Ezek a „gyapjas egerek” a Colossal nevű fajfeltámasztási vállalat genetikai módosításának eredményei. A módosítás célja olyan tulajdonságok beépítése, amelyek segítik az állatok túlélését fagyos hőmérsékleten.

A kihalás továbbra is végleges, de a Colossal Biosciences biotechnológiai vállalat tudósai azt állítják, hogy próbálkoznak azzal, ami a legközelebb állhat az ősi állatok visszahozásához: olyan élő állatok genetikai módosításával, hogy azok jobban hasonlítsanak a kihalt fajokra, például a gyapjas mamutra.

A fényképen, amelyet a Colossal Biosciences biztosított, genetikailag szerkesztett egerek láthatók hosszú, vastag, gyapjas szőrrel. (Forrás: apnews.com)

Ambíciózus terv: fókuszban a dodó madár is

A gyapjas mamutok egykor benépesítették Európa, Ázsia és Észak-Amerika fagyos tundráit, mígnem körülbelül 4000 évvel ezelőtt kihaltak.

A Colossal 2021-ben vált híressé, amikor bejelentette ambiciózus tervét a gyapjas mamut és később a dodó madár feltámasztására. Azóta a vállalat az ősi DNS tanulmányozásával próbálja azonosítani a kihalt állatok kulcsfontosságú tulajdonságait, hogy ezeket „genetikailag beépítse élő állatokba” – mondta Ben Lamm vezérigazgató.

A külsős tudósok véleménye megoszlik arról, hogy ez a megközelítés mennyire lehet hasznos a természetvédelem szempontjából.

„Valójában nem támasztanak fel semmit – nem hozzák vissza az ősi múltat” – mondta Christopher Preston, a Montana Egyetem vadvilág- és környezetvédelmi szakértője, aki nem vett részt a kutatásban.

Extra szőrös rágcsálók

A Colossal nemrégiben bejelentette, hogy tudósai egyidejűleg hét gént szerkesztettek egérembriókban, hogy olyan egereket hozzanak létre, amelyek hosszú, vastag, gyapjas szőrzettel rendelkeznek. Az extra szőrös rágcsálókat „Colossal gyapjas egérnek” nevezték el.

Az eredményeket online közzétették, de még nem publikálták szakmai folyóiratban, és független tudósok sem ellenőrizték őket.

A teljesítmény „technológiailag elég menő” – mondta Vincent Lynch, a Buffalói Egyetem biológusa, aki szintén nem vett részt a kutatásban.

A tudósok az 1970-es évek óta genetikai módosításokat végeznek egereken, de az olyan új technológiák, mint a CRISPR, „sokkal hatékonyabbá és egyszerűbbé” teszik ezt a folyamatot – mondta Lynch.

Következnek az ázsiai elefántok

A Colossal tudósai az egérgének adatbázisait vizsgálták meg, hogy azonosítsák a szőrzet textúrájával és a zsíranyagcserével kapcsolatos géneket. „Ezek a genetikai variációk már léteznek bizonyos élő egerekben” – mondta Beth Shapiro, a Colossal vezető tudósa –, „de mi mindet egyetlen egérbe egyesítettük.”

Ezt a két tulajdonságot azért választották, mert ezek a mutációk valószínűleg hozzájárulnak a hidegtűréshez – egy olyan képességhez, amely a gyapjas mamutok számára létfontosságú volt a jégkorszaki tundrán való túléléshez.

A Colossal először az egereken végzett kísérletekre összpontosított, hogy megbizonyosodjon a módszer működéséről, mielőtt esetleg tovább lépnének az ázsiai elefántembriók génszerkesztésére – ezek az állatok a gyapjas mamut legközelebbi élő rokonai.

(Forrás: apnews.com) 

Megosztás

További híreink

Miért szeretnek az angol kertészek régi aprópénzeket ásni növényeik táptalajába?

2025.04.26.

A kertészek imádják kipróbálni a különleges módszereket, hogy egészségesen tartsák növényeiket. De van egy trükk, amire talán nem is gondolnánk: régi pennyk földbe ásása, különösen a kígyónövény körül. Nem, ez nem díszítés vagy szerencsehozás miatt van. Tudományos oka van, amely a fémekhez köthető.

Nagyjából 104 milliárd forintnyi agrártámogatás érkezett havonta a hazai gazdáknak 2024-ben

2025.04.26.

Az összes támogatási pénz csaknem 40 százalékát a növénytermesztők kapták, a kertészetek ennek a tizedét is alig.

4 különleges zöldség, amit érdemes áprilisban elültetni a nyári szezonra

2025.04.26.

Ha unjuk már a megszokott paradicsomot és babot minden nyáron, április a tökéletes időpont arra, hogy néhány hőséget kedvelő, különlegesebb zöldséget is elültessünk.

Hatszáz malac pusztult el egy német teherautóban egy baleset miatt

2025.04.26.

Súlyos baleset történt Németországban: 600 malac pusztult el, amikor az őket szállító kamion egy defekt miatt felborult.

Megkezdte a nyolcadik védekezési szezonját az országos jégkármérséklő rendszer

2025.04.26.

A NAK 2025. április 15-én beüzemelte az Országos Jégkármérséklő Rendszert (JÉGER), amely ezzel megkezdte nyolcadik védekezési szezonját.

Május 31. a kulcsdátum, ha betartja, nem marad le a tavaszi fagy miatti kompenzációról

2025.04.25.

Az április eleji rendkívüli hidegfront súlyos károkat okozott a mezőgazdasági termelésben. Nagy István agrárminiszter most a káreseményt az egész ország területére kiterjedő vis maior eseményként ismerte el.

Partnerhírek
Partner

Erő, hatékonyság és precizitás egy gépben – Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi

2025.04.25.

A Strautmann Primus önjáró takarmánykeverő kocsi nem pusztán egy gép, hanem egy komplett takarmányozási rendszer, amely egyesíti magában a felrakodás, a keverés és a kiosztás, valamint egyedülálló módon, az üzemeltetés összes műveletét.

Partner

Akár már drónnal is!

2025.04.25.

A Coragen® 20 SC és az Inecor® rovarölő szer is megkapta az engedélyt drónnal történő kijuttatásra különböző kukoricakultúrákban a kukoricamoly és a gyapottok-bagolylepke elleni védekezésre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 198 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás