Vannak szarvasgombász kutyák és disznók, nemrég pedig madarak között is találtak ilyen fajokat. Patagóniában bukkantak két talajlakó, professzionális szarvasgomba kereső madárra. Ezek az első olyan nem emlős fajok, amelyekről tudni lehet, hogy keresik a szarvasgombát. A fantasztikus felfedezés egy véletlennek köszönhető. A madarak szokatlan viselkedését szarvasgombát kereső kutatók fedezték fel Chilében. A tudósok figyelmét két faj, a vörösbegyű tapakúló (Scelorchilus rubecula) és a feketetorkú törökmadár (Pteroptochos tarnii) keltette fel.

Az Iflscience.com cikke alapján a Magyar Mezőgazdaság számolt be róla, hogy Chile déli részének távoli erdeiben, ahol a madarak ritkán látnak embert, és ennek megfelelően bátran is viselkednek, követni kezdték az erdőt járó kutatókat, és alaposan átvizsgálták utánuk azokat a területeket, ahol szarvasgombát keresve feltúrták a talajt és az avart. Ezt látva vetődött fel bennük a kérdés: miért is érdekli őket, hogy mit keresnek az emberek az erdő talajában?

beigazolódott, hogy Patagóniában fontos szerepet játszanak a madarak a szarvasgomba ivaros szaporodásában - a képen a vörösbegyű tapakúló (Scelorchilus rubecula)

A szarvasgomba szükséglete, hogy más fajok terjesszék a spóráit

A föld alatti életmódjuk miatt a szarvasgombák nagymértékben függnek az őket fogyasztó, spóráikat így terjesztő állatoktól, például a házisertéstől, a vaddisznótól – és ezek szerint a madaraktól is. Az ilyen állatok kulcsszerepet töltenek be, mivel sok fafaj szimbiózisban él a gombákkal a gyökérzetén keresztül, vagyis mindkét faj megosztja a másikkal az általa elért tápanyagokat, ezáltal erősítve a erdő életközösségét.

https://www.youtube.com/watch?v=E6qsUJS7bbM
Gombaevő madarak

Nagyarányú szarvasgomba fogyasztást bizonyított az ürülékvizsgálat

A kutatóknak jó oka volt tehát feltételezni, hogy a madarak a gombakeresés miatt érdeklődnek, azt viszont még nem tudták, hogy fogyasztják-e a gombát. A madarak ürülékének elemzéséből hamarosan kiderült, hogy igen: a vörösbegyű tapakúló ürülékmintáinak a 42, a feketetorkú törökmadár ürülékmintáinak a 38 százalékában találtak életképes spórákat. Ezzel beigazolódott, hogy Patagóniában fontos szerepet játszanak a madarak a szarvasgomba ivaros szaporodásában.

Megosztás

További híreink

Pusztuló fenyvesek Magyarországon – de a természet meglepő választ adott

2025.03.22.

A fenyveseket hazánkban sok helyen érinti negatívan a klímaváltozás. A jellemzően a múlt század első felének nagy országfásítása keretében telepített idegenhonos fenyvesek, amelyek sok helyen voltak a kopárfásítások megfelelő eszközei, mára leromlottak, károsítók támadják őket, egyedeik csúcsszáradás jeleit mutatják, máshol teljesen elpusztultak.

Évek óta nem látott, ritka faj bukkant fel a Vértesben, igazolva a hely kiemelkedő természeti értékét

2025.03.22.

Ezt a különleges lepkefajt Magyarországon, a mai Budapest területén fedezték fel először, és sokáig úgy hitték, hogy kizárólag itt fordul elő. Közel egy évtized után most ismét sikerült megtalálni a Vértesben a fokozottan védett Anker-araszolót, vagy régebbi nevén magyar téliaraszolót.

Több mázsa hal pusztult el a Balatonban – azonosították a felelőseket

2025.03.22.

Jelentős süllőpusztulás történt több balatoni kikötőben az elmúlt hetekben. A szakértők szerint a kárókatonák csoportos vadászata által kiváltott oxigénhiány okozhatta a halak tömeges elhullását, amelynek során összesen több mázsa hal pusztult el – derült ki a Balatoni Halgazdálkodás videójából.

Mit illik tudni a mák növényvédelme terén: hogyan óvjuk meg ültetvényeinket a betegségektől és kártevőktől?

2025.03.22.

A mák (Papaver somniferum) termesztése során számos betegség és kártevő veszélyezteti a növény egészségét és a termés mennyiségét. A hatékony növényvédelem érdekében elengedhetetlen a legfontosabb kórokozók és kártevők ismerete, valamint a megfelelő védekezési stratégiák alkalmazása.​

Összesen 50 milliárd forintért lehet pályázni a terménytárolók, tisztítók és vetőmagüzemek fejlesztéséhez

2025.03.22.

Megjelentek a terménytárolók, terménytisztítók és a vetőmagüzemek fejlesztésére irányuló pályázati felhívások a Közös Agrárpolitikai Stratégiai Terv keretében.

Megnyerte Az "Év Honlapja" díj Agrár kategóriáját a KITE Zrt.

2025.03.22.

„Az Év Honlapja” pályázat a digitális marketing legkiemelkedőbb versenyzőit díjazta, az agrár kategóriában a KITE Zrt. PGR honlapja nyert.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 192 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás