Hirdetés
Új utakon új szelek fújnak a KITE-központból: modern megoldásokat mutattak be Nádudvaron
A következő néhány évben a magyar mezőgazdaságnak olyan megoldásokat kell keresnie, amelyek megfelelnek az Európai Unió által megalkotott Európai Zöld Megállapodás (Green Deal) elvárásainak. A szakemberek szerint ilyen megoldás lehet a biológiai és mikrobiológiai készítmények alkalmazása a növényvédelem terén, valamint az automatizáció, a mesterséges intelligencia és a precíziós gazdálkodás szerepének erősítése az ágazatban. A KITE Zrt. szakmai bemutatókon ismertette a fejlesztéseket és a lehetőségeket Nádudvaron, Dalmandon és Mezőfalván.
Az Agrárszektor írta meg precíziós gazdálkodás szerepe elsősorban amiatt fontos, mert elősegíti a takarékos, hatékony anyaghasználatot, vagyis optimalizálja a kijuttatást és ezáltal feloldja a kisebb környezetterhelés és a nagyobb termelékenység ellentmondását. A KITE Zrt. egy olyan, Európában eddig még ismeretlen permetezőgépet mutatott be, amely valós idejű beavatkozásra képes, jelentős mértékben csökkentve a növényvédelmi kezelések során felhasznált vegyszerek mennyiségét.
Új technológiát hozott a John Deere 612R önjáró permetező Nádudvarra
A nádudvari szántóföldi bemutatón a John Deere 612R típusú önjáró permetező a See&Spray technológiát alkalmazza, vagyis a szórókereten elhelyezett kamerák és számítógépek segítségével, villámgyors képfeldolgozással, valós időben hoz döntést arról, hogy az adott területre kell-e vegyszert kijuttatni. Ezzel akár 70-80 százalékos inputanyag megtakarítás is elérhető - mondta Kolozsvári István, a KITE Zrt. kereskedelmet támogató mérnöke.
Hirdetés
Európában ezt a rendszert többnyire tarlókezeléseknél vagy feketére művelt területen lehet használni, mivel a kamerák színfelismerés segítségével tudják ezeken a területeken megkülönböztetni a talajtól vagy a szármaradványoktól a gyomokat. A rendszer csak oda juttat ki vegyszert, ahol gyomfoltot érzékel - mondta Kolozsvári István.
A szakember arról is beszélt, hogy a permetezés érzékenységét egy ötfokú skálán lehet beállítani. A gépkezelő döntheti el, hogy a kamerarendszer milyen méretű gyomoknál alkalmazzon kezelést, de azt is meg lehet határozni, hogy milyen hosszan és mekkora dózisban juttasson ki vegyszert. Mivel a kamerák képfeldolgozása pillanatok alatt megtörténik, az önjáró permetező a kezelés során akár 18-20 km/órás sebességgel is képes haladni. A permetezőt kifejezetten nagy, akár 40 méteres szórókerettel is fel lehet szerelni. A 612R típusú önjáró permetező egy 4500 literes rozsdamentes permetlé tartállyal, valamint közel 1000 l/min teljesítményű centrifugál szivattyúval dolgozik. Elég nagy teljesítményű ahhoz, hogy 4-5 perc alatt feltöltse a tartályt, és nagyjából hasonló mennyiségű idő kell ahhoz, hogy a vegyszereket is betöltsék a vegyszer bekeverőbe.
Ezekről beszélt Hadászi László
A KITE Zrt. „Irányt mutatunk 2.0” című, nádudvari szántóföldi napján Hadászi László, a vállalat innovációs főigazgatója arról beszélt, hogy a fenntarthatóság és a hatékonyság egymást nem kizáró fogalmak. A szakember elmondta, hogy a vállalatnál azokat a megoldásokat keresik, amelyek a Green Deal elvárásainak meg fognak felelni. Ide tartoznak a különböző biológiai és mikrobiológiai termékek. Ezeknek vizsgálják a hatékonyságát, a szántóföldi alkalmazhatóságát, és azt, hogy hol lehet ezeknek a helye a rendszerben, mit lehet kiváltani velük, és mit nem. Hadászi László szerint az innováció terén három olyan fő irány van, amin el lehet indulni: az első az előbb említett biológiai és mikrobiológiai készítmények köre. A második az automatizálás egyre magasabb fokú alkalmazása, amelyek a végén valóban autonóm gépek jelenhetnének meg a földeken. A harmadik pedig a mesterséges intelligencia alkalmazása, bár ez utóbbi kapcsán a szakember elismerte, hogy egyelőre még nem áll rendelkezésre elegendő mennyiségű és minőségű adat ahhoz, hogy valóban hatékonyan és jól lehessen használni a rendszert.
Drónok, rendszerek, támogatás és szakmai fejlődés
Hadászi László beszélt arról is, hogy a drónok használata a mezőgazdaságban nagyon jól illeszkedik a Green Deal elvárásaiba, mivel ezek az eszközök remekül alkalmazhatóak olyan beavatkozásoknál, amelyek nem a teljes felületet, vagy csak a tábla egy részét érintik. Ami még említést érdemel, hogy a hagyományos inputanyag-kijuttatással szemben a drónokkal könnyen meg lehet valósítani a differenciált kijuttatást. Hadászi László szerint a valós idejű beavatkozások - vagyis hogy egyszer kelljen felszállni és felmérni a területet, majd azonnal ki is juttatni a szükséges inputanyagot - a drónoknál még nincsenek megoldva, de már dolgoznak ennek a megoldásán.
Arra a kérdésre, hogy hogyan látja a precíziós gazdálkodás helyzetét és jövőjét Magyarországon, a KITE Zrt. innovációs főigazgatója elmondta, hogy a cég Precíziós Gazdálkodási Rendszere 2021-ben indult, majd pedig a mezőgazdaság digitális átállását támogató pályázatnak köszönhetően történt egy nagy ugrás a területen. Gyakorlatilag egy év alatt a 2600-2700 eszközről 4000 fölé emelkedett az RTK-t használó gépek száma.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók
A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSolis 26 univerzális kis traktor
Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés