Hirdetés
Több kísérőnövény is jól bevált a repce kártevői ellen
Egyre több német, svájci és francia kísérlet igazolja, hogy ha a főnövény mellett kísérő, alternatív növényekkel jóllakatják, eltérítik a rovarkártevőket, jelentősen csökken azok jelenléte. Például a repcével, mint főnövénnyel együtt vetett társnövényekkel a rovarölő szerek használata mellett és a rezisztencia kialakulásának esélye is csökkenthető. A kifejlett bolhabogarak által megtámadott növények száma a kontroll repcekultúrához képest a kísérőnövény keveréktől függetlenül csökkent.
A Mezőhír számolt be róla, hogy a kutatók az eredményt azzal magyarázzák, hogy a kísérő növények szag és megjelenés tekintetében összezavarják a speciális kártevőket. A csapdanövények, például a retek vagy a sárgamustár vonzzák a bolhabogarakat, így elvonják a figyelmüket a repcétől.
A kísérőnövények sora
Az őszi káposztarepcével vegyes termesztésben vethető különféle fagyérzékeny kísérőnövények közé tartozik többek közt a bükköny, a görögszéna, a mezei bab, a borsó, a takarmány- és élelmiszerlencse, az alexandrin és a hajdina – ha biztosítható, hogy a kísérőnövény valóban elfagy. Ezek a társnövények úgy segítik a nitrogénműtrágyák, a gyomirtó- és a rovarölő szerek megtakarítását, hogy közben nem veszélyeztetik a repce termését. A kapcsolódó jelentések szerint az említett országokban az alávetés és a vegyes növénykultúra egyes régiókban már több mint ötödét teszi ki a vetésterületnek.
Hirdetés
Az alávetés célja egyébként eddig hagyományosan a talajtakarás, a takarmányhasznosítás vagy a következő főnövény céljait szolgáló sajátosságok kiaknázása volt. Az egyelőre inkább ökogazdálkodásban vitt gyakorlat, a növényvédelmi, rovargyérítési célú alkalmazás viszonylag újnak számít - írták az Agrarheute cikkére hivatkozva.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 153 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés