Több 760 millió forint támogatásból fejlesztett ki hazai alapanyagból is készíthető, GMO-mentes takarmánykiegészítőt a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem konzorciuma – közölte a társaság. A közlemény szerint a cég konzorciumi projektje a fejlesztéshez a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivataltól (NKFI Hivatal) 760,6 millió forint vissza nem térítendő támogatást kapott. Ezzel a társaság magas agrotechnikával előállított, GMO mentes alapanyagot állít elő, amely a “nagytejű” szervasmarhák takarmányozásában a repcét állítja alternatívaként a pálmazsírral szemben.

A hódmezővásárhelyi vállalat 1992-ben alakult. Évente 8-9 ezer tonna kalászos és 7-8 ezer tonna kukorica vetőmagot, valamint saját felhasználásra és partnereinek takarmányt állít elő, sertéstelepet működtet és 1600 tejelő Holstein-fríz tehenet tart szaporulatával együtt. A támogatott projekt több elemből állt, melynek része volt a termékek hatásának vizsgálata a metabolikus és szaporodásbiológiai folyamatokra, amelyből képet kaptak a termelésre és a reprodukcióra gyakorolt hatásokról is. 

Új, repce alapú takarmánykiegészítőt fejlesztett a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem szakembereiből álló csapat - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

A takarmánykiegészítőt fejlesztő projekt végső célja annak bizonyítása volt, hogy a klasszikus pálmazsír kiváltása lehetséges a termelési eredmények romlása és a tehenekre jutó költségek emelkedése nélkül.

A közlemény szerint a kutatás eredménye nem csak a hazai holstein-fríz állományok takarmányozásában játszhat kiemelt szerepet, hanem mindenhol, ahol értéknek számít a környezettudatos, hatékony, magas hozzáadott értékkel rendelkező takarmányozás és funkcionális élelmiszer-előállítás.

A nyilvánosan elérhető cégadatok szerint a Hód-Mezőgazda Zrt. 2021-es nettó árbevétele 8,2 milliárd forint volt, egy évvel korábban pedig ez a szám 9,1 milliárd forintot tett ki. A cég 2021-ben 260 millió forint, míg 2020-ban 286,8 millió forint nyereséggel zárt.

A projekt tartalma:

A Versenyképességi és Kiválósági Együttműködések pályázati felhívásra a Hód-Mezőgazda Zrt. és a Szegedi Tudományegyetem 2018.02.28. napon 2018-1.3.1-VKE-2018-00033 azonosító számon pályázatot nyújtottak be A lecitin újszerű alkalmazásának vizsgálata és a pálmazsír kiváltása hazai alapanyaggal nagytejű szarvasmarhák takarmányozásában, különös tekintettel a szaporodásbiológiai paraméterek javítására, valamint a funkcionális tej előállításának lehetőségei címmel. 

A Magyarországon iparszerű tartásban termelő intenzíven hasznosított holstein-fríz állományok takarmányozási gyakorlatában a legnagyobb kihívást a genetikai képesség kibontakoztatását célzó energia- és táplálóanyag-ellátás biztosítása jelenti. A tejtermelő tehén a rendelkezésre álló táplálóanyagokat az egyes szervek (máj, szív, stb.) igényeinek megfelelően osztja fel, ugyanakkor a tejtermelés szintjének fenntartása érdekében hajlamos saját testtartalékainak mozgósítására, akár egészségének rovása árán is. Ezért fontos kiemelten az ilyen genetikai potenciállal rendelkező állományok teljes érték takarmányozása, ellenkező esetben először a kondíciójuk, majd a reprodukciós paramétereik, végül a tejtermelésük romlik.

A Hód-Mezőgazda Zrt. saját takarmányt is készít - Fotó: Magro.hu, CSZS, Hódmezővásárhely

A pálmaolaj alapú termékek kiváltására törekednek

Azt a Szegedi Tudományegyetem foglalta össze, hogy a K+F projekt célja olyan hazai előállítású bendővédett zsírkészítmény kifejlesztése és gyakorlati alkalmazhatóságának vizsgálata, amely lehetőséget biztosítana a jelenleg elterjedt pálmaolaj alapú zsírkiegészítések kiváltására, valamint a hozzáadott magas biológiai értékkel rendelkező komponensnek (lecitin) köszönhetően az energiahiány pótlása mellett további funkcionalitással is bírna az intenzív tejtermelő állományok produktív- és reproduktív paramétereire.

A projekt során kiemelt hangsúlyt kap az állomány termelési mutatóinak vizsgálata mellett a tej összetételének, az állomány szaporodásbiológiai- és anyagcsereforgalmi mutatóinak folyamatos nyomon követése és elemzése. A Magyarországon iparszerű tartásban termelő, intenzíven hasznosított holstein-fríz állományok takarmányozási gyakorlatában perspektivikus lehet a lecitin tartalmú bendővédett foszfolipid takarmány-kiegészítő alkalmazása a nem hazai forrásból származó, pálmaolaj eredetű védett zsírkiegészítések helyettesítésében.

További híreink

Szeptember van! El ne felejtse elültetni ezt az öt zöldséget!

2024.09.10.

Ahogy rövidülnek a nappalok, és hűvösebbre fordul az idő, sok kertész úgy gondolja, hogy vége az ültetési szezonnak. A kora ősz azonban kiváló alkalom arra, hogy különféle egyedi vagy elfeledett zöldségeket ültessünk.

Gazdabaráttá formálná az EU agrárpolitikáját a magyar elnökség

2024.09.10.

Budapesten megkezdődött az uniós agrárminiszterek informális találkozója a Várkert Bazárban. A magyar EU-elnökség fő célja, hogy a közös agrárpolitika gazdabarát és gazdaközpontú legyen – mondta Nagy István agrárminiszter a rendezvény előtt. Hangsúlyozta, hogy az EU mezőgazdaságának versenyképesnek, válságállónak, fenntarthatónak és tudásalapúnak kell lennie.

Nőtt a cukor mennyisége és csökkent a savtartalom a tokaji szőlőkben

2024.09.10.

A szőlő érésmenetében továbbra is tapasztalható a koraiság, így a cukortartalom magasabb tartománya és a savak csökkenése a Tokaji Kutatóintézet mérései szerint.

A hőség az idei bortermelést is hazavágta

2024.09.10.

Az idei szőlőtermést jelentősen befolyásolta a hőség, ezért a 2024-es borévjárat előreláthatólag nem éri el még a közepes mennyiséget sem. Az eddigi szüret különösen korai volt, és a forróság miatt komoly nehézségeket okozott, ugyanakkor a szőlő minősége jó lehet. Az e heti esőzések kedvezhetnek azoknak a fajtáknak, amelyek még a tőkéken vannak. A pontos termésmennyiséget még becsülni sem lehet, de valószínűleg maximum a tavalyi alacsony termést érhetik el a borászatok.

Indul a tűzifa szezonja, ezt a csalót kerülje

2024.09.10.

A székesfehérvári állami erdőgazdaság, a Vadex Zrt. nevét felhasználva hirdettek csalók olcsó tűzifát.

Megjelent a Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása című felhívás

2024.09.10.

Megjelent a Díszkertészeti ágazat kisvállalkozásainak támogatása című felhívás, nem csak a díszkertészeknek van lehetőségük pályázni.

Partnerhírek
Partner

Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia

2024.09.09.

A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.

Partner

Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is

2024.09.06.

A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Goes Iron max limited
Bács-Kiskun, Kecskemét

Goes Iron max limited

Hitelesített telefonszám

2 250 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás