Hirdetés
Újabb pályázatokkal számolhat a fenntartható mezőgazdaság
Az európai és a magyar mezőgazdasági termelési gyakorlatokat meghatározzák az uniós zöld szabályozások – hangsúlyozta Feldman Zsolt mezőgazdaságért és vidékfejlesztésért felelős államtitkár a Fiatal Gazdák (AGRYA) és a Gazda Polgári Társulás által szervezett konferencián, Budapesten. Feldman Zsolt ismertette, a termelőknek az éghajlatváltozás, a víz, a talajvédelem és talajminőség, a biodiverzitás és tájkép, a közegészségügy, növény- és állategészségügy, valamint az állatvédelem területén is komoly feltételeket kell betartani. Ehhez támogatásokat is igénybe lehet venni a gazdáknak.
A magyar KAP Stratégiai Terv vidékfejlesztési részében lévő zöld intézkedésekre több mint 1000 milliárd forintot fordítunk, amelyen belül az Agrár-környezetgazdálkodási (AKG) programra mintegy 20 ezer támogatási kérelem érkezett be. Nagy volt az érdeklődés ökológiai gazdálkodást célzó pályázati konstrukcióra is, amelyre csaknem 5800-an nyújtottak be kérelmet - írta a szakembert idézve az Agrárminisztérium.

Az államtitkár emlékeztetett, hogy az erdőtelepítésre egy 64 milliárd forintos keretösszegű pályázat, míg a Natura 2000 program keretében a biológiai sokféleség fenntartása és növelése céljából két felhívás jelent meg. Szintén a zöld intézkedések között már számos pályázati felhívás jelent meg az állatjóléti többletkövetelmények támogatására.
Hirdetés
A megváltozott klimatikus környezetben a gazdatársadalom számára nem a kötöttségek, hanem a lehetőségek növelése a célunk – fogalmazott Feldman Zsolt.
Az államtitkár előadása szerint 2023 után több ösztönzőt is teremtettek a fenntarthatóbb mezőgazdasági gyakorlatok terjesztésére. Erre példa az ökológiai vízpótlás, ami a mezőgazdasági területek vízügyi vízjogi engedéllyel történő időszakos elárasztását jelenti vízpótlás, beszivárogtatás céljából felszíni víztöbbletből vagy szabad vízkészletből gravitációs úton megvalósuló vízkivezetéssel.
A szakember előadásának témái voltak
“Az európai szabályozási támogatási környezet változása az agráriumhoz kapcsolódó fenntarthatósági kérdésekben” cmű előadásában kitért a környezeti szükségletekre, a zöld fenntarthatósági indikátorokra, a KAP ST (2023-2027) Zöld felépítményére, az ökológiai vízpótlásra, a feltételességre és a Natura 2000 mezőgazdasági és erdő területeknek nyújtott kompenzációs kifizetésekre is.
Téma volt még az állatjólét és AMR elleni küzdelem támogatása, az állati és növényi genetikai erőforrások megőrzése, az erdőtelepítés és fásítás támogatása, valamint az Agro-ökológiai nem termelő beruházások és azok fenntartása is.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A földnek ára, a termőtalajnak értéke van
2025.06.19.A nyári aratások után talajaink víz- és tápanyagtartalmának megőrzése vagy növelése kulcsfontosságú az őszi vetések sikerességének érdekében.
Advanta Seeds × K-Adriatica: Partnerség, ami átformálhatja az európai vetőmagpiacot
2025.06.18.Az Advanta Seeds új stratégiai együttműködésre lépett a K-Adriatica-val, hogy tovább erősítse az európai termékkínálatát.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatHO napraforgó lombtrágya réz-kén-kálium-bór-cink gombaölő hatással
980 HUF
+ áfaCukorrépa C-komplex dr. Szakál Pál Győrszentiván lombtrágya
1 020 HUF
+ áfaMagro.hu Piactér
Több mint 3.500 hirdetés 212 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés