Hirdetés
Tolna búzával, Békés repcével tarol
Jók a kilátások gabonafronton és a gyümölcspiacon is; kész a meggypiaci támogatás stratégiája; itt a magyar dinnyeszezon; a hazai tejért tüntettek; madarakat pusztít egy növényvédőszer. A hét legfontosabb híreit részletesen alább olvashatja!
Folyamatosan érkeznek a hírek az aratás kapcsán, ami a GOSZ szerint 4 héten belül már be is fejeződik. A terméskilátások szerint Tolna megye vezet, itt hektáronként 5,5 tonnás őszi búza termésre számítanak átlagosan, de nagyobb cégek 7-8 tonnáról is beszámoltak. Országos szinten 4,7 tonnával lehet számolni. Repcéből, szintén Tolnában 3,5 tonnáról indulnak a becslések, de az aratás végére könnyen lehet belőle 4 tonnás hektáronkénti hozam is. A múlt hétvégi, hagyományőrző Hármas Kézi Aratóversenyen hangzott el, hogy 5 millió tonna jó minőségű kenyérgabona kerülhet a magtárakba. Ez fedezi a hazai szükségleteket, és a felét exportként értékesíthetik is a gazdák. Békés az őszi káposztarepcével tarol. Idén 11.200 hektáron termeltek repcét, hektáronkénti 2,6-2,8 tonnás termésátlaggal. A munkálatok már be is fejeződtek, összesen 29-31 ezer tonna termést takarítottak be a földekről. A felvásárlási ár 92-102 ezer Ft között alakul, ami 8-10%-kal alacsonyabb a tavalyinál.

Hirdetés
Jó hírek érkeztek a héten a gyümölcspiacról. 1 millió tonna is lehet az idei gyümölcstermés a FruitVeb előrejelzése szerint. Közülük is kiemelkedő eredményeket produkálhat majd az alma, a 780-800.000 tonnát is elérheti a terméshozam. Bár a hét elején a meggy eladások szüneteltetéséről lehetett hallani, pár nappal később végre megnyugodhattak a termelők, elkészült a meggypiaci támogatási stratégia. A héten elkezdődött a magyar dinnyeszezon is, ezért a NÉBIH is elkezdi az ellenőrzéseket. Túl nagy egyetértés azért nincs ebben az ágazatban. Hajdú-Bihar megyében évről-évre egyre kisebb területen termelnek dinnyét, de borúlátó a Dinnyetermelők Országos Szövetsége is. A FruitVeb és a földművelésügyi miniszter azonban optimista.
Lezajlott a hazai nyerstejjel kapcsolatos demonstráció is Budaörsön, Nagytarcsán és Pécsett. Azért ezekben a városokban, mert a szervezők felmérése szerint itt a legnagyobb mennyiségű a tej- és tejtermék-import aránya. A félpályás útlezáráson 6-800 ember vett részt, 40-50 mezőgazdasági munkagéppel és 100-120 személygépkocsival. A tiltakozás sikeressége később derül ki, akkor, ha a következő két hónapban nem csökken tovább a jelenlegi 100 Ft/kg-os felvásárlási ár. Ehhez azonban arra van szükség, hogy több magyar tejtermék fogyjon a boltokban. Ha nem változik semmi, akkor újabb tüntetésekre is lehet készülni. A NAK abban látja a megoldást, hogy az importőrök és kereskedelmi láncok ellenőrizzék a tej minőségét és nyomonkövethetőségét. Ezzel együtt szűrjék a behozott termékeket, ha a termék feketegazdaságból származik, ne hozzák forgalomba.

A Redentin, állatvilágra való veszélyes hatása után újabb, mezőgazdaságban alkalmazott szer kapcsán merült fel környezeti probléma. Tíz év alatt 35%-os állománycsökkenést okozhat az európai madár populációban a mezőgazdaságban alkalmazott imidacloprid nevű növényvédőszer. A neonikotinoidok közé tartozó szer káros hatását a méhpusztulással is összefüggésbe hozták már, de egy friss holland kutatás a madárpusztulást is ennek tudja be. A rovarirtószer piacának 40%-os részét uraló imidaclopridet gyártó Bayer nem ismeri el a kutatást az ok-okozat hiánya miatt. A holland kutatók azonban nem adják fel, most szélesebb körben folytatják a vizsgálatot, denevéreket, sündisznókat, cickányokat és halakat is megfigyelnek majd.
Agrárhír-össszefoglalónk az MTI hírei alapján készült.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében
2025.03.15.Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.
AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét
2025.03.15.Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.
Hirdetés
Hirdessen a Magro.hu oldalon!
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatVinasz műtrágya, lombtrágya, növénykondicionáló AÖP 1 pont
Alfaseed Jami szemes cirok, BMR cirok, silócirok vetőmag, fémzárolt eladó
Magro.hu Piactér
Több mint 3.300 hirdetés 187 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés