Hirdetés
A térinformatika már az almatermesztést is segíti
Magyarország az almatermesztésben és az informatikai újdonságok terén is élen jár. De mi történik, ha ezt a kettőt összehozzuk? Egy fiatal kutató kutatásaival azt vizsgálja, hogyan lehet távérzékelő eszközöket és térinformatikai rendszereket a növénytermesztés szolgálatába állítani.
Ahogy itt az ősz, úgy kerül egyre több alma a zöldség-gyümölcs árusok standjaira. De vajon amikor beleharapunk a ropogós gyümölcsbe, tudjuk-e, hogy az elmúlt hetekben, hónapokban milyen folyamatok, változások történtek az ültetvényen, ahol termett? Mennyi vizet, napsütést, tápanyagot kapott a fa, mennyi gyümölcs termett rajta? A kérdés abszurdnak hangzik, a válasz mégis meglepő: Riczu Péter, a Debreceni Egyetem fiatal kutatója pontosan meg tudja mondani, hiszen nem csak a gyümölcsfa, de még a termés belsejébe is belelát.
A fiatal szakember, aki tudományos munkájával elnyerte a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat PhD kategóriájának első helyezését, olyan speciális távérzékelő eszközökkel és térinformatikai szoftverekkel vizsgálja az almaültetvényeken lejátszódó bonyolult folyamatokat, amelyeket kertészeti körülmények között eddig nem alkalmaztak. Többek között zöld lézer, GPS jelek és lézeres pontfelhő alapján meghatározott 3D-s modellek segítségével a kutató folyamatosan nyomon követi és elemzi a gyümölcsfákban és környezetükben történő változásokat. A szakember a fák törzs- és lombmagassága, az ágak mérete és szerkezete, a gyümölcsök súlya és érettsége alapján meg tudja határozni a várható terméshozam nagyságát és minőségét, amellyel optimalizálható a betakarítás időpontja és az úgynevezett “post harvest”, azaz a szüretet követően alkalmazott tartási és feldolgozási eljárások is.
Hirdetés
A technológia emellett arra is alkalmas, hogy feltárja azokat a betegségeket és kártevőket, amelyek a fa belsejében pusztítanak, és szabad szemmel még nem láthatóak, illetve felmérje a sorközök gyomborítottságát és a gyomok térbeli és időbeli változását, amivel jelentősen növelhető a növényvédelmi beavatkozások hatékonysága. A lézeres adatok azt is lehetővé teszik, hogy az eddigi becslő eljárások helyett pontosan meghatározható legyen a növények aktuális vízigénye és a talaj aktuális nedvességtartalma, amely víz- és energiatakarékos öntözéstechnológiát tesz lehetővé, illetve a belvízi és aszálykárok is csökkenthetőek.
„Magyarországon kiváló termesztési feltételek vannak az almatermesztés számára, a megfelelő minőségű és mennyiségű termés előállítására. A célom az volt, hogy különböző pontosságot szolgáltató GPS jelek és navigációs vizsgálatok segítségével támogassam a jövőbeni automatizált kertészeti növénytermesztést. A kutatás eredményei megmutatják, hogy a mindennapi életünkben rendszeresen alkalmazott informatikai eszközök és alkalmazások a mezőgazdaságban is kiválóan alkalmazhatóak, sőt, a víz-, energia- és növényvédőszer-takarékos, helyspecifikus mezőgazdasági és kertészeti technológiák kifejezetten támogatják a fenntartható fejlődést” - hívta fel az eredményekre a figyelmet a fiatal szakember.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Kétszer ad, aki gyorsan ad
El Niño-hatás, aszály, jégverés, hőségriadók. Júniusban aratott kalászosok, hektikus terménypiacok, hatóanyag-kivonások. AÖP-támogatott mikrobiológiai termékek, talajegészség józan ésszel is felmérhető felértékelődése. A szármaradványok irányított bontásával a talajok nitrogén-, foszfor- és káliumtartalmának, valamint mikroelemeinek pótlása. Ismerős, ugye? Mi most egy másik nézőpontra hívjuk fel a figyelmét.
Fokozott tűzveszélyt jelent a szárítókban hagyott napraforgó, cirok
A betakarítás folyamatosságát a csapadékos időjárás megtöri. A szárítók üzemeltetői nehéz helyzetben vannak, mert nem tudják, mikor folytatódhat a betakarítás (talán már holnap), ezért gyakran a toronyban hagyják a terményt, nem ürítik le. Ez akkor is veszélyes, ha ügyelnek arra, hogy a felső nedves tömeg is megszáradjon.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 75 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés