Hollandiában tavaly novemberben az általános választások után markánsan jobboldali kormány alakult, és ez felkeltette a reményt a holland mezőgazdasági szektorban egy kedvezőbb politikai hozzáállásra. Mindazonáltal az országban továbbra is csökkenteni kell a haszonállatok számát – és ez magában foglalja a sertéseket is. Az új kormány részletesen ismertette agrárpolitikáját

A mezőgazdasági szektorban főleg azt a tényt tartották biztatónak, hogy immár a Gazda-Polgár Mozgalom (BBB) ​​is a kormánykoalíció része. Az egyik ok, amiért a BBB-nek sikerült erős támogatást szereznie, az volt, ahogyan az előző kormány az állatállomány csökkentésére törekedett, súlyos következmények terhét róva a vidékre.

Minden alkalommal, amikor egy gazdaság a családon kívül tulajdonost vált, az új engedély az eredeti szarvasmarha-kapacitás 70%-ára, az eredeti sertéskapacitás 75%-ára és az eredeti baromfitartási kapacitás 85%-ára vonatkozik (Fotó: Pixabay)

Valamivel kevésbé drasztikus megközelítés

Az új koalíció kitart amellett, hogy csökkenteni kell az állatlétszámot – annyi különbséggel, hogy valamivel kevésbé drasztikus megközelítést alkalmazott. Az új szabályzat célja az állatállomány csökkentése a gazdaságokban engedélyezett mennyiség csökkentésével. Minden alkalommal, amikor egy gazdaság a családon kívül tulajdonost vált, az új engedély az eredeti szarvasmarha-kapacitás 70%-ára, az eredeti sertéskapacitás 75%-ára és az eredeti baromfitartási kapacitás 85%-ára vonatkozik. Emellett új kivásárlási szabályokat vezetnek be.

A politika hátterében a trágya és a vízminőség európai előírása áll. Femke Wiersma, az új mezőgazdasági miniszter azt állítja, hogy nincs választási lehetősége a politikák bevezetésében. A Boerderijnek adott interjújában azt mondta: „Legszívesebben nem tettem volna ezt, de vannak megállapodások Brüsszellel, amelyeket be kell tartanom.”

Trágya és túl sok állat

A trágya tekintetében Hollandia évek óta képes teljesíteni az előírásokat, ugyanakkor több trágyát juttatott ki a földekre, mint a szomszédos országok. A kivételezett státuszra – amelyet Hollandia 2006-ban kapott meg – az „eltérés” néven ismert rendelkezés adott módot. Az ország meggyőzte Brüsszelt, hogy számos rétje nagyon gyorsan képes kezelni a nitrátokat. Ezért volt az, hogy a holland gazdálkodók ennyi éven át 230-250 kg nitrogént hordhattak ki földjükön az európai nitrátirányelvben szereplő 170 kg/ha helyett. Ennek az irányelvnek a fő célja az édesvíz minőségének védelme.

2026. január 1-jétől azonban ezt a kivételt Brüsszel már nem engedélyezi. Éppen ezért Hollandiának meg kell találnia a módját az általa termelt trágya mennyiségének csökkentésére.

Új eltérés reményében

Wiersmának az a törekvése, hogy elmenjen és beszéljen Brüsszellel, hogy megtudja, megvalósítható-e egy új eltérés. Mindazonáltal hozzáteszi: „Azokon a törekvéseinken, hogy új megállapodásokat kössünk Brüsszellel, most nem segítene, ha nem teljesítjük céljainkat. Ez a jelenlegi derogáció azonnali visszavonásához vezethetne, ami jelentősen ronthatja a helyzetet.”

Wiersma miniszter találkozik az ország gazdálkodóival, hogy csökkenteni lehessen a „mentesítéstől mentes zónák” területét, ezek természeti területekhez közeli mezőgazdasági területek voltak. Az eredeti tervek szerint 250 m széles területeket 100 m szélesre szándékoznak csökkenteni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gazdálkodóknak több földjük lesz, ahol trágyát használhatnak fel.

Majd kiderül, hogy az új tervek kielégítik-e „Brüsszelt” vagy sem. Annak ellenére, hogy az előző kormány terveit túl drasztikusnak érezte a holland mezőgazdasági ipar, az ország államtanácsa szerint azonban még ezek sem elegendőek. Hogy a tanács mit mond az új tervekről, arra még várni kell.

A nitrogénkibocsátási szabályok enyhítése

Az ország sertés-, baromfi- és szarvasmarha-állományának csökkentésére irányuló terv más program, mint a nitrogénszabályok bejelentett enyhítése. A sokak által túl szigorúnak tartott tervek eltörlését üdvözölték a mezőgazdaságban.

(Forrás: pigprogress.net)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A közepes gazdaságok előretörése: Új korszak a magyar agráriumban?

2024.11.10.

Jelentős eltolódás következett be az elmúlt tíz évben a hazai agrárgazdaság birtokszerkezetében: a legnagyobb arányban a 100 és 300 hektár, majd ezt követve az 500 és 1000 hektár közötti területtel rendelkező gazdaságok száma bővült. A legkisebb és a legnagyobb méretkategóriában pedig folyamatos a csökkenés, a középbirtokok erősödnek.

Korai emésztési kihívások borjaknál – a kezdő takarmány szerepe az elválasztás sikerében

2024.11.10.

Az elválasztáskor az éretlen gyomor-bélrendszer a fő oka a borjak kérődzésre való átállása során fellépő komplikációknak. Az újszülött borjak monogasztrikusan működnek, a nyelőcső a bendő megkerülésével a kolosztrumot, majd a tejet a bendő megkerülésével a hasnyálmirigybe irányítja.

Harc az afrikai sertéspestis ellen: drasztikus intézkedések a vaddisznó-populációban

2024.11.10.

Hazánk egyik legismertebb és legelterjedtebb vadfaja volt a vaddisznó, egészen az afrikai sertéspestis megjelenéséig. Rendkívüli alkalmazkodóképessége tette lehetővé országos jelenlétét, a vírus azonban teljesen átírta az addigi gyakorlatot, és a betegség megfékezése érdekében, diagnosztikai céllal jócskán le kellett apasztani a vaddisznó-populációt.

Szükség van-e még emberi munkaerőre a jövő mezőgazdaságában? A szelektív betakarítás dilemmája

2024.11.10.

A mezőgazdasági robotikában a legnagyobb munkaerő-megtakarítást a szelektív betakarítás automatizálásával lehet elérni. Ez jelenti azonban a legnagyobb technikai kihívást is.

A valóság és a sci-fi között: Mi áll az autonóm mezőgazdaság útjában?

2024.11.09.

Craig Rupp, a Sabanto vezérigazgatója és az autonóm gazdálkodás egyik úttörője osztotta meg nézőpontját az autonómia gyakorlati realitásairól a mezőgazdaságban a futurefarming.com olvasóival. Mint az elsők egyike, aki autonóm traktorokból álló flottát üzemeltetett, Rupp egyedülálló betekintést nyújt abba, hogy miért lehet egy szabványos autonóm traktor gyakran hatékonyabb, mint egy dedikált szántóföldi robot. Feltárja az autonóm gazdálkodás valóságát, és azt, hogy mit jelenthet ez a mai gazdák számára.

Mérje meg a burgonyáját digitálisan: Az AVR osztályozó rendszere forradalmasítja a betakarítást

2024.11.09.

A belga gépgyártó AVR Machinery osztályozó mérőrendszert vezet be a Puma 4.0 önjáró burgonyabetakarító gépen. Egy kamerarendszer segítségével a burgonya azonosítható és mérhető, így a gazdák betekintést nyerhetnek a burgonya terméshozamába.

Partnerhírek
Partner

Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez

2024.11.07.

Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
FitoNatur KationMix
Pest, Nagytarcsa

FitoNatur KationMix

21 140 HUF / kanna

Magro.hu Piactér

Több mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás