Hirdetés
Új, szigorúbb ellenőrzési technikával vizsgálják az egységes kérelem támogatásokat
A magyarországi gazdák számára minden évben meghatározó, kiemelkedően fontos a terület- és állatalapú jogcímek igénylése. A 2023. évi egységes kérelemben (EK) a korábbi időszakokat meghaladó számú, 50 közvetlen támogatási és vidékfejlesztési jogcím után lehet támogatást igényelni, kifizetési kérelmet benyújtani, illetve ezekkel kapcsolatban adatszolgáltatási kötelezettséget teljesíteni. A rendszer fontos elemét adják az ellenőrzések, ezek részleteit foglaltuk össze.
A kérelmeket érintően a Kincstár idén is alkalmazza az előzetes ellenőrzés rendszerét - írta meg az Agro Napló. Ennek keretében – a korábbi gyakorlat mintája alapján – június 9. után végzésben kapnak majd figyelmeztetést a termelők, ha például valamely referenciaterületük esetén túligénylés lép fel, vagy egyes területük esetében átfedés állapítható meg (például táblák esetén minimum 5 százalék vagy 0,1 hektár átfedés).
Az érintett termelőknek a potenciális meg nem feleléseket az erről szóló végzés kézhezvételét követő naptól számított 9 napig szankciómentesen javíthatják. Mivel idén az előzetes ellenőrzés keretében az eddigieknél több szempont kivizsgálására kerül sor, ezért egy ügyfél akár több esetben is kaphat előzetes ellenőrzésnek is minősülő végzést.
Hirdetés
Új elem a Területi Monitoring Rendszer (TMR)
Lényeges újdonság az idei évben a Területi Monitoring Rendszer (TMR) alkalmazása. Ennek az új ellenőrzési eszköznek a segítségével a Kincstár a területalapú támogatásokra bejelentett mezőgazdasági parcellák állapotát tudja nyomon követni azért, hogy a támogatások jogosultsági feltételeinek betartását ellenőrizze. A TMR működése elsősorban nagy mennyiségű, műholdról felvett kép adatainak elemzésén alapul. Az Európai Űrügynökség által működtetett műholdak Európa területéről 5-6 naponta teljes egészében új űrfelvételt készítenek. Ezek a műholdak olyan hagyományos optikai szenzorral, illetve radar alapú képalkotási eszközökkel vannak felszerelve, amelyek kifejezetten alkalmasak a mezőgazdasági területek állapotának felmérésére és a rajtuk végzett mezőgazdasági műveletek megfigyelésére.
Amennyiben a Kincstár ez alapján megállapításokat tesz, akkor az érintett termelőket tájékoztatja a potenciális meg nem felelések felsorolását táblánként tartalmazó végzés keretében és felhívja a termelő figyelmét a pontosítás szükségességére. A tábla vagy a tábla meg nem feleléssel érintett részét érintően 2023. szeptember 29-ig lesz lehetőség a javítások elvégzésére. Létezik egy másik korrekciós módozat is, ez pedig a mobilGAZDA alkalmazáson keresztüli fényképkészítés. A mobilGAZDA mobiltelefonokon és táblagépeken működő, a Google Play és App Store internetes áruházakból ingyenesen letölthető alkalmazás. Az egyik legfontosabb funkciója a térbeli koordináták megjelenítésére alkalmas, georeferált kép készítése. Ezzel az érintett mezőgazdasági parcellánk állapotát lehet az egyértelműség végett megörökíteni. Amit a Kincstár kollégái kiértékelnek és ez alapján döntenek az egyes támogatási ügyekben.
A képkészítés keretében két változat lehetséges:
- irányalapú fényképezés, amikor meg van adva a fénykép készítésének konkrét pontja és iránya, valamint a
- táblaszintű fényképezés, amikor a tábla és 10 méteres környezetének bármely pontjáról lehetséges a fotó(k) elkészítése.
Minden érintett kérelembeadónak figyelemmel kell idén lennie arra, hogy mivel a 2023. évi EK-t érintően a beadási folyamat több eleme is eltér a korábban megszokotthoz képest, indokolt és javasolt a kérelmek beadására felkészülni. Több időt érdemes szánni és alaposan át kell tekinteni a kérelembeadó felületet, a vonatkozó jogszabályok alapján a támogatási feltételeket, azok kombinációit és várható hatásait. Indokolt felkészülni az elektronikus kapcsolattartás jelentette kihívásokra és a kérelmek pontosítását érintő feladatokra is - írták.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók
A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.
Szárbontás az AÖP tükrében
A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatSolis 26 univerzális kis traktor
Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés