A talaj humusztartalmának emelésének módjairól, fontosságáról több cikkünkben írtunk már. A talajvizsgálati eredmények értékelésénél, a tápanyagterv készítésénél fontos módosító tényezőként szerepel a szármaradványok bedolgozása vagy elhordása a területről. De hogyan befolyásolja a talaj tápanyagtőkéjét a bedolgozott szármaradvány?

A tápanyag-utánpótlás tervezésénél a gazdaságossági szempontok figyelembe vételével annyi műtrágya hatóanyag kijuttatására kell törekednünk, amennyit növényeink igényelnek. A szükségesnél kevesebb hatóanyag a termőhelyi adottságok kihasználásának gátja lehet, a feleslegben kijuttatott hatóanyag pedig már nem hasznosul, veszteségként jelentkezik. A gyakorlatban a túl kevés és a túl sok között nagyon kicsi az a rés, amelyet eltalálni igazi kihívást jelentő feladat. Számos módosító tényező közül most a fajlagos tápanyagigény szerepét kívánjuk pontosítani.

A fajlagos tápanyagtartalom megmutatja az 1 tonna termés és a hozzá tartozó szár tápelem-tartalmát. A termés és a szalma/szár hatóanyagtartalmát nem célszerű együtt kezelni (lásd az ábrát), mivel az egyes növényi részeket általában külön hasznosítjuk. A termést a területünkről elhordjuk, ezzel ennek tápanyagtartalma is elkerül onnan. A szármaradványok, ha egyéb gazdasági cél nem kívánja úgy, a területen bedolgozásra kerülnek. Az ábrán látható, hogy a termés és szár tápelemtartalma között jelentős eltérések vannak: a nitrogén nagy része a termésben, a kálium hatóanyag nagyobb része viszont a szárban található.

Az aratást követően a területen hagyott szalma/szár amellett, hogy növeli a talaj szervesanyag-tartalmát, a talajba bedolgozva tápelemforrásként is szolgál a következő kultúrák számára. A búza esetén az átlagos szem:szalma arány 1:1, vagyis egy tonna termés mellett közel egy tonna szalma is keletkezik. Öt tonna búzaszalmának 60 kg nitrogén-, 13,5 kg foszfor- és 100 kg (!) káliumtartalma van. Ez a hatóanyag-mennyiség műtrágya mennyiségre átszámolva 220 kg 27%-os nitrogén (MAS), 75 kg 18%-os foszfor (HYP), és közel 170 kg kálium (MOP) műtrágya hatóanyagtartalmának felel meg, melynek költsége sem hagyható figyelmen kívül – ez hektáronként akár 40 000 Ft is lehet.

Az aratást követően, amikor döntünk a szármaradványok sorsáról, vegyük figyelembe annak a talajéletre, valamint a talaj tápanyag-ellátottságára gyakorolt hatását is. Az egyre kevesebb szervestrágya, a pillangósok vetésszerkezetben elfoglalt alacsony részaránya miatt a területen maradt melléktermék egyenletes szétterítése és beforgatása, a művelési módtól függő mulcsozása, vagy a felszínen hagyása a szervesanyag és a tápanyagok egyszerűen kivitelezhető pótlása lehet.

Szerző: Déméter Biosystems Bt.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

A medvéknél nagyobb veszély hazánkban a kórt terjesztő kullancs és szúnyog

2024.12.02.

A magyarországi medvékkel kapcsolatos tudnivalókról, így a medveészlelésekről is beszélt Gombkötő Péter, a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság zoológiai referense.

Kézikönyvvel segíti a gazdákat az új Agrár-környezetgazdálkodási támogatás igénylésében a NAK

2024.12.02.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara egy kézikönyvben foglalta össze az AKG-val kapcsolatos tudnivalókat.

A világon elsőként Dánia adóztatja meg a tehenek károsanyag-kibocsátását

2024.12.02.

A dán parlament megszavazta a törvényjavaslatot, ami 2030-tól kezdve környezetvédelmi adót vet ki a mezőgazdaságra a károsanyag-kibocsátás után.

Nagy sebességű robotültetők a precíziós palántaneveléshez

2024.12.01.

A holland TTS vállalat kifejlesztett egy sor nagysebességű automata robotot, amelyeket a fiatal palánták hatékony és pontos átültetésére terveztek. Az öt különböző modellt kínáló TTS gépek akár 10 centiméteres sortávolságot is képesek kezelni, így a legkülönfélébb ültetési igényeknek is megfelelnek.

Az ecet, ami több ezer éve velünk van – és még mindig meglepődünk, mire képes

2024.12.01.

Ha kimondjuk az ecet szót ma Magyarországon, többségünknek a zöld flakonos, iparilag előállított ecetsav, egy savanyú, „maró anyag” jut az eszébe. Mire is használjuk az ecetet manapság? Kávéfőző tisztítására, vízkőmentesítésre és óvatosan mérve a jól ismert ételecettel savanyúbb ízt adunk a bablevesnek vagy a lencsefőzeléknek.

Teff: az egészségtudatosak és gluténérzékenyek új gabonája

2024.12.01.

Mérete alig nagyobb egy mákszemnél, de tápértéke kiemelkedő. Az etióp konyhában az „injera" nevű savanykás, lapos kenyér alapanyaga, de lisztként, teljes magként vagy pehelyként is elérhető.

Partnerhírek
Partner

AKG 2025: kiknek érdemes belevágni és hogyan segíthetnek a szakértők?

2024.11.29.

Az agráriumot izgalomban tartó kérdés most az új agrár-környezetgazdálkodási támogatás lehetősége. Minden termelőnek döntést kell hoznia lehetőségei és adottságai függvényében, hogy pályázik-e vagy sem. Ezt a kérdéskört jártuk körbe a Lajtamag Kft. termékfejlesztőjével, Somody Gergővel; Dr. Nagy Idával a Lajtamag Kft. szaktanácsadójával és Nagy Lászlóval, az Agro Profi Kft. vezető szaktanácsadójával.

Partner

Költségcsökkentés helyett az intenzifikációban látja a kiutat a TIMAC AGRO

2024.11.28.

A műtrágyapiac az elmúlt években folyamatos változásokon ment keresztül, amelyek mély hatással voltak az agráriumra. Az árak normalizálódása, a kereslet ciklikussága és a gazdálkodók alkalmazkodó-képessége új kihívásokat teremtett. Tóth Balázs, a TIMAC AGRO ügyvezető igazgatója segít megérteni, hogyan látják a hazai műtrágyapiacot és milyen innovációkat hoz a vállalat az ágazat számára.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 1.100 hirdetés 100 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás