Hirdetés
Tápanyagot ment és őriz a regeneratív talajművelés
Európában, így Magyarországon is ritkaságnak számít a regeneratív talajművelés szántás nélküli technológiája, a hagyományos, a földet akár fél méter mélységben is átforgató szántással szemben. Pedig a módszer alkalmas arra, hogy a a talaj túlzott bolygatása nélkül biztosítsa a legelők növénytársulásainak fejlődéséhez szükséges tápanyagokat és a nedvességet. Angol példa mutatja be a gyakorlati hatásokat.
A Qubit mutatta be egy angol termelő példáján keresztül a módszert. Mint írják, az Egyesült Királyság dél-nyugati részén, a Devon megyei Lydford városka határában gazdálkodó David Andrews kizárólag húshasznú szarvasmarhákat tart. A gazda 607 egyedes állománya tavasztól őszig csak azt eszi, amit a legelőkön talál. Télen sem kapnak mást, mint a 142 hektárról begyűjtött zöld takarmányt, szilázsként, vagyis erjesztéssel tartósított formában.
Legelőfelújítás és szántás nélküli művelés
Eddig még semmi különleges, vagy a megszokottól eltérő nincs - írták. Sőt, Andrews, mint minden magára adó állattartó évről évre felújítja, szükség esetén újraveti a legelőit. Csakhogy ezt már nem a szokásos módon teszi, hanem a no till nevű regeneratív műveléssel, ahol a klasszikus szántást nem alkalmazzák.
Hirdetés
A direktvetésnek is nevezett folyamat során a felszínnek mindössze 10 százalékát nyitja meg, pár centiméteres mélységben. A speciális nyitócsoroszlyás vetőgép által nyitott magárkot a mag belehelyezése után a csoroszlya következő eleme betakarja és tömöríti is – idézi a cikk Birkás Márta akadémikus Talajművelési ABC című szakmunkáját.
A természetes életfolyamatokat évente megszakító szántással szemben az ilyen beavatkozás nem csökkenti, hanem növeli, de legalábbis szinten tartja a talajok szervesanyag-tartalmát, mivel a humuszbontó folyamatokat nem gyorsítja fel a mélyműveléssel bejuttatott levegő. Az ilyen műveléssel a csapadék fokozatosan tud beszivárogni a nedvességet is jobban megőrző talajba. A hónapokra csupaszon hagyott szántókkal ellentétben ráadásul a direktvetés után a szél és az eső sem erodálja a folyamatosan növényborítással takart felszínt – írták.
Szén-dioxid megkötés a regeneratív talajművelés eredménye
Ezzel a módszerrel Andrews számításai szerint gazdasága, a Warson Farm úgy állít elő egy kilogramm magas minőségű, táp- és adalékmentes marhahúst, hogy közben 6,65 kilogramm szén-dioxidot köt meg a talajban. A cikk szerint amíg Európában a szántóterületek mindössze néhány százalékát művelik ilyen módszerrel (Magyarországon alig néhány ezer hektárt), addig az USA-ban 23%, Brazíliában 50%, míg Argentínában 74% ez az arány.
Témák a cikkben
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
A szója az agráriumban kikerülhetetlen alkalmazkodás egyik legjobb eszköze
Egyre többen, de még így is csupán csak a magyar mezőgazdasági vetésterület 2,7 százalékán termesztik a szóját. A jövő növényeként tekintenek rá, óriási fejlődési potenciál előtt áll – hangzott el a Karintia Kft. által rendezett Szója Szakmai Napok 2024. rábakecöli eseményén, ami a négyállomásos sorozat harmadik helyszíne volt. Bene Zoltán cégvezető meglepően nagyszámú érdeklődő gazdálkodó előtt érvelt a szójatermesztés mellett.
Ha őszi gyomirtás, akkor LEGATO TRIO
Éghajlatunk változása miatt egyre nagyobb jelentőséggel bír kalászos kultúrákban az őszi gyomirtás. Az őszi gabonákat egyre korábban és csökkentett tőszámmal vetik, így már ősszel is jelentős lehet a fertőzési nyomás.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatFurmint, hárslevelű minőségi borszőlő eladó Szerencsen
175 HUF
Solis 20 szervós kis traktor
Több mint 3.000 hirdetés 74 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés