A mezőgazdaság folyamatos változások előtt áll, de a Kukorica Kör Egyesület megoldást kínál a kihívásokra. Ebben az évben újra a „Kukoricázz Velünk!” termelési versennyel, az agrár rendezvényeken történő hangsúlyos megjelenésükkel és hasznos szakmai tartalmakkal segítették a gazdákat a hatékonyabb termesztési technológiák elsajátításában. Az Egyesület ügyvezetője, Daoda Zoltán, most betekintést nyújt az idei eredményekbe, de kitér a magyarországi kukoricatermesztés kihívásaira és beavat a jövőbeli terveikbe is. Ismerje meg, hogyan lehet a tonnák helyett a profitot helyezni a középpontba, és miért kulcsfontosságú a talajmegújítás!

Hogyan foglalná össze a Kukorica Kör Egyesület elmúlt egy évét, mik voltak a céljaik és azok hogyan teljesültek?

Amit erre az évre akár megjelenésekben, akár taglétszám-bővítésben elterveztünk sikeresen teljesítettük. Saját eseményeink voltak az AGROmashEXPO-n és a NAK Szántóföldi Napok és AgrárgépShow–Mezőfalva-n, illetve regionális szakmai nagyrendezvényeket is szerveztünk. Viszont a legfontosabb, az egész évre kiterjedő eseménysorozatunk, a Kukoricázz Velünk! termelési verseny, ahol idén is sok gazda mérette meg magát öntözött, illetve nem öntözött kategóriában. Az eredmények kiértékelése jelenleg is tart, január közepén kerül majd sor a díjátadóra.

A Termelési Verseny a mi fő programunk, mely évről évre megrendezésre kerül és aminek célja, hogy a verseny keretén belül be tudjuk mutatni a gazdáknak, hogyan lehet a legnagyobb nyereséget elérni a kukorica termesztésével.

Daoda Zoltán az AGRO.bio szakmai vezetője
Daoda Zoltán az AGRO.bio szakmai vezetője

A versenyben részt vevő gazdák számának növekedése jól mutatja, hogy mekkora igény van erre a megmérettetésre.

Másrészt mind mennyiségben, mind minőségben előre léptünk a kommunikációnkban, sok olyan szakcikket, tartalmat publikáltunk, ami a kukoricatermesztőknek releváns információkat tartalmaz.

Mit tartogat a jövő az Egyesület számára?

Azt kell megérteni, hogy nagyon sokféle érdekeltségű, tapasztalatú, végzettségű termelő dolgozik a kukoricaföldeken, és mindegyikük számára el kell juttatni a nekik megfelelő információt egy számukra érthető formában, legyenek azok szakképesítés nélküli gazdálkodók vagy agrármérnökök.

És az információátadásban a kulcsüzenet a megelőzés kell legyen. Jelenleg sokkal inkább reaktív, mint proaktív a gazdatársadalom. Például a gombás betegségekre és szárazságra csak azok bekövetkezte után reagál. Pedig egy átgondolt, megelőzési technológiákkal fölszerelkezett termelés esetén ezek a problémák kisebb mértékben hatnának negatívan a növényekre és a termelés jövedelmezőségére. Ehhez minden eszköz, termék, know-how, tudás rendelkezésre áll Magyarországon. Ez lesz a 2025-ös kommunikációnk fókusza.

A megelőzéshez, az előre gondolkodáshoz szeretnénk minden lehetséges muníciót megadni a termelőknek, és azt sulykolni beléjük, hogy ahol egyszer volt fuzárium, aszpergillusz fertőzés vagy aflatoxin, ott újra lesz. A mikroszervezetek szaporítóképletei ilyenkor már eredendően ott vannak a talajban, és sem a fizikai, sem a kémiai, sem a biológiai védekezés nem tudja ezt önállóan kezelni. Viszont mindezeket következetesen és szisztematikusan alkalmazva a fertőzési nyomás elenyésző lehet és kisebb kárt okoz.

Kukoricatermesztő a kukoricatábla mellett

Kukoricatermesztők a kukoricatábla mellett

Ön, mint a Kukorica Kör Egyesület elnöke, hogyan látja a kukorica helyzetét Magyarországon?

Nálunk, az Egyesületben a termékpálya minden elemének szakértői megtalálhatók, és egyöntetűen az a véleményünk, hogy a kukorica vetésterülete tovább fog csökkenni, mert azokon a földrajzi területeken, ahol már egy közepes időjárási anomália is jelentős kockázatot jelent, a gazdák sokkal hamarabb kénytelenek lesznek felhagyni a kultúra termesztésével, mint ott, ahol, például a termőtalaj jobb állapotban van vagy jóval nagyobb pufferkapacitással rendelkezik. De még a nem kedvezőtlen adottságú területeken is csökkenhet a kukorica részaránya, más alternatív növényekkel szemben, hogy a kockázat csökkenjen.

Erre azért is szükség van, mert a Magyarországon alkalmazott vetésforgókat rendkívül leegyszerűsítettek. Mindössze három-négy növény található meg benne országos szinten, pedig sokkal diverzebbnek kellene lenni ahhoz, hogy a termőtalaj önállóan meg tudjon újulni.

Továbbá, a termés minősége is sokszor megkérdőjeleződik a különböző gombás betegségek miatt, így bőven van feladat, hogy a kukorica jó minőségben, jó áron eladható legyen. Ennek a kihívásnak is meg kell felelni, hogy valóban megérje kukoricát termelni. Ha a szakmai döntések ezt megalapozzák, a régióra jellemző átlag fölött teljesítve már lehet jövedelmezően kukoricát termelni.

Kukoricatermesztő gazda a kukoricatábla mellett

Kukoricatermesztő gazda a kukoricatábla mellett

Kukoricatermesztő gazda a kukoricatábla mellett

Az Egyesületnél gyakran hangsúlyozzák, hogy az eredményességet ne tonnákban, hanem profitban mérjék, de ez a szemlélet, vajon, mennyire honosodott már meg a gazdák fejében is?

Nehezen megy át az üzenet, de majd a szükség kikényszeríti. Ha többször egymás után jönnek a veszteséges évek, ha már „átcsap a víz a gáton”, akkor fognak tömegesen változtatni a gondolkodásukon. A kicsit több mint húszéves szakmai pályafutásomban már átéltem ilyet: amikor már mindent megpróbáltak és sokszorosan veszteségeket szenvedtek, már majdnem kénytelenek voltak feladni, akkor jött a megvilágosodás és fokozatosan térték át egy másfajta technológiára, ami aztán stabilizálta a jövedelemtermelő képességet. De amíg eljutunk ebbe a fázisba, addig sokan abbahagyják a termelést, némi birtokkoncentrációval karöltve.

Ha a talaj oldaláról közelítjük meg a kérdést, a gazdák számára az jelenti a járható utat, ha a jelenlegi állapotot hosszú távon stabilizálni tudják, és beltartalmilag növelik a talaj értékét. Aki csak régi eszközökkel rendelkezik, csak szántani, tárcsázni tud, még ebben az esetben is lehet olyan technológiát alkalmazni, hogy a lehető legkisebb legyen a kártétel a talajban. Ilyenkor már a károkozás csökkentése is pozitívumként értékelhető.

Más iparágakban sokkal hangsúlyosabb a profitelvárás és az üzemi eredmény, mert ha az tartósan mínuszos, akkor egy cég hitelképtelenné, finanszírozhatatlanná válik.

Miért alakulhatott ki ez a mennyiségorientált gondolkodás a mezőgazdaságban, ami más iparágakra nem jellemző?

A legnagyobb ledöntendő gát a szokás alapú gazdálkodás. Sokszor megkapom, hogy „Biztos igaz, amit mondasz, de már évtizedek óta így csináljuk”.

Más ágazatokban is felgyülemlik a hosszú múltra visszanyúló tapasztalat, kialakul egy szokás, még sem tapasztalható ez a hozzáállás ilyen mértékben...

Egy termelőüzemben sokkal könnyebb egy profilváltást megvalósítani, mint a szántóföldön, ahol a talaj többé-kevésbé adott és némileg bekorlátozza a lehetőségeket. Szántóföldön jellemzően művelési ágat lehet változtatni: gyümölcsöst vagy szőlőt telepíthetek egy szántóra vagy bevethetem fűvel és csak gyep lesz, de ettől a szemlélet még alapvetően nem változik. Az egyéb iparágakban nagyobb a piaci sokféleségnek a lehetősége. Ha egy gyártóüzemben legyártott termék nem eladható a piacon, akkor a szerszámot, a gépsort kicserélve könnyebben másba lehet fogni, esetleg bérmunkát vállalva. Kevesebb a kötöttség és a ragaszkodás a megszokotthoz.

Hogyan tud az Egyesület ezen változtatni vagy általában a gazdákat edukálni?

Türelmesen, alázattal, de állhatatosan és határozottan, minden szinten, legyen az tudományos vagy gyakorlatias, legyen szó a növényvédelemről, megelőzési technológiáról vagy kockázatkezelésről, sulykolni kell az üzeneteket. És egyszer csak letisztul majd a kép, és a szakmai döntések elengedhetetlenek lesznek. Mert hiába elérhető a sokféle támogatás, hogyha elfogy a legfontosabb termelőeszközünk, a termőtalaj alólunk, akkor már nem tudunk mit csinálni. Ezért fontos ez az összefogás, ez a közösség, amit a Kukorica Kör képvisel, mert mi támogatjuk a szükséges változtatást.

Ezért azt üzenem minden gazdálkodónak, hogy forduljanak a szakma felé, mert ebből a rövid távú eredmények mellett hosszabb távon többet tudnak profitálni, mint bármilyen támogatással. Mert egy szakmai döntés, az megalapozott döntés. Az ehhez szükséges információ jelen van a piacon, akár tudományos, akár szaktanácsadói szinten. A termelők körbe vannak véve ezekkel, csak fel kell ismerni ezt, és meg kell találni az információforrásokat, mert rövid, közép, de hosszú távon is csak a szakmaiság jelentheti a kiutat.

Kukorica Kör Egyesület logó


Köszönjük Daoda Zoltánnak, hogy megosztotta velünk gondolatait. A Magro.hu, mint a Kukorica Kör Egyesület tagja, elkötelezett a kukoricatermesztés hatékonyságának fejlesztése mellett, és fontosnak tartja az ezzel kapcsolatos tájékoztatást.

Kukorica Kör Egyesület tagjai logóval

További híreink

Fontos adózási határidőket kell teljesíteni 2025. január 20. és 26. között

2025.01.21.

Fontos adózási határidőkre kell figyelni a NAV tájékoztatása szerint, az év elején mindig különös figyelemmel érdemes lenni az adók és a járulékok kapcsolódó teendőire

Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

A begyűjtött virágporokat vizsgálták a magyar kutatók

2025.01.21.

Egy nemzetközi kutatásban az eddig méhlegelőként nem nagyon emlegetett növények fontossága is bizonyításra került.

A második legdrágább a benzin Magyarországon az EU-ban - adók nélkül

2025.01.21.

Az Európai Unió országaiban az üzemanyag árának adóktól mentes összehasonlítása alapján Magyarországon fizetjük a második legmagasabb árat a 95-ös benzinért, mindössze Dánia előz meg minket.

Az ország 10 vármegyéjére adtak ki másodfokú riasztást ónos eső miatt

2025.01.21.

A mai nap folyamán egyre többfelé kell számítani ónos esőre - kissé kiterjedtebb jelleggel várhatóan a délutáni, esti órákban.

A korábbinál egyszerűbb feltételekkel folytatódik az energetikai otthonfelújítási program

2025.01.21.

A közlemény szerint többen és kevesebb papírmunkával pályázhatnak január 20-án, hétfőtől a családi házak energia-megtakarítást eredményező korszerűsítéséhez kínált, összesen akár 6 millió forint támogatásra.

Partnerhírek
Partner

Isterra tavaszi ajánlat - a szója végre elfoglalja megérdemelt helyét a hazai vetésszerkezetben

2025.01.21.

A szójakínálatunk legújabb fajtája a korai csoport elején érő Dorothy. Új, 2013-ban elismert fajta. Minősítésekor termése 10%-kal haladta meg a standard fajták szintjét.

Partner

InFolen - nitrogéntartalmú levéltrágya biostimulátorral

2025.01.20.

A TIMAC AGRO által fejlesztett InFolen olyan biostimulátor tartalmú lombtrágya, ami segíti a kijuttatott nitrogén felvételét és átalakulását.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat

Magro.hu Piactér

Több mint 3.200 hirdetés 159 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás