Az elmúlt időszak jelentős változásokat hozott a hazai és nemzetközi borpiacon egyaránt. Az árak emelkedése, a kivitel növekedése, és az importált borok volumene mind meghatározó tényezők voltak a piac alakulásában. Elemzésünk részletesen bemutatja a legfontosabb trendeket és a borok árainak alakulását 2024 első felében, különös tekintettel a fehér-, vörös- és rozéborokra, valamint a Tokaji és Egri borok helyzetére. Fedezze fel, hogyan befolyásolják ezek a folyamatok a borkereskedelmet és a hazai borászok jövőbeni kilátásait.

Az AKI PÁIR adatai alapján 2024 januárja és júliusa között a hazai forgalomba hozott, földrajzi jelzés nélküli, illetve oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező borok ára 5 százalékkal, 30,1 ezer forintra nőtt hektoliterenként az előző év azonos időszakához képest. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzésű borok közül a fehérborok ára 11 százalékkal, körülbelül 29 ezer forint/hektoliterre, míg a vörös- és rozéborok ára 15 százalékkal, 35,5 ezer forint/hektoliterre emelkedett.

vörösbor
Fotó: Pixabay

A külföldön értékesített hazai borok ára szintén növekedett: 5 százalékkal, megközelítőleg 30 ezer forintra hektoliterenként 2024 első hét hónapjában az egy évvel korábbihoz képest. Az oltalom alatt álló földrajzi jelzéssel rendelkező fehérborok ára 4 százalékkal, 26,4 ezer forintra nőtt hektoliterenként, míg a vörös- és rozéborok ára 3 százalékkal csökkent, 25,2 ezer forintra a nemzetközi piacon - olvastuk az AKI borpiaci elemzésében.

A belföldön termelt, oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel ellátott tokaji fehérborok hazai átlagára közel 2 százalékkal, 150,5 ezer forintra nőtt hektoliterenként 2024. január és július között 2023 azonos időszakához viszonyítva. Az egri vörös- és rozéborok hazai értékesítési ára 4 százalékkal, 59,2 ezer forintra emelkedett ugyanebben az időszakban.

A külföldön értékesített oltalom alatt álló eredetmegjelöléssel rendelkező tokaji fehérborok átlagára 1 százalékkal, 83 ezer forintra csökkent hektoliterenként, míg az egri vörös- és rozéborok ára 5 százalékkal, 68,4 ezer forintra nőtt hektoliterenként a vizsgált időszakban.

A KSH adatai szerint 2024 első fél évében Magyarország bor-külkereskedelmi egyenlege pozitív volt, a kivitel 26 százalékkal, 648,4 ezer hektoliterre, míg értékben 21 százalékkal, 23,6 milliárd forintra bővült. A kivitt borok 73 százalékát a lédig borok tették ki, amelyek exportja 25 százalékkal, 473,5 ezer hektoliterre nőtt. A palackos borok exportja 32 százalékkal, 174,9 ezer hektoliterre emelkedett, értékük pedig 7 százalékkal, 11 milliárd forintra nőtt. A nemzetközi piacon továbbra is a magyar fehérborok domináltak, a kivitel 81 százalékát tették ki.

2024 első fél évében Magyarország borimportja 31 százalékkal, 32,5 ezer hektoliterre emelkedett, szinte teljes egészében palackos kiszerelésű borokra koncentrálódva. A borimport értéke 27 százalékkal, 2,6 milliárd forintra nőtt.

Megosztás

További híreink

16 vármegyében zivatar, 6-ban köd miatt van ma riasztás érvényben

2025.03.25.

Elsőfokú figyelmeztető előrejelzés van érvényben Magyarország teljes területén 2025.03.25. kedd éjfélig.

Veszélyes vízi kombinációt kutattak két magyar egyetem szakértői

2025.03.25.

A kutatók a kombinált szennyezés által okozott letális elváltozások értékelése mellett nagyfelbontású képalkotó berendezésekkel vizsgálták a hallárvákat és a szennyezőanyagok által okozott szervi elváltozásokat is nyomon követték.

Három helyen is kitört a veszélyes állatvírus: durvul a helyzet és szigorodnak a szabályok Szlovákiában

2025.03.24.

Ragadós száj- és körömfájás (RSzKF) vírust azonosított a szlovák hatóság, a járvány kitörésében három, a magyar határ közelében lévő telep is érintett

A hazai tejfogyasztás és a tejipar támogatásáért is kapott miniszteri kitüntetést a kaposvári FINO ügyvezetője

2025.03.24.

Szommerné Egyed Linda, a Fino-Food Kft. ügyvezetője Pro Alimentis Hungariae Díjat vehetett át Budapesten

Több mint 440 milliárd forint értékben igényelhetnek pályázati támogatást a hazai vállalatok az Energetikai Programban

2025.03.24.

A Jedlik Ányos energetikai program legfontosabb hatása az lesz, hogy csökkenti a hazai cégek rezsikiadásait, ezzel javítva versenyhelyzetüket

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.400 hirdetés 193 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás