A referencia termőhelyen a szeptemberi középhőmérséklet (18,96 °C) 2,02 °C-kal, a lehullott csapadék mennyisége pedig (122,4 mm) 73,2 mm-rel haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét. Az idei bizonyult a borvidéken az utóbbi 33 év hetedik legmelegebb és harmadik legcsapadékosabb szeptemberének. Az első őszi hónap kezdetén tovább folytatódott az augusztus végi kánikulai hőség és tovább súlyosbodott a talajaszály. 

A Tokaji Kutatóintézet Szőlészeti és Borászati Kutató Nonprofit Kft. szakembere, Kneip Antal írt összefoglalót, ezt az anyagot szemléztük. Eszerint a második dekád időjárása meglehetősen mozgalmasan alakult, aminek során a jelentős csapadékhullást és évszakváltó lehűlést kiváltó Borisz viharciklon játszotta a főszerepet. Szeptember utolsó dekádjának első felében a levegő hőmérséklete anticiklonális hatásokra a sokéves átlagnak megfelelően alakult, majd a Kárpát-medencébe az atlanti térségből több hullámban érkező légtömegek jelentősebb lehűlést és a csapadékhajlam megnövekedését eredményezték.

A második dekád időjárása meglehetősen mozgalmasan alakult, aminek során a jelentős csapadékhullást és évszakváltó lehűlést kiváltó Borisz viharciklon játszotta a főszerepet - Fotó: Rákóczi Szüretelőház, FB, 2023
A második dekád időjárása meglehetősen mozgalmasan alakult, aminek során a jelentős csapadékhullást és évszakváltó lehűlést kiváltó Borisz viharciklon játszotta a főszerepet - Fotó: Rákóczi Szüretelőház, FB, 2023

A szokásosnál melegebb és jóval csapadékosabb szeptember kánikulai időjárással kezdődött, mely a borvidék déli részén, löszös talajon fekvő ültetvényekben aszálykárok (lomb- és fürtszáradás) kialakulásához vezethetett. A száraz borok alapanyagául szolgáló szőlő szürete sokfelé befejeződött a hónap közepi jelentős mennyiségű csapadék érkezéséig. A helyenként 90-100 millimétert is meghaladó eső enyhítette a vízhiányt, illetve több területen megindította az aszúsodási folyamatokat is a bogyók felrepesztésével. A meleg, napsütéses idő szeptember második felében segítette a szüreti munkálatok folytatását - fogalmazott.

A hőmérséklet Tokajban és környékén

Az Erdőbénye, Lőcse-dűlőben található meteorológiai mérőállomáson mért adatok szerint szeptemberben a levegő hőmérséklete 25,87 °C-os értéktartományon belül változott. A legalacsonyabb napi minimum hőmérséklet (9,2 °C) szeptember 22-én és 24-én, a legmagasabb napi maximum (35,0 °C) pedig szeptember 03-án volt mérhető (1. ábra). A nyári napok száma 7, a hőségnapok száma pedig 8 volt. A hónap első dekádja során anticiklonális hatásra folyatódott az augusztusi aszály és hőség, a levegő hőmérséklete jelentős mértékben meghaladta a sokéves átlagot, szeptember 02-06. időszakban másodfokú hőségriasztás volt érvényben hazánkban.

1. ábra: A szeptemberi léghőmérséklet alakulása napi bontásban
1. ábra: A szeptemberi léghőmérséklet alakulása napi bontásban

 

A kánikula lassan, fokozatosan mérséklődött, majd egy atlanti ciklon hidegfrontjának átvonulását követően a Közép-Európai térségbe extrém mennyiségű csapadékot és ezzel együtt a Duna vízgyűjtőjének területén rekordközeli áradásokat hozó Borisz viharciklon eredményezett szeptember második dekádjának első felében évszakváltónak tekinthető lehűlést a Kárpát-medencében is. 

Szeptember utolsó dekádjának kezdetére az időjárási helyzet normalizálódott és anticiklonális hatásra a sokéves átlagnak megfelelő hőmérsékletekkel jellemezhető, nyugodt, napos, kellemes, kora őszi idő volt. Szeptember utolsó napjaiban több hullámban érkeztek a térségbe hűvösebb légtömegek, amelyek hatására jelentősebb lehűlés következett be. A borongóssá váló őszi időjárást intenzív légmozgás és megnövekedett csapadékhajlam is jellemezte. A hónap legvégére megnyugodott a légkör, kiderült az égbolt, a levegő hőmérséklete pedig alatta maradt az évszaknak megfelelő értékeknek – áll az összefoglalóban.

Az idei bizonyult az utóbbi 33 év 7. legmelegebb szeptemberének a térségünkben, melynek átlaghőmérséklete (18,96 °C) 2,02 °C-kal haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét (16,94 °C).

A csapadék értékei

A referenciaként szolgáló csapadékmérő berendezés 122,4 mm mennyiségű, a lejtőkre telepített ültetvényekben jelentős eróziós terhelést képviselő esőt regisztrált szeptemberben (2. ábra) 9 csapadékesemény összesített eredményeként. Az alkalmanként a területre érkező csapadék mennyisége 0,2-46,9 mm intervallumon belül változott. A referencia hely havi csapadékmennyisége 73,2 mm-rel haladta meg az 1991-2020. időszakra becsült borvidéki éghajlati normál értékét (49,2 mm). Az idei bizonyult a borvidéken az utóbbi 33 év 3. legcsapadékosabb szeptemberének az 1996., illetve a 2022. éveket követően.

2. ábra: A szeptemberben lehullott csapadék mennyiségének alakulása napi bontásban
2. ábra: A szeptemberben lehullott csapadék mennyiségének alakulása napi bontásban

A szeptemberi talajnedvesség értékek

A feltalaj (0-50 cm) növények számára felvehető nedvességtartalma a szeptember elején az északi, észak-nyugati ültetvények esetében tapasztalt 40%-ról a hónap második dekádjának végére a jelentős mennyiségű csapadékhullás következtében 80 %, a déli és dél-nyugati termőhelyeken pedig 70% körüli értékekre növekedett. A harmadik dekád száraz, meleg időjárása a feltalaj száradását (60-65%) eredményezte időlegesen, azonban a hónap utolsó napjai során lehullott csapadékok hatására szeptember 30-án újra 70%-ot meghaladó nedvességtartalom volt mérhető az ültetvények talajának 0-50 cm rétegében. 

Az 50-100 cm-es mélységben a tőkék számára hasznosítható víztartalom a maximális érték 35-40% volt szeptember elején, ami kisebb változásoktól eltekintve a hónap végéig e szinten alakult. Az ültetvények talajainak 0-100 cm-es rétegben található hasznosítható nedvesség készlet ebből adódóan szeptember 20-ig a maximális érték arányában 30-40%-ról 50-60%-ra, a hónap végére pedig a termőhely függvényében 52-62%-ra növekedett. Így e talajréteg vízhiánya az előbbi időpontok sorrendjében 145-160 mm, 90-110 mm, illetve 85-100 mm szinteken alakult.

A szakemberek az időjárási elemzést az Erdőbénye, Lőcse-dűlőben található meteorológiai állomás mérési adatai, illetve a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. által szolgáltatott online adatok, illetve információk (met.hu) alapján készítették el. A borvidékre vonatkozó éghajlati normál értékek (1991-2020.) közelítő becslését több térségi mérőhelyről származó adatok felhasználásával végezték – fogalmazott a szerző.

Az ábrák forrása: Tokaji Kutatóintézet Szőlészeti és Borászati Kutató Nonprofit Kft.

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 400 hirdetés 94 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás