Hirdetés
Több, mint ötödével csökkent a magyar juhállomány 5 év alatt
Jelentősen lecsökkent a magyar juhállomány az elmúlt években. Amíg 2017 december elsején még több mint 1,1 millió juh legelt Magyarországon, addig 2021 júniusára 953 ezer körülire apadt a számuk. A vizsgált időszakban több mint tizedével csökkent az anyajuhállomány is, amelynek aránya viszont folyamatosan nőtt a teljes létszám tekintetében. 2017-ben még 810 ezernél is több anyajuhot tartottak a magyar gazdák, ezek száma azonban 2021 nyarára 725 ezerre esett vissza.
Komoly aggodalomra ad okot a magyar juhállomány csökkenése, amely most már évek óta tart - írta meg az Agrárszektor. 2017 decemberében a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) felmérése alapján még több mint 1,1 millió példányból állt a hazai állomány, ami azonban 2021 végére az előzetes adatok szerint 887 ezerre apadt le. Ez 5 év leforgása alatt közel 23 százalékos csökkenést jelent.
Egyre gyorsul a magyar juhállomány csökkenése
A cikk szerint 2017-től 2019-ig átlagosan évi 40 ezerrel csökkent a magyar juhállomány, 2020-tól azonban felgyorsulni látszik ez a folyamat. Ahogy a KSH a 2019-es jelentésében írta, december 1-én az állomány 1,06 millió példányból állt, ami azonban 48 ezerrel elmaradt az egy évvel korábban mért mennyiségtől. 2020 decemberében ugyanis több mint 110 ezer egyeddel, 944 ezer példányra csökkent az állomány az egy évvel korábban mért értékhez képest. Ezzel a 11 százalékos csökkenéssel a KSH megállapítása szerint évtizedes mélypontra zuhant a hazai juhállomány. Ám ezzel nem állt meg az állomány fogyása, mivel a 2021-es év végére további közel 60 ezerrel kevesebbet, megközelítőleg 877 ezer juhot regisztrált Magyarországon a KSH.
Hirdetés
Az anyajuhok aránya növekszik
A magyar juhállomány alakulásának része az anyajuhok helyzete is. Ezek számának változása egy másik, érdekes folyamatot mutat: noha az anyajuhok száma is folyamatosan, évi 12-20 ezerrel csökkent Magyarországon, a teljes juhállomány tekintetében azonban egyre nőtt a számarányuk. 2017-ben az anyajuhok a teljes állománynak alig több mint 70 százalékát adták. Ennek az évnek a végén az anyajuhok száma meghaladta a 810 ezer példányt. Ez az arány 2018-ban közel 2 százalékkal nőtt, pedig ekkor az állomány már csak 797,5 ezer példányból állt. 2019-ben az anyajuhok már csak 782 ezer egyedet tettek ki, de a teljes állományon belüli arányuk tovább nőtt 1,5 százalékkal. 2020-ban az anyajuhok száma a teljes állománynak már csaknem a 80 százalékát tette ki, 2021-re pedig már meg is haladta azt. Ekkor az állomány 720 ezer egyedet számlált.
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Dr Green Prime magtrágya – egy valódi újító megoldás a tápanyag-utánpótlásban
A Dr Green Prime a vetőmag felületére a csávázással egy menetben vagy akár külön is felhordható tápanyagforrás, mely a csírázó növény számára azonnali erőt biztosít, hogy egységes, vitális állományt érjünk el, mely mind a környezeti, mind a peszticid stresszhatásoknak jobban ellenálló növényt eredményez.
Munkába állás gyorsan és egyszerűen? A lehetőség adott!
Adódnak olyan élethelyzetek, amikor az ember nem ér rá sokat töprengeni és egy helyben álldogállni. Az egyik ilyen fő szituáció, amikor a lehető leggyorsabban és leghamarabb, SOS kell a munka. Ilyenkor viszont nincs idő az állásinterjúkra és a hosszú kiválasztási folyamatokra. A hangsúly azon van, hogy a munkába állás minél gördülékenyebb legyen – szerencsére sok munkáltató is így gondolja ezt.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 2.800 hirdetés 40 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés