Hirdetés
Új madárfaj bukkant fel: először találtak Magyarországon tamariszkuszposzátát
A szegedi Fehértavi Ornitológia Tábor munkatársai 2024. november 1-én hazánk legújabb madárfaját találták meg. Egy fiatal tamariszkuszposzátát (Curruca mystacea) fogtak meg és engedtek szabadon a gyűrűzés után. Amennyiben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Nomenclator Bizottsága az adatot hitelesíti, ez lesz a 427. faj, amely hazánkban bizonyítottan előfordult.
A Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület írta meg, hogy 2024. november 1-én a szegedi Fehér-tavon, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület Csongrád Megyei Helyi Csoportja által működtetett madárgyűrűzőtáborban egy kisméretű poszáta-félét fogtak be a helyi csoport munkatársai. Az állat az alapos szemrevételezés után egy fiatal tollazatú tamariszkuszposzátának (Curruca mystacea) bizonyult.
A faj rendkívül ritka egész Európában, mindössze két alkalommal került elő; 2007-ben Olaszországban, valamint 2012-ben Görögországban, Leszbosz-szigetéről. A tamariszkuszposzáta Közép-Ázsiában költ, a Kaszpi-tenger régójában; Georgia (Grúzia), Örményország, Azerbajdzsán, Kelet-Törökország és Irán északi része a költőterülete.
Hirdetés
Vonuló madár, a telelőterülete Irán, az Arab-félsziget és Északkelet-Afrika Szudántól egészen Szomáliáig. Néhány előfordulását feljegyezték Jordániában és Izraelben is.
A madárról részletes fényképek készültek, ezen felül az összes fontos biometriai adatot lemérték. A helyszínre érkező madarászok megerősítették a madár helyes meghatározását és ezek után a madarat jó kondícióban elengedték.
Amennyiben az MME Nomenclator Bizottsága hitelesíti az adatot, a tamariszkuszposzáta Magyarország 427. madárfaja lesz - írta a cikk.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Az Agromag kukoricahibridjei légköri aszály esetén is megoldást nyújtanak
A Zombor (FAO 290-310) egy korai érésű szemeskukorica, amely kiváló alkalmazkodó képességgel rendelkező háromvonalas hibrid. Stabil terméshozamát még száraz évjáratokban is képes biztosítani, ami az erős genetikai alapjának köszönhető.
Készüljön fel a 2025-26-os év kihívásaira a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállításon
2025. február 13-án, a Debreceni Egyetemen kerül megrendezésre az agrárszektor idei egyik legfontosabb szakmai eseménye, a HATÉKONYSÁG 2025 Konferencia és Kiállítás. A rendezvényt a Magro.hu piactér és hírportál szervezi, helyszínadó partnerével, a Debreceni Egyetemmel közösen. 4 szekcióban, több mint 30 előadáson, 5 ágazati kerekasztal-beszélgetésen nemcsak a legújabb trendeket, technológiákat és lehetőségeket ismerhetik meg a résztvevők, hanem kézzel fogható támpontokat is kapnak ahhoz, hogy 2025 és 2026 kevésbé küzdelmes legyen.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.300 hirdetés 160 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés