Hirdetés
Továbbra is élen a homlokrakodó, de van fejlődés!
Amikor a be- és kirakodásról, az emelésről és eltakarításról van szó, akkor sem hagyható figyelmen kívül a mezőgazdaságban a homlokrakodó, még akkor sem, ha a többi rakodási technológia is fejlődik. Az alábbiakban megismerhetők a jelenlegi DLG Practice Monitor eredményei. A felmérés a mezőgazdasági vállalkozások töltéstechnológiájának különböző aspektusaival foglalkozott.
Tárolás, visszaszerzés, rakás, berakodás, kirakodás és szállítás. Annak ellenére, hogy sokan a „mezőgazdaság” kifejezést az állattenyésztéssel és a szántóföldi gazdálkodással asszociálják, a mezőgazdasági ipar nagyrészt az árukezelő ipar kiváló példája. Évről évre több tízmillió köbméter vagy tonna anyagot szállítanak és kezelnek.
A szállítástechnikával szemben támasztott követelmények rendkívül szélesek: az ömlesztett áruktól, például a gabonától a raklapos darabárukon, zsákokon és dobozokon át a tej- vagy takarmánypelletig, a tartály- és silójárművekig szinte minden lehetőség kimerült.
Hirdetés
Töltési technológia?
De hogyan is néz ki valójában a töltési technológia? A homlokrakodó továbbra is a mindenütt megtalálható univerzális eszköz a be- és kirakodáskor? Vagy az alternatív töltéstechnológia növekvő kínálata lassan, de biztosan megelőzi azt? Ezt a kérdést vizsgálta a DLG Practice Monitor, amely egy online felmérés a legjobb gazdálkodók körében.
Magas válaszadás
Több mint 400 gazdálkodó vett részt a felmérésben, és 216-an adtak teljes körű választ. Az átlagosan 3,5 főt foglalkoztató cégek bő 200 hektár termőfölddel gazdálkodnak, ebből 161 hektár szántó és 44 hektár gyep.
Hosszabb gondolkodás nélkül elmondható, hogy a homlokrakodó a gazdaságok egyik standard szerszáma, és az is marad: a felmérésben részt vevők mintegy 83%-a nyilatkozott úgy, hogy saját homlokrakodóval rendelkezik. De a dolgok már a többi rakodó- és ipari targoncánál is érdekessé válnak: körülbelül 22%-uk birtokol farmot, stabil vagy kompakt kerekes rakodót, teleszkópos rakodókkal és targoncákkal hasonló tartományban 22,5%-kal, illetve 20,8%-kal, ezt követi a körülbelül 15%-os részesedésű kerekes rakodógépek a farmokon. Csak a teleszkópos gumikerekes rakodók aránya viszonylag alacsony, mindössze 6,5%.
Homlokrakodó
Ám amikor a meglévő töltési technológia tényleges használatáról van szó, rá kell jönni, hogy a szakemberek mára előszeretettel mutatnak érdeklődést a speciális technológia iránt. Amikor a leggyakrabban használt rakodási technológiára irányult a kérdés, azzal a ténnyel kombinálva, hogy a többszörös kiválasztás már nem volt lehetséges, a homlokrakodók részesedése alig 50% alá esett.
Itt különösen a teleszkópos rakodók hódítanak, lényegesen nagyobb arányban, mint az udvari rakodók és targoncák. Ha megnézzük a homlokrakodó üzemidejét, akkor viszonylag jól érthető, hogy miért van ez így: a bálakezelés és a takarmány-előkészítés két olyan tevékenység az első három között, amelyek szintén a tipikus alkalmazási területek közé tartoznak.
Már csak egy tartalék rakodó
Az egyik résztvevő ezt a szabad szöveges mezőben írt megjegyzésében is egyértelművé tette: „A homlokrakodó már csak egy tartalék rakodó arra az esetre, ha a teleszkópos rakodó meghibásodik, vagy ha nagy távolságok vannak az udvartól.”
Ami a használt márkákat illeti, a két gyártó, a Stoll és az Alö (a Quicke és a Trima márkákkal) a leggyakrabban használt. Összességében a szakemberek körülbelül 2/3-a részesíti előnyben a független márkák homlokrakodóit, míg körülbelül 1/3-a a traktorgyártók rakodóira támaszkodik.
Ahogy az várható volt, a régi racsnis szerkezetű rakodók összesen 15%-ban vannak még a piacon, de már megszűnt modellek. Ebből a szempontból nem meglepő, hogy a tartozékok szerelési szabványát tekintve az Euro szabványon és az Euro/Type 3 kombinációs gyorscserélő kereten kívül alig van más jelentős részarány, amelyek együttesen több mint 85%-ot tesznek ki.
Homlokrakodó használatakor a „láthatóság” kérdése a legfontosabb. Míg a szakemberek – a kenési pontok hozzáférhetőségén kívül – számos műszaki részlettel elégedettek vagy nagyon elégedettek, a rögzítés látványát tekintve lényegesen rosszabbak a besorolások, mind fel- és lekapcsoláskor, mind munkavégzés közben.
Ez megfelel a vásárlási döntést megalapozó kritériumoknak is. A rakodó stabilitása után a második helyen az áttekintés áll, ezt követi a könnyű fel- és szétszerelés, és messze megelőz minden más kritériumot. A gazdálkodók a szabványos rögzítőkonzolokkal kapcsolatos pozitív tapasztalatokat a teljes rakodógépre is átadják: 85% felett a konzol vagy a lengőkartartó szabványosítása lenne kívánatos, hogy bármilyen lengőkar használható legyen bármely traktoron.
Farm és istálló
A mezőgazdasági és stabil rakodógépek esetében még egyértelműbb a márkapreferencia. Itt a Weidemann cég a vezető, közel 55%-os piaci részesedéssel, megelőzve a Schäffert (17,4%). Természetesen ezeket elsősorban az istálló környékén használják. Évente több mint 200 óra trágyaeltávolításra és takarmánykészítésre, valamint körülbelül 100 órára a siló eltávolítására fordítható, így ez a két tevékenység együtt több időt vesz igénybe, mint az összes többi tevékenység együttvéve. Itt csak a bálakezelést és a trágyarakást érdemes megemlíteni, amelyek mindegyike körülbelül 40 órát vesz igénybe évente.
A „láthatóság” kérdése itt nyilván sokkal inkább megoldott, hiszen a homlokrakodóhoz hasonlóan itt is a stabilitás és a láthatóság a döntő szempont a vásárláskor, de a megkérdezettek több mint 90%-a „jó” vagy „nagyon jó” értékelést adott a láthatóságról. A kis rakodógépek rezgéscsillapítása azonban olyan probléma, amellyel néhány gazdálkodó nem elégedett.
Targonca
Ha raklapokat és/vagy dobozokat szeretne mozgatni és az alkalmazási profil egyértelmű, akkor aligha kerülheti el a klasszikusan kifejlesztett targoncás rakodási technológiát. Ami szembetűnő, az az általános jó és nagyon jó értékelések összhangja szinte minden tulajdonság és szolgáltatás tekintetében. A targoncáknak csak egy ponton vannak hiányosságai – várhatóan – ez a terepjáró mobilitás, különben minden bizonnyal máshol is használnák őket.
Teleszkópos rakodó
Ha megnézzük a teleszkópos rakodók üzemidejét, látható, hogy ugyanolyan univerzálisan használják őket, mint a traktorok homlokrakodóit. Jóval előtte áll a siló eltávolítás és a takarmánykeverő kocsi feltöltése, majd a bálakezelés. Ha kombinálja az ömlesztett áruk, például a szállítási célú gabona berakodását, vagy vetőgépek, műtrágyaszórók stb. feltöltésekor, ezek akár a bálakezelést is meghaladhatják. Egyedi esetekben azonban – a művelet fókuszától függően - a burgonyaládák ürítésére vagy a faapríték kezelésére is jelentős óraszám került szóba évente. A teleszkópos rakodók domináns márkája a Merlo, ezt követi a Claas és a Manitou.
A gyakorló üzemeltetők folyamatosan elégedettek rakodógépeikkel, csak a munkasebesség és a kar felemelésekor és süllyesztésekor mutatkozó pontosság terén van látható fejlődési lehetőség. Egy önjáró jármű esetében a stabilitáson és az áttekinthetőségen túl a kereskedők és szervizpartnerek közelsége is fontos a vásárlási szempontok tekintetében. Természetesen ezeknek a gépeknek a műszaki adatai lenyűgözőek: 21 m feletti átlagos maximális emelési magasság 2,5 tonnás emelőerővel a szerszám forgáspontjában a talajszinten sokszorosa annak, amit egy homlokrakodó képes elérni.
Következtetés
A mezőgazdaság nemcsak akarata ellenére szállítási ágazat, hanem az áruk kezelése is egyre fontosabbá válik a cégek számára. Ezt a hátteret és a mozgatandó nagy súlyokat figyelembe véve nem meglepő, hogy a rakodási technológiának igen nagy a jelentősége. Bár a homlokrakodó az elsőszámú eszköz, és az is marad, nyilvánvaló, hogy más gépek is megállják a helyüket. A teleszkópos rakodókat gyakran használják a homlokrakodó helyettesítésére, míg más gépeket inkább speciális alkalmazásokhoz használnak a gazdaságban. Ami a homlokrakodókat illeti, az üzemeltetők túlnyomó többsége az egységes, szabványos konzolok vagy lengőkaros rögzítések mellett nyilatkozott.
(Forrás: dlg.org)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés