Hirdetés
Tönkreteszi-e az ársapka a hazai tojáságazatot?
A lengyel tojásimport felfutásától tartanak a hazai termelők, mert úgy gondolják, néhány kereskedő már a behozatal mellett döntött, többek pedig tárgyalnak erről, és rövid időn belül hasonlóan tesznek. A megnövekedett takarmány- és energiaárak miatt egyébként rossz időszakot megélő hazai tojástermelőknek kifejezetten rosszkor, a karácsony előtti egyik főszezon idején jött a tojás árstopja, amelynek hatásai ráadásul a húsvét kínálatára is negatívan hathatnak. A hazai termelők pozícióit a lengyel import veheti át, miután a kereskedők sem tudnak több veszteséget vállalni, és ezért a lehető legolcsóbb forrásokat részesítik előnyben. Az érintettek egy dologban értenek egyet: az árstop megszűntetése rendezhetné a kialakult helyzetet.
Jelentős piaci zavarok kezdenek kialakulni a tojás piacán is azt követően, hogy a kormány árstopot rendelt el erre a termékre is. Igaz, ez máshogy csapódik le, mint a cukor vagy a benzin esetében és még nincsen tojáshiány. Ugyanakkor ágazati szereplők attól tartanak, hogy ennek a legfőbb oka a lengyel import előretörése, ami tartós piacvesztést okozhat a hazai termelőknek. – írta meg a portfolio.hu.
A vonatkozó jogszabály szerint a szeptember 30-án érvényes áron kell értékesíteni a tojást, ami így méret és üzletek szerint más és más. Fontos különbség továbbá, más árstoppos termékekhez képest, hogy nem csak egy jól körülírt termékre terjed ki a rendelkezés, mint a liszt esetében az alapnak tekinthető BL55-ösre, a tej esetében a 2,8 százalékos zsírtartalmúra, hanem minden tojásra mérettől és tartásformától függetlenül. A megkötés csupán annyi, hogy a tyúktojásra érvényes a rendelet, más tojásokra nem.
Hirdetés
Az árstop kihirdetését követően azonnal megemelkedett a fogyasztás, aminek hátterében valószínűleg a vásárlók pánikreakciója állt. Ezt követő ugyanakkor jelentősen lecsökkent a megrendelés, mivel a kereskedők vélhetően megpróbálják visszafogni az eladott mennyiségeket és mennyiségi korlátozás vezettek be az eladásokban – hasonlóan más árstopos termékekhez.
A termelők számára nagyon rosszkor jött az árstop, ugyanis egybe esik a tojás termelés – a húsvét mellett –fő időszaknak számító karácsonnyal. Ez az a periódus, amikor – normál esetben – nemcsak nagy mennyiséget tudnak értékesíteni, de a profitjuk egy jelentős része is ekkor realizálódik.
Az árstop bevezetése óta a termelők bevétele már jobbára csak az önköltség kitermelésére elegendő a drasztikus mértékben megdrágult takarmány és energia miatt, amit épphogy tudtak követni a felvásárlási árak. Éppen ezért a termelők egy része úgy döntött, hogy a hidegebb, téli hónapokra a tervezettnél lényegesen kisebb állományt állít be, mert nem akarja vállalni az állatok fűtését és etetését. Ez azonban épp a következő „szezonra”, a húsvét előtti hetekre a hazai kínálat szűkülését eredményezheti.
A termelők két tűz közé szorultak, mert egyik oldalról az ársapka miatt a kereskedők, másik oldalról a drasztikusan megemelkedett energia- és takarmányárak szorítják őket. Ráadásul még a csomagolóanyagok is 300 százalékkal lettek drágábbak. Ma átlagosan 7-10 forint a csomagolóanyag egy tojásra eső költsége.
A termelők véleménye szerint ráadásul a megrendeléseik csökkenése mögött nemcsak a pánikbeszerzés lecsengése áll, hanem az import, azon belül is a lengyel tojás szerepének előretörése is. Ennek fő oka az, hogy a lengyel szektor gyakran túltermel, ráadásul még hatékonyan, ezáltal a magyarnál olcsóbban is állítja elő a tojást.
A termelők szerint egyes kereskedők már most is importálnak lengyel tojást, többek pedig aktív tárgyalásban vannak lengyel beszállítókkal.
A tojáselőállítók attól tartanak, hogy a lengyel import tartósnak és a korábbiakhoz képest nagyobb arányúnak bizonyul majd, amely a hazai beszállítók piacvesztését eredményezheti.
Amennyiben az import kiszorítja a hazai tojást, akkor vagy csökkentik, vagy befejezik a termelést hazánkban. A csökkentés mellett átterelhetik az értékesítést más csatornákra, például elvihetik külföldre, mert egész Európában madárinfluenza van, így a kontinensen keresleti piac alakult ki, lehetséges a külföldre szállítás.
A termelők szerint a probléma megoldása az árstop feloldása lenne, még mielőtt az ágazat helyrehozhatatlan károkat szenved.
Persze a kereskedők döntése is érthető, mivel elmondásuk szerint az ársapkás termékek minden esetben veszteséget jelentenek számukra, és további veszteségeket nem tudnak már lenyelni. A megnövekedett energia- és bérköltség, a különadó miatt a korábbiaknál is keményebben is arra törekednek, hogy minél olcsóbban szerezzék be az egyes termékeket, különösen azokat, amelyekre árstop vonatkozik.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Folyékony szerves és granulált, kénes foszfor alaptrágyázási technológia
A hosszú és egyre szárazabb nyár után dönteni kell. Maradunk-e az egyre gyakrabban nem működő szilárd NPK mellett, vagy továbblépünk. Mutatunk egy-egy olyan technológiát, ami a szilárd és már folyékony tápanyagok használatán alapul, és minden berendezés megtalálható hozzá, még a legkisebb gazdaságban is.
Megbízhatóság és hatékonyság a Pantera 40EC-vel ősszel is
A kombájnok rostaaljából kikelt, zöld sávokban megjelenő gabona árvakelés a gyenge kelő repcét teljesen kiszoríthatja, elpusztíthatja. A Pantera 40 EC hatékony megoldás lehet.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 39 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés