Hirdetés
Új támogatások segítik a burgonyatermelőket
A burgonya a világon a harmadik legnépszerűbb élelmiszer a rizs és a búza után, és több milliárd ember étrendjének alapvető eleme. Magyarországon is alapvető élelmiszer, amely gyakran kerül a hazai fogyasztók asztalára – hangsúlyozta dr. Nobilis Márton, az Agrárminisztérium élelmiszeriparért és kereskedelempolitikáért felelős államtitkára, a Nébih Gyulatanyai Fajtakísérleti Állomásán tartott Országos és Nemzetközi Burgonya Tanácskozás és a Fajta- és Növényvédelmi Technológiai Bemutatón, Gyulatanyán.
Dr. Nobilis Márton kiemelte, hogy a burgonya jelentősége a megváltozott fogyasztási igények és szokások ellenére is töretlen, hiszen a háztartásokban továbbra is ez az élelmiszer kerül leggyakrabban az asztalra, akár köretként, akár főételként. Az egy főre jutó zöldségfogyasztásnak csaknem egyharmadát ez a növény teszi ki.

Az államtitkár hangsúlyozta, hogy a gyulatanyai állomáson mintegy 2 hektáron több mint 30 burgonyafajtát vizsgálnak, együttműködve az ország vezető hazai nemesítőivel és vetőgumó-forgalmazóival. A Vidékfejlesztési Program keretében 2020-ban számos technológiai fejlesztést támogattak, hogy növeljék a hazai burgonyatermesztés versenyképességét és biztosítsák az élelmiszerellátást. A pályázatok révén lehetett fejleszteni tárolókapacitásokat, gépparkot precíziós technológiákra cserélni, mezőgazdasági vízgazdálkodási beruházásokat megvalósítani, öntözési közösségeket létrehozni és feldolgozási kapacitásokat kiépíteni.
Hirdetés
Dr. Nobilis Márton szerint a kertészeti szektor kulcsfontosságú az agrártárca számára, mivel az elmúlt években sok kihívással kellett szembenézni. A KAP Stratégiai Terv beruházási pályázatai támogatják azokat a termelőket, akik piaci lehetőséget látnak a burgonyatermesztésben. A kertészetek továbbra is számíthatnak beruházási támogatásokra, például gépek, eszközök beszerzésére, zöldségtárolók építésére. Emellett intézkedések szolgálják a mezőgazdasági üzemek energia-önellátásának növelését és az energiafüggőség csökkentését. Folytatódik a kertészeti termelésben fontos agrár-együttműködések támogatása is – tette hozzá.
Az államtitkár bemutatta a két, összesen 200 milliárd forintos pályázati felhívást, amelyek a burgonya feldolgozását segítik. A támogatás az elszámolható költségek 50%-át, megújuló energia technológiák esetén 70%-át fedezi. A kisebb projektek támogatására 2024. augusztus 13-tól, a komplex projektek esetén 2024. szeptember 17-től lehet támogatási kérelmet benyújtani. Remélhetőleg a hazai burgonyatermesztés a legmodernebb technológiák és elkötelezett termelők révén fejlődni fog – zárta beszédét.
Forrás: AM
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni
2025.03.20.Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatMagro.hu Piactér
Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés