A mikrobiológiai készítmények alkalmazásának előnye és hatékonysága a mezőgazdaságban elvitathatatlan. Tudományos kutatások és kísérletek bizonyították jótékony hatásukat mind a talaj, mind a növény állapotára. Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója, most a szőlő és gyümölcsfa telepítésétől kezdve járta körül ezt a kérdéskört.

Hogyan érdemes elkezdeni egy szőlő- vagy gyümölcsültetvény telepítését?

Egy ültetvény telepítése hosszú távú elköteleződést jelent. A gyümölcsfák 20-30, a szőlőtőkék 40-50 évig képesek évről-évre hozamot biztosítani nekünk. Ám nem mindegy ennek a mennyisége és a minősége. Az idei év ezeket a növényeket sem kímélte. Mivel hosszú távra telepítünk, ennek biztos alapokon, lábakon, talajon kell állnia, hogy a növények kibírják a különféle stresszeket és termést tudjanak hozni.

Amikor a terület kiválasztása - akár a genetika, akár a fajtajelleg alapján - megtörtént, elkezdhetjük a telepítés előkészítését. Mindenképpen végig kell gondolni azokat az inputanyagokat, amelyek feltétlenül szükségesek még ilyenkor, ősszel is az indításhoz. Ekkor a tápanyagok kijuttatásának nem az a célja, hogy a növény hirtelen gyökeresedésnek induljon, elkezdődjön a levélképzés vagy egyéb jelentős anyagcsere-folyamat, hanem, hogy tavasszal minden rendelkezésre álljon, amikor a hőmérséklet, a nedvességtartalom vagy a napsütéses órák száma lehetővé teszi, hogy a növények elinduljanak.

Mi, az AGRO.bio-nál azt javasoljuk, mivel mikrobiális termékekkel foglalkozunk, és több mint 20 éves tapasztalat van mögötte, hogy mykorrhizáljuk a növényeinket. Állókultúráknál, akár szabadgyökerű, akár konténeres kiültetésről beszélünk, meg lehet találni azt a kijuttatási módot, technológiát, amire az adott termelőnek lehetősége van.

Daoda Zoltán, az AGRO.bio szakmai igazgatója

Konténeres gyümölcsfa esetében ez viszonylag adott: egy megfelelő ültetőgödröt kell ásni és azt ellátni mindenféle „jóval”. Mi a Symbivit mykorrhizát forgalmazzuk, ami száraz formában kerüljön a megfelelő adagban az ültetőgödör aljába, nem a felrétegzés során. A gombának a gyökerekkel kell találkoznia, azokat meg kell tudni fertőznie, hogy a szimbiotikus kapcsolat ki tudjon alakulni. Emellett érdemes ilyenkor egy kis szerves trágyát is kiadni, de jellemzően inkább tavasszal a tányérba vagy a tövek mellé. Javasolt a technológiát gyökéritatóval kiegészíteni, ami egy magyar termék és az Agrooter névre hallgat. A kettő együtt szenzációs eredést tud biztosítani. A mykorrhiza alkalmazása egyébként is szinte nullázza az eredési veszteséget.

Beszéljünk most a Symbivit® termékről részletesebben. Mit érdemes róla tudni?

A Symbivit® természetes eredetű mykorrhiza gombákat tartalmaz, amely hifahálózata segítségével megnöveli a gyökér víz- és tápelem felvételére szolgáló felületének nagyságát. Azért fontos az alkalmazása, mert a sok gombaölő készítmény miatt eléggé lecsökkent mennyiségben és diverzitásban is a jelenlétük. Egy szimbiotikus kapcsolat jön létre, melyben a gombafonalak a talaj mély régióiból is folyamatosan nedvességgel és oldott tápanyaggal, foszforral, cinkkel, káliummal látja el a gazdanövényt, a növény pedig ezért cserébe szerves anyagokat, amik a mykorrhiza felépítéséhez szükségesek, juttat neki vissza. Abban a pillanatban, amikor ez a visszaadás csökkenni kezd a növényt ért stressz miatt, akkor a gomba a meglévő tartalékaiból még több gombafonalat növeszt minden irányban, hogy még több vizet, tápanyagot tudjon a növénynek biztosítani, hogy az együttműködés és tápanyagáramlás helyreálljon. A készítménnyel így egy egyenletes, külső, szélsőséges behatásoktól mentes termelést lehet biztosítani. Bár a napégést nem tudjuk ellensúlyozni vele, de az intenzív párolgásnak kitett növény vízfelvételét segíteni tudjuk.

A vízfelvevő felületet több tíz, akár százszorosára növeljük ezzel az eljárással. A talajon keresztül a mustig tudunk a szőlő esetében közreműködni. Mindig egyenletes mennyiségű és minőségű mustot lehet így biztosítani, ami akár az évjárathatásoknak a különbségét is lecsökkenti. A Symbivit® tehát hosszú távon, az ültetvény akár teljes életében, ellensúlyozni képes a száraz időszakok kártételeit.

Mekkora költséget jelent?

Egy almacsemete pár száz forintba kerül nagy tételben vásárolva, a Symbivit® költsége 1200-1500 Ft-attól függően, hogy milyen kiszerelésben vesszük.

Ez, ha bekalkuláljuk a tápanyag-megtakarítást és a termésbiztonságot, az első termőre forduláskor megtérül. Egy egyszeri jelentős kiadás, de a költséget passzív elhatárolásként el lehet osztani, akár 15-20 évre is.

És milyen technológiákat érdemes használni tavasszal?

Tavasszal, amikor a növények növekedése beindul, a tápanyagutánpótlási és növényvédelmi technológiába a BactoFil® talajjavító baktériumokat is érdemes beilleszteni. Ez megvalósulhat, például, csepegtető öntözéssel, ha intenzív kultúráról beszélünk. Ha pedig a rügyfakadás megtörtént és a lombborítás megfelelő, akkor Algafix® biostimulátorral érdemes még kinetin tartalmú növekedési hormont kijuttatni, ami véd a stresszhatások ellen is. Ha az említett készítményeket komplexen alkalmazzuk, egy kezelt másodéves szőlő sokkal többet terem, mint egy kezeletlen harmadéves. A vesszők masszívakká, erősekké válnak, nem hirtelen nyúlnak meg, így a fürtökön az elvégezett műveletek kisebb mértékű sebzést tudnak okozni. Egy nagyon szép, egészséges állományt lehet így létrehozni.

A mikrobiológiai készítmények, a BactoFil® talajjavító baktériumok vagy egy talajoltás bizonyos mértékben a tápanyagot is helyettesíti. A nyesedéket, a zöld hulladékot először a talajra, majd a talajba kell juttatni, majd keverni és irányított cellulózbontást kell elvégezni rajtuk. Ezek ráadásul a tápanyagmérlegbe mind-mind bevihetők. A szőlő, illetve gyümölcsültetvények fedetlen sorközeit biológiai sorköztakarással is meg lehet védeni a kiszáradástól, nemcsak pázsittal. Az Algater®-rel megőrizhetjük a talajnedvességet és fokozhatjuk a termésbiztonságot. Azokon a területeken és azokban a szőlészetekben, ahol ezt idejében, tavaly-tavaly előtt felismerték, nekik nagyon jó évjáratuk lesz mind minőségben, mind mennyiségben.

Történtek-e kíséretek arra vonatkozóan, hogy meghatározzák, mennyi a hozadéka a korábban említett mikrobiológiai készítmények használatának?

Az egyik legnagyobb soltvadkerti szőlészetben-borászatban üzemi átlagban 24%-os terméstöbbletet értek el különböző biológiai technológiák alkalmazásával. A nyesedéket visszaforgatják, szárzúzást, tavasszal talajoltást végeznek, 2 éve pedig talajalgát is kijuttatnak a talaj, hogy megpróbálják a vizet megőrizni. A szervesanyag növelése itt azért fontos, hogy a talajba kerülő tápanyagok oda tudjanak tapadni, a növények fel tudják azokat venni, a kationcserélő képességüket lehet ezzel fejleszteni. A talaj szervesanyag-tartalma a kulcsa és a biztosítéka annak, hogy a tápanyaghasznosuláson keresztül a termés valójában megfelelő minőségben és mennyiségben jöjjön létre. Ez igaz egyébként a szántóföldi termelésre is. Ott, ahol ez gyenge, sokkal drágább, a kockázatoknak jobban kitett a termesztés.

Az egész olyan, mint egy házépítés, az alapoknál kell kezdeni. Két vagy három technológiai elem nem hagyható ki "büntetlenül", ha valaki biztosra megy a termelésben. Nem véletlenül mondjuk, hogy olyan komplex mikrobiológiai megoldások léteznek, amelyek, nagy mértékben alkalmazva, akár elégségesek is lehetnek. Az ökogazdálkodások jelentik a legjobb kontrolt. Ott is nagyon jól alkalmazhatók. Én nem azt hangsúlyozom, hogy csak biológiai szereket használjunk, hanem hogy megfelelő arány legyen a biológiai és kémiai szerek alkalmazása között. A fizikai-kémiai hatásokat egyenlő mértékben kell biológiai hatásokkal ellensúlyozni, és mi törekszünk arra, hogy a növényeket folyamatosan lehessen talajon vagy a lombon keresztül magyar fejlesztésű mikrobiológiai termékekkel támogatni. Ez alól a mykorrhiza az egyetlen kivétel, mert az cseh importból származik, de ebben az esetben pedig Európa legjobb tudású termékéről beszélgetünk.

(x)

Kapcsolódó cikkek

További híreink

Mit tehetünk a cseresznyelégy ellen? A cseresznye növényvédelmének kulcskérdései

2025.03.20.

A megfelelő növényvédelmi stratégiák alkalmazása elengedhetetlen a sikeres cseresznyetermesztéshez, amelyhez fontos ismerni a legfőbb kórokozókat és kártevőket, valamint a védekezés lehetőségeit.

Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Összesen 30 országba szállítja majd az új burgonyás chipsét a Chio-termékek győri gyártója

2025.03.20.

Megkezdte az új, burgonya alapú snackje készítését a győri üzemében a Chio-termékek gyártója, az oven chips gyártósora 8 milliárd forintba került.

Apró kártevő, óriási veszteség – a burgonya-fonálféreg veszélyei és a megoldások

2025.03.19.

A burgonya-fonálféreg (Globodera rostochiensis) a burgonyatermesztés egyik legjelentősebb kártevője, amely világszerte komoly gazdasági károkat okoz. Ez a mikroszkopikus méretű fonálféreg a burgonya gyökereit támadja meg, ami a növények gyengüléséhez és a terméshozam csökkenéséhez vezet.

Szakmai útmutatót adott ki a tavaszi lemosó permetezéshez a Gazdahely

2025.03.19.

A megfelelő időben és szakszerűen végzett tavaszi lemosó permetezés segít a szezon során a fertőzési nyomás csökkentésében.

Nincs sok idő az eGN beadására: március 31-ig kell teljesíteni a nitrát adatszolgáltatást

2025.03.19.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) felhívta a termelők figyelmét, hogy a nitrát adatszolgáltatás határideje 2025. március 31-e.

Partnerhírek
Partner

Műtrágya helyett baktériumok? Egy gazda tapasztalatai, amelyeket érdemes megismerni

2025.03.20.

Szavai József neve jól ismert a Drávaszabolcs környéki gazdák között. A Baranya vármegyei termelő 90 hektáron gazdálkodik, és az elmúlt években folyamatosan fejlesztette a technológiáját, hogy javítsa a terméseredményeit és csökkentse a költségeit. Bár már régóta foglalkozik növénytermesztéssel, az innovatív megoldásokra mindig nyitott volt: néhány éve kezdett el biológiai készítményeket használni, és jelentős előnyöket tapasztalt a talajegészség és a terméshozam tekintetében.

Partner

UREUS 46 a hatékonyabb nitrogénhasznosulás érdekében

2025.03.15.

Az UREUS 46 Limus® Care ureáz inhibitorral kezelt granulált karbamid, mely a KITE saját terméke. Ez az innovatív készítmény jelentősen hozzájárul a nitrogénveszteség csökkentéséhez és a tápanyag hasznosulásának növeléséhez. Különösen fontos azokban az esetekben, amikor a nitrogén kijuttatását követő csapadék bizonytalan, hiszen az ureáz inhibitor alkalmazásával a nitrogénveszteség minimalizálható.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Valtra T152 twintrac

Hitelesített telefonszám

21 500 000 HUF

+ áfa
Jász-Nagykun-Szolnok, Tiszaföldvár

Kögel ZDKV 18 tandem

Hitelesített telefonszám

4 500 000 HUF

+ áfa

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 191 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás