Az aviatikai intelligencia terén széles körben elterjedt az a tévhit, hogy egyes madarak jelentősen kevesebb kognitív képességgel rendelkeznek, mint mások. Ideje kideríteni az igazságot! Létezik egy lista a világ legbutább madarairól, vagy ez csak egy mítosz? Tisztázzuk ezt a kérdést!

A madarak különböző típusú intelligenciát mutatnak. Például a varjak és hollók híresek problémamegoldó képességükről, míg a galambok kiváló tájékozódási képességgel rendelkeznek. Egy madár, amely ügyesen talál élelmet vagy emlékszik helyekre, lehet, hogy nem lesz olyan jó az eszközhasználatban, mint a varjak, vagy a hangutánzásban, mint a papagájok.

Ezek a nagy, röpképtelen madarak esetlennek és kevéssé intelligensnek tűnhetnek. Valójában azonban viselkedésük tökéletesen alkalmazkodott a környezetükhöz: kiváló túlélési ösztönökkel rendelkeznek, beleértve a lenyűgöző futási sebességet és ügyességet. (Fotó: Pixabay)

Túlélési igény és szociális intelligencia

Egy madár kognitív képességei általában a túlélési igényeihez igazodnak. Például a bonyolult társas struktúrákra támaszkodó madarak fejlettebb szociális intelligenciát mutathatnak.

A madarak (vagy általában az állatok) intelligenciájának mérése kihívás. Nemcsak a problémamegoldásról vagy a memóriáról van szó, hanem az alkalmazkodóképességről, a társas tanulásról és más kognitív szempontokról is.

Gyakori tévhitek

Bizonyos viselkedések, amelyek „butának” tűnhetnek, valójában túlélési stratégiák. Például egy olyan madár, amely ismételten nekirepül egy ablaknak, nem feltétlenül ostoba – egyszerűen félreértelmezi a tükröződést, és nyitott térnek látja.

Ahogy az embereknél, úgy a madaraknál is egyénenként változhat a tanulási és kognitív képesség. Egy madár „butának” tűnő viselkedése lehet kivétel, nem pedig általános szabály az adott fajra nézve.

A világ legbutábbnak tartott madarai

1. Dodók

A mára kihalt dodók gyakran a butaság jelképeként szerepelnek. Ez a tévhit abból fakad, hogy röpképtelenek, és látszólag félelem nélkül közeledtek az emberekhez, ez vezetett gyors kipusztulásukhoz. Valójában ezek a tulajdonságok alkalmazkodási stratégiák voltak a Mauritius szigetén tapasztalt ragadozómentes környezetükhöz.

2. Pulykák

A vadpulykákat néha furcsa viselkedésük miatt tartják butának, például azért, mert esőben az eget bámulják. Azonban ez valószínűleg egy tetániás torticollis görcs nevű állapot következménye. A pulykák valójában szociális lények, kifinomult hangjelzésekkel és összetett társas struktúrákkal.

3. Emuk

Ezek a nagy, röpképtelen madarak esetlennek és kevéssé intelligensnek tűnhetnek. Valójában azonban viselkedésük tökéletesen alkalmazkodott a környezetükhöz: kiváló túlélési ösztönökkel rendelkeznek, beleértve a lenyűgöző futási sebességet és ügyességet.

4. Kakaduk

A kakadukat hangos és romboló viselkedésük miatt néha butának tartják – például, amikor fát rágcsálnak, vagy fülsiketítő hangokat adnak ki. Ezek a viselkedések azonban intelligenciájuk és ösztöneik megnyilvánulásai: a fakéreg eszegetése például a természetes táplálékszerzési viselkedésük része, a hangoskodás pedig egy válasz az unalomra vagy a fogságban tapasztalt stresszre.

5. Kakapók

Ezek a madarak olyan környezetben fejlődtek, ahol nem voltak emlős ragadozók, ezért nem alakítottak ki védekezési stratégiákat vagy menekülési ösztönöket. Amikor az emberek megérkeztek, és ragadozókat, például patkányokat és macskákat hoztak magukkal, a röpképtelen kakapók nem ösztönösen menekültek vagy rejtőztek el – sebezhetőségüket sokan az intelligencia hiányának tekintik.

Elmondhatjuk, tehát, hogy minden egyes esetben a „butának” tartott viselkedés valójában az adott madár természetes környezetéhez való alkalmazkodásának eredménye, vagy egy olyan reakció, amely a környezet gyors változásai miatt tűnik értelmetlennek.

(Forrás: balconygardenweb.com) 

Megosztás

További híreink

Nő a hazai erdőterület, már 184 millió fa elültetésénél tart az Országfásítási Program

2025.03.17.

Megfelelő ütemben halad a 2019- ben indult Országfásítási Program megvalósítása, az elmúlt években 184 millió fát ültettek az erdőgazdaságok és a települések hazánkban.

Fejlesztés, innováció és alkalmazkodás kell a sikeres élelmiszertermeléshez a NAK osztályülése alapján

2025.03.17.

A kedvezőtlen gazdasági környezet és a klímaváltozás okozta kihívások ellenére sem mondtak le a beruházásokról a hazai gazdálkodók a NAK osztályülése szerint.

Viharos széllel és hózáporokkal indul a hét

2025.03.17.

Délutántól viharos széllökések várhatók főként északkeleten és nyugaton, estére azonban mérséklődik a szél, miközben a középső országrészben hózáporok alakulhatnak ki, helyenként vékony hóréteget hagyva maguk után.

Talajos programok lesznek március 21-én, több helyen is meg lehet tudni a talajszelvények titkait

2025.03.17.

A Magyar Talajtani Társaság (MTT) 2025. március 21-én országos figyelemfelkeltő kampánynapot szervez „TALAJ a talpad alatt” címmel

Egyetlen növény, amely minimális munkával is bőséges termést ad!

2025.03.16.

A spenót termesztése viszonylag egyszerű, mivel hidegtűrő növény, és akár kertben, balkonládában vagy magaságyásban is nevelhető. Magyarországon nagyüzemi és kisgazdasági termesztése is jelentős, a frisspiaci spenótot többnyire kézzel szedik, míg az ipari feldolgozásra géppel takarítják be.

Megfizethető robotokkal teszi hatékonyabbá a FarmRobo a kis gazdaságok munkáját

2025.03.16.

A Future Farming interjút készített Sreekanth Reddy Vajralával, a FarmRobo vezérigazgatójával, akinek iMog robotja elnyerte a rangos Az év mezőgazdasági robotja 2025 díjat. Az exkluzív beszélgetésben Vajrala betekintést nyújtott az inspirációba, a tervezés folyamatába és a mezőgazdaság számára forradalmi autonóm megoldás jövőjébe.

Partnerhírek
Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Partner

AgroFlow: a magyar fejlesztés, ami érdemben könnyíti meg a gazdálkodók életét

2025.03.15.

Március 6-án került sor a HSSI Group Szakmai Napjára, amelyen a nagyszámú érdeklődő 3 szekcióban, az agrárdigitalizáció, az öntözésfejlesztés és a precíziós gazdálkodás témájában hallgathatott meg előadásokat.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 190 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás