Megvalósult a Hódagro Zrt. és a MATE Kaposvári Campusának közös, „Innovatív tenyésztéstechnológiát szolgáló korszerű biotechnikai (embriótranszfer, ET), biotechnológiai és takarmányozási megoldások fejlesztése a tej- és a hústermelés hatékonyságának javítása érdekében” című projektje. A 2021-ben indult program teljes költségvetése 1 319 544 354 forint, mely a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap 737 297 108 forintos támogatásával jön létre. A kutatás fókuszában a nagy tenyészértékű tej- és hústermelő szarvasmarhák tenyésztéstechnológiájának és takarmányozásának korszerűsítése állt. 

A MATE írta meg, hogy a projekt során korszerű, innovatív biotechnikai megoldások kifejlesztésére került sor magyarországi gyakorlati körülmények közé. Az új szemléletű tenyésztéstechnológia mellett hazai viszonyokhoz igazodó takarmányozási megoldások és takarmánynövény-termesztés fejlesztése is létrejött. 

Takarmánymintavétel magyartarka tejelő tehenek csoportjában - Fotó: MATE
Takarmánymintavétel magyartarka tejelő tehenek csoportjában - Fotó: MATE

További fontos cél volt a hőstressz káros hatásainak mérséklése hús- és tejtermelő állományokban.  

A projekt kutatási programjában a 4 mérföldkő szakmai kivitelezése során összesen 25 szakmai feladatot végeztek el, részben a hőstressz szarvasmarhák termelésére és szaporodásbiológiájára gyakorolt negatív hatásait; részben ezen stresszhatások mérséklését segítő tartástechnológiai, szaporodásbiológiai, takarmányozási eljárásait vizsgálták, illetve erre alapozottan ajánlásokat dolgoztak ki a szarvasmarhaágazat eredményességének javítása érdekében. Emellett különböző új típusú szálastakarmánykeverékek termesztéstechnológiáját és az ezekből készült keverékszenázsok tartósítástechnológiáját dolgozták ki - írta a közlemény.

A projekt 4 éves kutatási programjának eredményei alapján megállapították, hogy a projekt keretében kidolgozott technológiával előállított új típusú keverékszenázs (őszi tritikálé + őszi takarmányborsó + pannonbükköny) előállításával tavasszal kiváló minőségű, könnyen emészthető tömegtakarmányhoz lehet jutni.

A projektben vizsgált holstein-fríz állomány szaporulatából származó borjú - Fotó: MATE
A projektben vizsgált holstein-fríz állomány szaporulatából származó borjú - Fotó: MATE

Nagy mértékben javul a tejelő tehenészet takarmánybiztonsága, a silókukorica szilázs 45-50%–a kiváltható a nagy tejtermelésű tehenek TMR receptúrájában, az őszi takarmánykeverék betakarítása után a terület másodvetéssel is hasznosítható, valamint a talajt érő deflációs hatások mérsékelhetők, a talaj vízmegtartó képessége javítható. A projekt eredményeként megállapításra került az is, hogy az intenzíven termelő tejelő állományokban új típusú keverékszenázs TMR receptúrában való alkalmazásával 10-15 %-kal nagyobb szárazanyagfelvétel érhető el, ami 2,3-4,5 kilogrammal javíthatja az átlagos napi tejtermelést.

Vérmintavétel hőstressz vizsgálatokhoz - Fotó: MATE
Vérmintavétel hőstressz vizsgálatokhoz - Fotó: MATE

Összefoglalóan: a megvalósult fejlesztés komplex, agrárgazdasági fejlesztés, amelynek innovatív elemei érintik a takarmánynövénytermesztést, a szarvasmarhatenyésztést, a kérődző állatok tartás- és takarmányozástechnológiáját. A kutatás eredményei hozzájárulnak a megváltozott környezeti körülményekből adódó gazdasági veszteségek csökkentéséhez - írták.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Amerikában olcsóbb, Ukrajnában drágább – merre mozdul a kukorica ára?

2025.03.27.

A takarmánykukorica termelői ára március második hetében átlagosan 81,7 ezer forint/tonna volt, ami 42 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

Búzaárak alakulása: Magyarországon drágább, máshol olcsóbb – mit jelent ez a gazdáknak?

2025.03.27.

Magyarországon március második hetében az étkezési búza átlagosan 86 ezer forint/tonnás termelői áron cserélt gazdát, ami 35 százalékos emelkedést jelentett az előző év azonos időszakához képest.

Az ukrán csatlakozás nagy vesztese az agrárium és benne a magyar mezőgazdaság lehet

2025.03.27.

Ha Ukrajna csatlakozna az Európai Unióhoz, az jelentős kihívást jelentene az európai mezőgazdaság számára, mivel a támogatások jelentős részét az ukrán agrárium vihetné el.

Megérkezett a nagy segítség: több ezer gazda kap milliós támogatást

2025.03.27.

Március végéig több mint 10 ezer mezőgazdasági termelő kap összesen mintegy 30 milliárd forintot kárenyhítő támogatásként a tavalyi természeti károk miatt. A kifizetés az országban több mint 260 ezer hektárnyi területet érint.

A hétvégén országos esővel visszatér a hideg

2025.03.27.

A hét második felében fokozatosan borongósabbá válik az időjárás, és egyre több helyen kell csapadékra számítani. Csütörtökön az ország déli és középső területein már vastagabb felhőtakaró borítja az eget, míg északon még előfordulhatnak napos időszakok. A déli megyékben eső, zápor is kialakulhat, de estére átmenetileg csökken a csapadékhajlam. Az északi és északkeleti szél főként a Dunántúlon és az Északi-középhegység környékén megerősödik, néhol viharossá fokozódik. A hőmérséklet nappal 15 és 20 fok között alakul, a tartósan borult területeken ennél alacsonyabb értékek is előfordulhatnak.

Drónfelvételek alapján készített térképekkel törekszik költségmegtakarításra egy cseh agrárszoftver

2025.03.27.

A cseh Skymaps startup mezőgazdasági szoftvere, a CultiWise lehetővé teszi a gazdák számára, hogy néhány óra alatt rendkívül pontos „kijuttatási térképeket” készítsenek egy belépő szintű drón segítségével

Partnerhírek
Partner

34 év alatt így vált a Poliext Kft. a komplex öntözési megoldások szakértőjévé

2025.03.26.

Az öntözés ma már nem csupán egy lehetőség, hanem a sikeres mezőgazdasági termelés alapfeltétele. A Poliext Kft. ennek szellemében évek óta folyamatosan fejleszti technológiáit és bővíti szolgáltatásait, hogy teljes körű megoldásokat kínálhasson a gazdálkodók, kivitelezők, kereskedelmi és egyéb partnerei számára.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás