Állattartási támogatásokról szóló cikksorozatunk mai részében az anyatehéntartás támogatásáról lesz szó. A frissen kiadott rendelet minden fontos információt tartalmaz az elfogadott fajtáktól kezdve az állatelhulláskor kapcsolatos teendőkig bezáróan.

Anyatehéntartási támogatásra az a termelő jogosult, aki:

  • a támogatási kérelem benyújtásának napján tenyészetében húshasznú anyatehenet tart, vagy az ENAR nyilvántartás szerinti 99-es kóddal rendelkező egyéb tejhasznú, 88-as kódszámú Brown Swiss, 03-as kódszámú Borzderes, vagy 15-ös kóddal rendelkező Kosztromai fajtájú szarvasmarhával rendelkezik. Amennyiben a termelő szarvasmarha állományában több, mint 50 százalékban hústermelés céljából tartanak borjakat, akkor is jogosult a gazda a támogatásra.
  • gondoskodik az állatok ENAR szerinti jelöléséről, nyilvántartásáról,
  • igazolja, hogy az igénylés benyújtásának napján az állománya gümőkór-, brucellózis- és leukózismentes,
  • támogatható fajtájú tenyészbikával, vagy mélyhűtött sperma segítségével szaporítja állatait,
  • tárgyév január 1. és a birtokban tartási idő lejárata közötti időszakában a fedeztetéseket, háremszerű pároztatásokat és az embrió-átültetéseket hibátlanul bejelenti a NÉBIH-hez,
  • a támogatásra bejelentett állatokat folyamatosan birtokban tartja a kérelem beadásától számított 6 hónapig.

Amennyiben 3-nál több a támogatásra jogosult állatok száma, úgy további 2 feltétel is szükséges a támogatás elnyeréséhez:

  • a bejelentett állomány legalább fele hústermelésre tartott borjakból kell álljon, továbbá a kérelmezett állatok legalább 30 százaléka rendelkezzen elléssel a tárgyévben.
  • a birtokban tartási időszak alatt maximum 40 százalék lehet az üszők száma.

A támogatási kérelem tárgyév június 1. és július 31. között nyújtható be, melyhez mellékelni kell a tenyészet betegségmentességét igazoló állatorvosi dokumentumot.

A SAPS-ÁNT rendelet szerint igényelt anyatehéntartás támogatása alapjául szolgáló állategyed után a termeléshez kötött közvetlen támogatások közül csak anyatehéntartás támogatás vehető igénybe.

A kettőshasznú fajták esetében a mezőgazdasági termelő anyatehéntartás támogatását akkor igényelheti, ha ugyanazon állategyedekre, tárgyévben a tejhasznú tehéntartás támogatását nem igényelt, vagy ha igényelt, akkor a támogatási kérelmét még az anyatehénre vonatkozó támogatási kérelem benyújtása előtt visszavonta.

Elhullott, leölt, valamint selejtezett állat esetében a birtokon tartási feltétel teljesül, amennyiben a kiesett egyedet a tenyésztő saját pénzén pótolja, és:

  • a kieső állatnak a nyilvántartásból történő kijelentése az ENAR rendeletnek megfelelően megtörténik,
  • a kiesés tényét és a pótlásként beállított állatot legkésőbb a pótlásra előírt határidőt követő tizenöt napon belül, a kötelező birtokon tartás utolsó hatvan napjában kieső és nem pótolt állatokat a kiesést követő tizenöt napon belül elektronikus úton jelenti be, a kiesés okáról szóló állatorvosi igazolás másolatát mellékeli,
  • a pótlásként beállított állatnak a nyilvántartásba történő bejelentése az ENAR rendeletnek megfelelően megtörténik,
  • a kieső állat a pótlás időpontjában megfelelt a támogatási feltételeknek, és
  • a mezőgazdasági termelő mellékeli a pótolt egyed vonatkozásában a betegségmentességet igazoló állatorvosi dokumentumot.

A birtokon tartás ideje alatt történt kiesés és pótlás bejelentésnek tartalmazni a kell a termelő adatait és az adott állatra vonatkozó adatokat.

A pótlásként beállított állatra vonatkozó hat hónapos birtokon tartási kötelezettség számításakor a kieső állat esetében eltelt időt figyelembe kell venni, tehát a birtokon tartási idő nem kezdődik újra.

Amennyiben a tenyészet létszáma vagy annak helye a támogatási időszak közben változik, ezt nyilván kell tartani. Ezen változásokat az állattartónak:

  • tartási hely változása esetén az állomány átszállításának napjától,
  • a tenyészetben bekövetkezett egyedszám változása esetén az ENAR-ban bejegyzett állatmozgás napjától

számított 15 napon belül az MVH részére be kell jelenteni Ügyfélkapun keresztül!

Forrás: kormany.hu

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Tudósok „gyapjas egereket” hoztak létre – a mamutok visszatérése már csak idő kérdése?

2025.03.16.

Ezek a „gyapjas egerek” a Colossal nevű fajfeltámasztási vállalat genetikai módosításának eredményei. A módosítás célja olyan tulajdonságok beépítése, amelyek segítik az állatok túlélését fagyos hőmérsékleten.

A Yamaha Agriculture nagy dobása: autonóm technológia és AI a mezőgazdaságban

2025.03.15.

A Yamaha Motor Co., Ltd. felvásárolta az új-zélandi Robotics Plus vállalatot, és elindította a Yamaha Agriculture nevű, amerikai székhelyű mezőgazdasági technológiai céget. A Yamaha Agriculture az autonóm gépekre és az AI-alapú digitális megoldásokra összpontosít, hogy segítse a speciális növénytermesztőket a hatékonyság és fenntarthatóság javításában a munkaerőhiány és az éghajlati kihívások közepette.

16 megfontolandó tanács – hogy ne kerüljön vagyonokba a kertépítés

2025.03.15.

A kertészkedés drága hobbi lehet. Létezik azonban néhány olyan pénztakarékos kertészkedési tipp, amelyek által anélkül élvezhetjük az egészséges termést, hogy túlzottan nagy terhet rónánk a családi költségvetésünkre.

Rászámoltak a magyar diótermesztésre, felállhat a padlóról?

2025.03.15.

A magyarországi diótermelés az utóbbi évek során rengeteg nehézséget élt meg. Az ágazatnak egyszerre kellett felvennie a versenyt az olcsóbb importtermékekkel, az időjárási viszontagságok miatti csökkenő terméssel, valamint olyan kártevőkkel, amelyek megjelenése jelentősen rontott a korábban elérhető magyar dió mennyiségén.

Célként érdemes megfontolni a pályázatoknál a zöldítést és a hatékonyságnövelést az OTP Agrár szakértője szerint

2025.03.15.

Az OTP Agrár szakértője, Szabó István előadásában kitért arra, hogy a banki működés fenntarthatósági szempontú aktív menedzsmentje elengedhetetlen.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Győr-Moson-Sopron, Győr

Vinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 188 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás