A fenntartható mezőgazdaság és a hatékony tápanyag-hasznosítás egyre sürgetőbb kérdése a modern agrárium számára. De vajon hogyan lehet csökkenteni a műtrágyák dózisát anélkül, hogy csökkenne a termés hozama? A K+F-ben élen járó ICL innovatív megoldásokkal válaszol ezekre a kihívásokra. Rácz Gábor, a cég növényvédelmi szakmérnöke részletesen bemutatja, hogyan segítik a burkolt műtrágyák a nitrogénveszteség csökkentését, milyen előnyökkel jár a Polysulphate® használata, és mekkora megtakarítás érhető el ezekkel a technológiákkal. 

Az ICL régóta ismert a kiemelkedő K+F tevékenységéről. Mi jellemző rá?

A cég K+F tevékenységének Izrael, Brazília, az Egyesült Államok, illetve Hollandia a központja, így minden nagyobb termesztőkörzetben jelen vagyunk. Az egyes központokban főleg az adott régióra jellemző technológiák fejlesztése zajlik. Izraelben a mediterrán növénykultúrák csepegtető öntözése, Hollandiában a szabályozott tápanyagleadású, burkolt műtrágyák, Brazíliában pedig a biostimulánsok fejlesztése van fókuszban. A piacra dobott készítmények mindegyike elérhető Európában és a gazdálkodók rendelkezésére áll.

Rácz Gábor_ICL
Rácz Gábor, az ICL növényvédelmi szakmérnöke

Napjainkban a mezőgazdaságban és benne a magyar agráriumban is különösen sok szó esik a hatékonyságról. Hogyan reagál az ICL az optimalizált tápanyag-kijuttatás igényére?

Nálunk ez a téma már elég régóta napirenden van, a cégünk az ötvenes évek óta foglalkozik szabályozott tápanyagleadású burkolt műtrágyák gyártásával, fejlesztésével. Ennek azért van jelentősége, mert - ahogy ismert – hagyományos technológiákkal a kijuttatott nitrogén 40-70 százaléka nem jut el a növényhez. A probléma leghatékonyabb megoldása pedig az, ha védőburkolattal látjuk el a nitrogént, ezáltal megakadályozzuk a kimosódást, illetve a volatilizációt, azaz a légkörbe történő kijutást. Ezt itt Magyarországon is többéves kísérletek és termelési tapasztalatok is bizonyítják. 

Ezen túl, a burkolt műtrágya kevésbé veszélyes a gyökérzónában, ráadásul pontosabban kijuttatható, mint a hagyományos változat, így tovább növeli a hatékonyságot. A pontszerű, az ültetőlyukba vagy a vetőágyba való kijuttatás - a hagyományos műtrágyához képest - kisebb gyökérperzselést vagy károsodást okoz, a tövenként való kijuttatás pedig, jelentős anyagmegtakarítást eredményez.

ICL_Agromaster

Sőt, a burkolt műtrágyák tartós hatásúak is, mivel nem szükséges annyiszor kijuttatni, mint egy hagyományos műtárgyat, pontosan azért, mert nem mosódnak ki vagy illannak el. Így további megtakarítást érhetünk el, mert kisebb a gépi munkára fordítandó energiaigény is.

Az ICL burkolt nitrogénnel kiegészített NPK műtrágyája az Agromaster®.

A másik ebben a témában kiemelendő unikális ICL-termék a Polysulphate®, amit közvetlenül a bányából kitermelve, őrlés és rostálás után azonnal fel lehet használni. Azért hatékony az alkalmazása, mert a termék karbonlábnyoma rendkívül alacsony. Káliumot, magnéziumot, kalciumot és ként tartalmaz szulfát formájában. Mivel természetes anyag, hosszabb idő alatt táródik fel, de nehezebben is mosódik ki, így ebből a szempontból is hatékony. Kéntartalma révén pedig segíti a nitrogénhasznosulást.

Szintén a hatékonyság témakörébe tartoznak a hagyományos csepegtető öntözéshez használható speciális, vízben oldható műtrágyáink, amelyek vízminőséget javító, savazó hatású anyagokat is tartalmaznak, ami keményvizek esetén igencsak előnyös.

Polysulphate logó_új

Mekkora megtakarítás érhető el az ICL burkolt műtrágyáinak az alkalmazásával?

A kísérletek és tapasztalatok alapján átlagosan mintegy 20%-kal csökkenthető a kijuttatott tápanyag, a hagyományos műtrágya mennyiségéhez képest. Az ammónia, illetve dinitrogén-oxid párolgás pedig hozzávetőlegesen 70 százalékkal csökken.

És hogyan alakul a termék az ára a karbamidhoz képest?

A műtrágyaárak nagyon hektikusan változtak az elmúlt években, de elmondhatjuk, hogy az ICL burkolt műtrágyája felveszi versenyt a karbamiddal ár tekintetében is, ráadásul a termésbiztonság szignifikánsan nő általa.

Mit emelne még ki a cég portfóliójából?

Megemlíteném még az Agroleaf Power termékcsaládunkat, amibe a makro- és mikrotápanyagok teljes skáláját, magas koncentrációban tartalmazó lombtrágyák tartoznak. A készítmények tartalmaznak egy hatékonyságnövelő adalékot, az ún. M77-et és a DPI technológiát is, ami jobb fotoszintézist és kiváló tápanyagszállítást és -felvételt biztosít. A lombkészítmények kijuttatását általában 7-8 naponta meg kell ismételni, amely intervallum az említett technológiával majdnem a duplájára, 10-14 napra is kitolható. A termékcsalád minden növekedési szakaszban használható a tápanyag-egyensúly zavarok megelőzésére vagy megszüntetésére.

Rácz Gábor
ICL Magyarország
kereskedelmi képviselő és szaktanácsadó
gabor.racz@icl-group.com
06-30-4881479

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Nem lehet modern gazdálkodást folytatni nadrágszíjparcellákon a LAPAR elnöke szerint

2025.04.19.

Borúsan látja a nadrágszíjparcellákkal küszködő mezőgazdasági termelők helyzetét Nicu Vasile, a Romániai Mezőgazdasági Termelők Egyesületeinek Ligája (LAPAR) elnöke.

Szomjas a növény a cserépben, vagy túl száraz a talaj? Elárulja egy ceruza

2025.04.19.

A túlöntözés és az alulöntözés a két legismertebb oka annak, hogy a növények elpusztulnak. Fontos tudni, hogy az alulöntözés kevésbé káros, mint a túlöntözés. A növények képesek regenerálódni hosszabb száraz időszak után is, de a gyökérrothadás után nehéz visszanyerni őket.

Fehérjehiány jöhet az EU állattenyésztésében, ha nem lesz elég támogatás

2025.04.19.

Egyre nagyobb az igény a hazai fehérjeforrásokra, miközben az importkitettség veszélyesen magas szinten van.

Villamos és hőenergiát előállító konténeres berendezést fejlesztettek a MATE közreműködésével 

2025.04.19.

Egy olyan kompakt konténerjellegű berendezés jött létre, amely napenergiát hasznosító berendezésekkel villamos és hőenergiát állít elő, az előállított villamos energiával vízbontással oxigént és hidrogént állít elő, biomasszából biogázt állít elő, a biogáz javításához pedig felhasználja az előállított hidrogént.

Mekkora veszélyt jelent az agroterrorizmus?

2025.04.18.

Az egyik legveszélyesebb, mégis kevéssé ismert fenyegetés az agroterrorizmus, amely a mezőgazdaság szándékos károsítását célozza meg.

2025 legütősebb locsolóversei, amelyek garantáltan (kínos) mosolyt csalnak az arcokra

2025.04.18.

Összegyűjtöttünk 20 vicces locsolóverset, amelyek garantáltan mosolyt (de esetleg csak kínos mosolyt) csalnak az arcokra.

Partnerhírek
Partner

Acélcsarnokot támogatással mezőgazdasági kisüzemek számára

2025.04.17.

Egy könnyűszerkezetes acélcsarnok és a Frisomat által alkalmazott technológia kifejezetten a gazdálkodók igényeire szabott, korszerű és költséghatékony megoldásokat kínál.

Partner

Hatékony, megbízható, mégis kíméletes – ez a Klartan 24 EW

2025.04.17.

Magyarországon egyre nagyobb problémát okoz a piretroidalapú rovarölő szerekkel szembeni rezisztencia, aminek a leküzdésére kiváló megoldást nyújt a Klartan 24 EW rovarölő szer.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 196 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás