Hollandiában tavaly novemberben az általános választások után markánsan jobboldali kormány alakult, és ez felkeltette a reményt a holland mezőgazdasági szektorban egy kedvezőbb politikai hozzáállásra. Mindazonáltal az országban továbbra is csökkenteni kell a haszonállatok számát – és ez magában foglalja a sertéseket is. Az új kormány részletesen ismertette agrárpolitikáját

A mezőgazdasági szektorban főleg azt a tényt tartották biztatónak, hogy immár a Gazda-Polgár Mozgalom (BBB) ​​is a kormánykoalíció része. Az egyik ok, amiért a BBB-nek sikerült erős támogatást szereznie, az volt, ahogyan az előző kormány az állatállomány csökkentésére törekedett, súlyos következmények terhét róva a vidékre.

Minden alkalommal, amikor egy gazdaság a családon kívül tulajdonost vált, az új engedély az eredeti szarvasmarha-kapacitás 70%-ára, az eredeti sertéskapacitás 75%-ára és az eredeti baromfitartási kapacitás 85%-ára vonatkozik (Fotó: Pixabay)

Valamivel kevésbé drasztikus megközelítés

Az új koalíció kitart amellett, hogy csökkenteni kell az állatlétszámot – annyi különbséggel, hogy valamivel kevésbé drasztikus megközelítést alkalmazott. Az új szabályzat célja az állatállomány csökkentése a gazdaságokban engedélyezett mennyiség csökkentésével. Minden alkalommal, amikor egy gazdaság a családon kívül tulajdonost vált, az új engedély az eredeti szarvasmarha-kapacitás 70%-ára, az eredeti sertéskapacitás 75%-ára és az eredeti baromfitartási kapacitás 85%-ára vonatkozik. Emellett új kivásárlási szabályokat vezetnek be.

A politika hátterében a trágya és a vízminőség európai előírása áll. Femke Wiersma, az új mezőgazdasági miniszter azt állítja, hogy nincs választási lehetősége a politikák bevezetésében. A Boerderijnek adott interjújában azt mondta: „Legszívesebben nem tettem volna ezt, de vannak megállapodások Brüsszellel, amelyeket be kell tartanom.”

Trágya és túl sok állat

A trágya tekintetében Hollandia évek óta képes teljesíteni az előírásokat, ugyanakkor több trágyát juttatott ki a földekre, mint a szomszédos országok. A kivételezett státuszra – amelyet Hollandia 2006-ban kapott meg – az „eltérés” néven ismert rendelkezés adott módot. Az ország meggyőzte Brüsszelt, hogy számos rétje nagyon gyorsan képes kezelni a nitrátokat. Ezért volt az, hogy a holland gazdálkodók ennyi éven át 230-250 kg nitrogént hordhattak ki földjükön az európai nitrátirányelvben szereplő 170 kg/ha helyett. Ennek az irányelvnek a fő célja az édesvíz minőségének védelme.

2026. január 1-jétől azonban ezt a kivételt Brüsszel már nem engedélyezi. Éppen ezért Hollandiának meg kell találnia a módját az általa termelt trágya mennyiségének csökkentésére.

Új eltérés reményében

Wiersmának az a törekvése, hogy elmenjen és beszéljen Brüsszellel, hogy megtudja, megvalósítható-e egy új eltérés. Mindazonáltal hozzáteszi: „Azokon a törekvéseinken, hogy új megállapodásokat kössünk Brüsszellel, most nem segítene, ha nem teljesítjük céljainkat. Ez a jelenlegi derogáció azonnali visszavonásához vezethetne, ami jelentősen ronthatja a helyzetet.”

Wiersma miniszter találkozik az ország gazdálkodóival, hogy csökkenteni lehessen a „mentesítéstől mentes zónák” területét, ezek természeti területekhez közeli mezőgazdasági területek voltak. Az eredeti tervek szerint 250 m széles területeket 100 m szélesre szándékoznak csökkenteni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gazdálkodóknak több földjük lesz, ahol trágyát használhatnak fel.

Majd kiderül, hogy az új tervek kielégítik-e „Brüsszelt” vagy sem. Annak ellenére, hogy az előző kormány terveit túl drasztikusnak érezte a holland mezőgazdasági ipar, az ország államtanácsa szerint azonban még ezek sem elegendőek. Hogy a tanács mit mond az új tervekről, arra még várni kell.

A nitrogénkibocsátási szabályok enyhítése

Az ország sertés-, baromfi- és szarvasmarha-állományának csökkentésére irányuló terv más program, mint a nitrogénszabályok bejelentett enyhítése. A sokak által túl szigorúnak tartott tervek eltörlését üdvözölték a mezőgazdaságban.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A cserszömörce, ami szinte magát gondozza - gondozási tippek és érdekességek

2024.10.15.

A cserszömörce (Cotinus coggygria) egy szívós, lombhullató cserje, amely Kelet-Európában és Délkelet-Ázsiában őshonos. Látványos, sűrű, pihés virágzata miatt „füstfának” is nevezik. A növény természetes élőhelye sziklás hegyoldalakon és száraz erdős részeken található, ahol gyorsan elterjed a cserjék és fák között.

Makói hagyma: végleg befellegzett neki vagy van még jövője?

2024.10.15.

Az egykor világhírű makói vöröshagyma termesztése az elmúlt évtizedek során drámai mértékben visszaesett. Míg korábban több ezer hektáron termesztették, napjainkban alig néhány tucat hektáron foglalkoznak vele. A háttérben számos gazdasági és infrastrukturális probléma áll: az öntözés hiánya, a magas termelési költségek és az import versenytársak dominanciája mind hozzájárultak a hagyományos magyar hagyma háttérbe szorulásához.

Medve miatt aggódnak Bajót lakosai, veszélyesek most a környék erdői

2024.10.15.

A Komárom-Esztergom vármegyei Bajót község önkormányzata hívta fel a figyelmet arra, hogy medve jelenlétét észlelték a környéken.

Magyar marhahúspiac: kevesebb vágás, növekvő export, dráguló árak

2024.10.15.

A globális marhahúspiac dinamikus változásokat mutat, amelyeket a helyi termelési trendek, fogyasztási szokások és export-import mozgások formálnak. Az alábbiakban áttekintjük a legfontosabb nemzetközi és magyar fejleményeket az agrárpiaci jelentések alapján.

Sok méhésznek marad a kaptárban a méze, mert nem érdemes kipergetni

2024.10.15.

Az aszály kedvezőtlenül hatott a termelésre, a legnagyobb kihívást az ágazatban pedig továbbra is az extrém alacsony felvásárlási árak jelentik.

Dráguló borok, növekvő borexport – mi áll a háttérben?

2024.10.15.

A borpiacon jelentős áremelkedés figyelhető meg, amely mind a belföldi, mind a nemzetközi piacot érinti. A magyar borászatok sikeresen növelték exportjukat, különösen a fehérborok és a lédig borok iránt nőtt meg a kereslet. Eközben az import is erősödött, jelezve, hogy a borpiac dinamizmusát továbbra is az egyre diverzifikáltabb fogyasztói igények mozgatják.

Partnerhírek
Partner

Földmunkához és erdészeti feladatokhoz Valentini Antonio erdészeti zúzók és marók

2024.10.14.

A Hergon Plus Kft. 2022-ben kezdte meg az olasz Valentini Antonio gépek forgalmazását. Kínálatukban a gyár teljes portfóliója elérhető, úgymint a mezőgazdasági felhasználású talajmarók, forgóboronák, szárzúzók és kultivátorok, valamint kőzúzók és az erdészeti célú gépek is.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Solis 20 kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 20 kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Solis 26 univerzális kis traktor
Bács-Kiskun, Kecskemét

Solis 26 univerzális kis traktor

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 109 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás