A fenntarthatóságot szolgáló intézkedéseknél érdemes figyelni arra, hogy az Európai Unió a cégek egyre nagyobb részére írja elő a beszámolási kötelezettséget. 2026-tól, tehát a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan már a hazai mezőgazdaság meghatározó cégei is érintettek lesznek. A közzétételi kötelezettség (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) teljesítéséhez szükséges adatok és struktúra meghatározásához érdemes lehet erre szakosodott auditorokat bevonni.

A Napi.hu írta meg, hogy a hazai agrárcégek közül azok érintettek, amelyek három előírt kritériumból kettőnek megfelelnek. Azaz 250 fő foglalkoztatottat meghaladó létszámmal dolgoznak és/vagy nettó árbevételük a 40 millió eurót és/vagy mérlegfőösszegük a 20 millió eurót meghaladja.

A közzétételi kötelezettség (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive) teljesítéséhez szükséges adatok és struktúra meghatározásához érdemes lehet erre szakosodott auditorokat bevonni - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

Fogyasztók és működés

A környezeti értékek megóvása ma már nem csak szabályozói és fogyasztói elvárás, de a magas energiaköltségek miatt a hatékony működés kulcsa is, tehát a mezőgazdasági és élelmiszeripari cégeket a szabályozási környezet és a fogyasztói elvárások is a fenntartható fejlődés irányába terelik.

Egyik oldalon az európai uniós és hazai követelmények nagyon komoly célokat és követelményeket határoznak meg:

  • többek között 2030-ra az üvegházhatású gázok csökkentését 55 százalékkal,
  • 2050-re pedig a klímasemlegesség elérését,
  • az antimikrobiális szerek használatának csökkentését,
  • a talaj termőképesség csökkenésének megakadályozását,
  • a növényvédő szerek és a műtrágyahasználat csökkentését,
  • illetve az organikusan megművelt termőterületek arányának növelését.

Szigorodnak az EU-s zöld beruházások feltételei

Az Európai Bizottság a héten frissítette a fenntartható finanszírozás taxonómiáját, és szigorította a zöld befektetésekkel kapcsolatos kritériumokat. Az új csomag célja, hogy növelje az átláthatóságot az EU fenntartható finanszírozási keretrendszerén belül azáltal, hogy új szabályokat vezet be a környezetvédelmi, társadalmi és irányítási minősítéseket nyújtó szolgáltatókra - jelentette be a Bizottság közleményében.

Szigorúak a vásárlói elvárások a közzétételi kötelezettség mellett

Emellett a vásárlók oldaláról is növekszik az elvárás, hogy olyan terméket fogyasszanak, amely a környezeti értékeket szem előtt tartva készült, és akár el is utasíthatnak olyan márkákat, amelyekkel szemben fenntarthatósági aggályok jöhetnek számításba.

Az Európai Unióban az agrárszektor nagyon intenzíven támogatott. A Közös Agrárpolitika (KAP) jelenlegi, 2027-ig tartó ciklusában a közvetlen kifizetések, I. pilléres támogatások, legalább 15 százaléka fenntarthatósági célokat szolgál, a II. pilléres támogatások (vidékfejlesztés) esetében pedig 37 százalék kötődik a klímahelyzethez.

Emellett az EU taxonómia megfelelésre is meg kell kezdeni a felkészülést, ugyanis a következő években lényegesen több vállalatnak kell jelentést közzétenni a fenntarthatósági teljesítményével kapcsolatos nem pénzügyi adatairól (ESG-jelentés).

Felkészülhetnek az agrárcégek

2025-től a nagyvállalatokra, 2026-tól – azaz a 2025-ös pénzügyi évre vonatkozóan – a hazai agráriumot meghatározó cégek jelentős részére is vonatkozik a közzétételi kötelezettség (CSRD – Corporate Sustainability Reporting Directive).

Mivel a globális üvegházhatású gáz kibocsátás egyharmada az agráriumhoz kapcsolódik, az ellátási lánc minden elemében van tennivaló a fenntarthatóság érdekében.

A közzétételhez szükséges adatok és struktúra meghatározásához azonban – főként az első jelentés esetében – érdemes lehet erre szakosodott auditorokat bevonni.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Csütörtökön lesz a legtöbb zivatar, villámárvizek is kialakulhatnak

2025.04.24.

Továbbra is az ország nagy részén kedvezőek a feltételek zivatarok kialakulásához. Majd pénteken nyugat felől egy hidegfront miatt stabilizálódik a légkör.

Óriásit esett hazánkban a mezőgazdasági gépek forgalma 2024-ben, 32 százalékkal kevesebb volt, mint 2023-ban

2025.04.23.

A vállalkozások 196,8 milliárd forint értékben vásároltak új mezőgazdasági gépeket és eszközöket 2024-ben, ami 32 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi forgalomtól.

Milliárdok indultak útnak a juhtartókhoz – Ön is köztük van?

2025.04.23.

Április harmadik hetében megkezdődött a 2024-ben igényelt, anyajuhtartáshoz kapcsolódó támogatások végfizetése.

Három új rendelet segíti a gazdákat: fóliasátrak, krízisbiztosítás, vízdíj

2025.04.23.

A 2025. április 22-én megjelent Magyar Közlöny három olyan rendeletet tartalmaz, amelyek célja a természeti károk enyhítése, a krízisbiztosítási rendszer egyszerűsítése és a vízszolgáltatási költségek átvállalása.

A Nébih-ellenőrzés eredménye: nagy arányban csalják el a bejelentést a drónos repüléseknél a magyar pilóták

2025.04.23.

A Nébih honlapján már elérhető a légi növényvédelem hatósági felügyeletével kapcsolatos adattábla.

A magyar állam fizeti idén a vízdíjat, ha...

2025.04.23.

2025-ben nem kell kifizetniük a mezőgazdasági vízszolgáltatási díjat a termelőknek.

Partnerhírek
Partner

Április 7-én megnyílt az egységes kérelem benyújtó felülete

2025.04.23.

2025. április 7-én megnyílt az egységes kérelem kitöltési felülete. Az egységes kérelem továbbra is kizárólag elektronikus úton nyújtható be.

Partner

Mitől vannak problémák a gabonákban?

2025.04.22.

Nagyon sok helyen tapasztaljuk, hogy a gabonáknál valami nincs rendben. Az elhúzódó hideg időjárás, az áprilisi fagyok, a néhol sok, máshol kevés csapadék megviselték az állományokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 197 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás