Tovább csökkentenék a sertések számát Hollandiában
Hollandiában tavaly novemberben az általános választások után markánsan jobboldali kormány alakult, és ez felkeltette a reményt a holland mezőgazdasági szektorban egy kedvezőbb politikai hozzáállásra. Mindazonáltal az országban továbbra is csökkenteni kell a haszonállatok számát – és ez magában foglalja a sertéseket is. Az új kormány részletesen ismertette agrárpolitikáját
A mezőgazdasági szektorban főleg azt a tényt tartották biztatónak, hogy immár a Gazda-Polgár Mozgalom (BBB) is a kormánykoalíció része. Az egyik ok, amiért a BBB-nek sikerült erős támogatást szereznie, az volt, ahogyan az előző kormány az állatállomány csökkentésére törekedett, súlyos következmények terhét róva a vidékre.
Valamivel kevésbé drasztikus megközelítés
Az új koalíció kitart amellett, hogy csökkenteni kell az állatlétszámot – annyi különbséggel, hogy valamivel kevésbé drasztikus megközelítést alkalmazott. Az új szabályzat célja az állatállomány csökkentése a gazdaságokban engedélyezett mennyiség csökkentésével. Minden alkalommal, amikor egy gazdaság a családon kívül tulajdonost vált, az új engedély az eredeti szarvasmarha-kapacitás 70%-ára, az eredeti sertéskapacitás 75%-ára és az eredeti baromfitartási kapacitás 85%-ára vonatkozik. Emellett új kivásárlási szabályokat vezetnek be.
Hirdetés
A politika hátterében a trágya és a vízminőség európai előírása áll. Femke Wiersma, az új mezőgazdasági miniszter azt állítja, hogy nincs választási lehetősége a politikák bevezetésében. A Boerderijnek adott interjújában azt mondta: „Legszívesebben nem tettem volna ezt, de vannak megállapodások Brüsszellel, amelyeket be kell tartanom.”
Trágya és túl sok állat
A trágya tekintetében Hollandia évek óta képes teljesíteni az előírásokat, ugyanakkor több trágyát juttatott ki a földekre, mint a szomszédos országok. A kivételezett státuszra – amelyet Hollandia 2006-ban kapott meg – az „eltérés” néven ismert rendelkezés adott módot. Az ország meggyőzte Brüsszelt, hogy számos rétje nagyon gyorsan képes kezelni a nitrátokat. Ezért volt az, hogy a holland gazdálkodók ennyi éven át 230-250 kg nitrogént hordhattak ki földjükön az európai nitrátirányelvben szereplő 170 kg/ha helyett. Ennek az irányelvnek a fő célja az édesvíz minőségének védelme.
2026. január 1-jétől azonban ezt a kivételt Brüsszel már nem engedélyezi. Éppen ezért Hollandiának meg kell találnia a módját az általa termelt trágya mennyiségének csökkentésére.
Új eltérés reményében
Wiersmának az a törekvése, hogy elmenjen és beszéljen Brüsszellel, hogy megtudja, megvalósítható-e egy új eltérés. Mindazonáltal hozzáteszi: „Azokon a törekvéseinken, hogy új megállapodásokat kössünk Brüsszellel, most nem segítene, ha nem teljesítjük céljainkat. Ez a jelenlegi derogáció azonnali visszavonásához vezethetne, ami jelentősen ronthatja a helyzetet.”
Wiersma miniszter találkozik az ország gazdálkodóival, hogy csökkenteni lehessen a „mentesítéstől mentes zónák” területét, ezek természeti területekhez közeli mezőgazdasági területek voltak. Az eredeti tervek szerint 250 m széles területeket 100 m szélesre szándékoznak csökkenteni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gazdálkodóknak több földjük lesz, ahol trágyát használhatnak fel.
Majd kiderül, hogy az új tervek kielégítik-e „Brüsszelt” vagy sem. Annak ellenére, hogy az előző kormány terveit túl drasztikusnak érezte a holland mezőgazdasági ipar, az ország államtanácsa szerint azonban még ezek sem elegendőek. Hogy a tanács mit mond az új tervekről, arra még várni kell.
A nitrogénkibocsátási szabályok enyhítése
Az ország sertés-, baromfi- és szarvasmarha-állományának csökkentésére irányuló terv más program, mint a nitrogénszabályok bejelentett enyhítése. A sokak által túl szigorúnak tartott tervek eltörlését üdvözölték a mezőgazdaságban.
(Forrás: pigprogress.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Útmutató a talajmintavételhez, mésztrágyázáshoz és a meszezéshez
Most, a tavaszi vetések betakarítása és az őszi vetések befejezése után ráérősen foglalkozhatunk két, a növénytermesztés hatékonyságát megalapozó, mégis méltatlanul elhanyagolt kérdéssel, illetve azok gyakorlati megvalósíthatóságával. Az egyik a talajmintavétel, a másik a mésztrágyázás és meszezés kérdésköre.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.900 hirdetés 70 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés