidéki Hálózat támogatásával.

A spanyol, marokkói és török paprika miatt a hazai termelők komoly kihívások előtt állnak

2024.12.12.

Az európai paprikapiacon egyre nagyobb a verseny, mivel a harmadik országok termelői fokozatosan növelik piaci részesedésüket az Európai Unióban. Ezzel részben összefüggésben a hazai export csökken, míg az import dinamikusan növekszik. A legtöbb paprika Spanyolországból, Egyiptomból és Törökországból érkezik az országba.

Csináljon 9 napos pihenőt mindössze 2 szabadnapból 2025-ben

2024.12.12.

Jövőre is számos hosszú hétvége vár minket, melyekkel ügyesen gazdálkodva jelentős pihenőidőket alakíthatunk ki

Trump elnök tervezett tarifái jól megkavarhatják a gabonaárakat 2025-ben

2024.12.12.

A márciusi szállítású kukorica 0,2%-kal 4,48 dollárra csökkent vékánként a chicagói árutőzsdén szerdán. A határidős árak nem tudták átlépni a 4,50 dolláros vékánkénti szintet, miután az USDA csökkentette a kukorica zárókészletére vonatkozó előrejelzését. A januári szójabab 0,1%-kal 9,95 1/2 dollárra, a márciusi búza pedig 0,1%-kal 5,62 1/4 dollárra nőtt vékánként ugyanakkor.

Támogatásokról és fejlesztésekről is szólt a Vidék Konferencia 2024

2024.12.12.

Budapesten, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. szervezésében valósult meg a Vidék Konferencián.

Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partnerhírek
Partner

Talajmegújítás és megelőzés: a kukoricatermesztés jövője Magyarországon

2024.12.12.

A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában.

Partner

Közel hét évtizedes tapasztalat és csúcsgenetika: az Alta Seeds útja a magyar piacra

2024.12.11.

A UPL cégcsoport tagjaként az Advanta Seeds nemesítőház európai és észak-amerikai prémium portfólióját az Alta Seeds vetőmagok képviselik. Magyarországi leányvállalatunk, az Advanta Seeds Hungary Kft. 2024-ben alakult.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.000 hirdetés 103 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás