Hirdetés
Technikai hatékonyság a tejtermelés jövőjéért
Egy az európai tejtermelés ellenállóbbá tételét célzó megoldásokat vizsgáló kutatás megállapította, hogy a nagyobb technikai hatékonyság a legfontosabb stratégiai elem, amelyet a gazdaságok szintjén tovább kell vinni.
A Wageningeni Egyetem kutatói által vezetett, a rugalmas európai tejtermelés megoldásait értékelő tanulmány 15 európai országot vizsgált, és a gazdasági, társadalmi rugalmasság, a technikai hatékonyság, a környezetvédelem, az állatjólét és az egészségügy, valamint a társadalmi megítélés hatásterületeit vizsgálta.
A vizsgálatot az ágazat előtt álló jelentős kihívások fényében végezték, valamint annak szükségessége miatt, hogy a növekedés fenntartható termelési rendszerekből származzon. Hogy ezek életképes jövedelmet biztosítsanak, és kisebb hatást gyakoroljanak a környezetre, és a fogyasztók és a szélesebb társadalom is értékelje őket.
Hirdetés
Rugalmas és erős tejtermelés
A „Rugalmasság a tejtermelésért” elnevezésű uniós projekt fő célkitűzése egy önfenntartó uniós tematikus hálózat kialakítása és megerősítése az „ellenálló és robusztus tejtermelő gazdaságok” témakörében, amelynek célja, hogy a gazdák és az érdekelt felek széles körében ösztönözze a tudáscserét és a kölcsönös termékenyítést a rugalmasság témájában.
A projekt keretében számos nemzetközi szakértői találkozót, nemzeti tejipari érdekképviseleti ülést és munkaértekezletet tartottak. A nemzetközi szakértői találkozókon a gazdálkodók igényeit fogalmazták meg, és 535 érdekelt fél töltött ki kérdőíveket.
A megbeszélések eredményeként a hosszú igénylistát 43 szélesebb körben meghatározott gazdálkodói igény szerint rangsorolták, olyanok, mint a munka és a magánélet egyensúlya, a jövedelem, a hatékony kommunikáció, az állatjóléti feltételek javítása, az energiahatékonyság és a környezeti veszteségek csökkentése. A következő lépés a rugalmassági kritériumokhoz (társadalmi-gazdasági, műszaki hatékonyság és környezetvédelem/állatjólét és egészség) hozzájáruló megoldások leltárának összeállítása volt.
Társadalmi-gazdasági megoldások
A földek újbóli felosztását több olyan országban is sürgős szükségletnek tekintették, ahol történelmi okok miatt a jelenlegi gazdaságok nagy területen elterülő kis parcellák egész sorából állnak.
A lean menedzsment, a pénzügyi menedzsment és a tudáscsere magas pontszámot ért el, de a további családi munkát igénylő megoldások, mint például a gazdaságon belüli tejfeldolgozás és az üszők hízlalása, alacsony pontszámot kaptak ezen a területen.
Technikai hatékonysági megoldások
Nagy érdeklődés mutatkozott a patatrimmelés és a borjak kolosztrumkezelésének javítása iránt. A betegségek megfigyelése és korai felismerése, a tehenek egészségi és termékenységi jellemzői, valamint a személyre szabott trágyakihordás és a húsmarhákkal való keresztezés szintén a hat legkedveltebb választás között szerepelt.
Másrészt az erózió csökkentését célzó talajművelés és a legeltetés, valamint az automatikus fejés alacsony értékelést kapott, noha ezeket a gyakorlatokat Európa egyes területein fontosnak tartják.
Környezetvédelem/állatjólét
Nagy érdeklődés mutatkozott az állatok elhelyezésével, valamint az egészség és a termékenység javításával kapcsolatos gyakorlatok iránt. A biológiai sokféleség a társadalmi és politikai figyelem középpontjába került, és úgy fogalmazták meg, hogy ez olyan kihívás, amivel foglalkozni kell.
A bendőben keletkező metán csökkentésére szolgáló takarmányadalékokat és a szárított trágyát mint almot azonban az állatok egészségére és jólétére nézve nem tekintették barátságos gyakorlatnak, és várhatóan alacsony társadalmi megbecsülést kapnak, bár ezek a megoldások pozitív értékelést tudhatnak magukénak a környezeti rugalmasság tekintetében.
A kutatók földrajzi tendenciákat is vizsgáltak: a délkelet-európai szakértők átlagosan hajlamosak voltak valamivel magasabb pontszámot adni a megoldásoknak a rugalmasság különböző hatásterületein való hozzájárulására, mint az északnyugat-európai szakértők.
Ez különösen a műszaki hatékonyságra vonatkozó megoldások pontszámaira volt jellemző. A délkelet-európai szakértők pozitívabb hatást vártak a mezőgazdasági vállalkozásra ezektől a gyakorlatoktól és technikáktól, kivéve a társadalmi életre vonatkozó gyakorlatokat, amelyeket a nyugat-európai szakértők részesítettek előnyben.
Azt is vizsgálták, hogy a kétéves értékelés kezdete és vége között történt-e jelentősebb változás a megítélésben. Az egyes országokban találtak bizonyos változásokat:
Példák országokból
- Szlovéniában a közelmúltban a nem kormányzati szervezethez kapcsolódó állatjóléti rendőrség bevezetéséről szóló nyilvános viták sokkal nagyobb figyelmet fordítottak a társadalommal való kommunikációra és az állatjóléttel kapcsolatos megoldásokra.
- Dániában intenzív politikai vita folyt az üvegházhatású gázok mezőgazdasági kibocsátására kivetett adó bevezetéséről, mivel a gazdák és az érdekeltek aggódtak a szarvasmarhák bélrendszeri metánkibocsátásához kapcsolódó magas szén-dioxid-szintek miatt.
- Hollandiában a tejágazatnak a környezetvédelemben betöltött szerepéről, különösen a trágyakezelésről szóló nyilvános vita arra késztette a nemzeti csoportot, hogy inkább a társadalmi egészségre összpontosítson.
A tanulmány azt is megállapította, hogy a gazdák és az érdekelt felek olyan gyakorlatokra összpontosítottak, mint a megújuló energiatermelés feltárása, a társadalommal való kommunikáció javítása, a hozzáadott értékű termékek feltárása, valamint a nemesített sperma használata és a marhafajtákkal való keresztezés.
A szakértők inkább a pénzügyi és szűkös gazdálkodás, a trágya alkalmazása, a precíziós gazdálkodási technikák, a nagyobb állatjólétet biztosító istállók és a biológiai sokféleség megvalósítása mellett döntöttek. A szakértők és az érdekelt felek a mezőgazdasági termelőkhöz képest nagyobb prioritást adtak a stratégiai patatrimmeléssel, a betegségek korai felismerésével, az egészség és a termékenység nyomon követésével és a borjúneveléssel kapcsolatos technikai gyakorlatnak és technikáknak.
(Forrás: dairyglobal.net)
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Új pályázat a láthatáron: fejlessze terménytároló vagy vetőmagüzemét acélcsarnokkal
2025-től új lehetőségeket kínálnak a „Terménytisztítók, tárolók, szárítók és vetőmagüzemek fejlesztésének támogatása” programok, amelyek célja az üzemkapacitások növelése. A Frisomat, acélcsarnokokat gyártó szakértő cég példáján keresztül mutatjuk be, miért érdemes acélszerkezetes épületekben gondolkodni, ha tartós, funkcionálisan tervezett és energiahatékony fejlesztéseket szeretnénk megvalósítani.
Aszálytűrő kukoricahibridek magas terméspotenciállal
A hazai időjárási viszonyok kiszámíthatatlansága miatt az utóbbi években kiemelt fontosságúvá vált a termésstabilitás. Az előrejelzések szerint az időjárás kiszámíthatatlansága, szélsőséges mivolta az elkövetkező években is jellemző lesz térségünkre. Cégünk évek óta kiemelt figyelmet fordít, a magas terméspotenciálon túl, a szárazsággal szembeni ellenállóságra a kukoricanemesítés során.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.200 hirdetés 155 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés