Hirdetés
Talajkímélő és takarékos min-till technológiák
Az elmúlt egy-két évtized felgyorsult klímaváltozása, illetve a nagy időjárási extremitások miatt változtatásra van szükség a talajművelésben, mert a vízre még jobban oda kell figyelni. A nagyon intenzív talajművelést újra kell gondolni, mivel ezáltal plusz szén-dioxid kerül a levegőbe. A termesztéstechnológiára és a talajmunkára történő odafigyelésével viszont szenet tudunk megkötni a talajban.
Fontos a jó tarlómenedzsment, mert ez már eldönti a következő lépéseket, mivel a talajművelés már a kombájn mögött kezdődik. A tarlóhántást illetve későbbiekben a tarlóápolást olyan minőségben szükséges elvégezni, hogy az utána következő magágy előkészítése és a vetés jól hozzáilleszhető legyen. A nagyobb mennyiségű szármaradvány esetén a hagyományos tárcsás csoroszlyás vetőgépek helyett a HORSCH Sprinter Duett csoroszlyás vetőgépe az extrém körülmények között is jó vetésminőséget garantál a talajfelszín fedettsége mellett. Fontos eldönteni, hogy mekkora tarlót hagyunk és azt milyen eszközzel műveljük. Itt fontos a megfelelő technológia kiválasztása. A fokozatosság elve itt is működik, a száraz talajon ne kezdjük a művelést mélyen, így kevésbé romlik a talajszerkezet.
Mi történik akkor, ha egy kiszáradt, keményebb talajt megerőszakolunk, és túl rögösre művelünk?
Általában sekélyen elkezdjük tovább művelni, ha egy menet nem elég akkor adunk neki még egyet és a felszínt elporosítjuk. Azonban amikor felrögeljük a talajt akkor a felszín alatt is óriási légüres rétegeket állítunk elő, ezekbe a növények gyökerei nem fognak belenőni, ezen felül a nagy aggregátumok között a finom morzsa lekerül a művelési réteg aljára és itt majd betömörödik. Nagyon sok energiával csináltunk valamit, ami nem jó!
Hirdetés
A kapás növények elé végzett talajművelésnél egy menetben elvégezhető a takarónövények vetése és a depó műtrágyázás is. Az ősszel elvetett takarónövények már nedvességcsapdaként tudnak működni a talaj kiszárítása helyett. A tapasztalat azt mutatja, hogy a takarónövények alatt a talaj nedvesebb tavasszal, így sokszor később lehet bele vetni, mint oda, ahol nincs takarónövény. Ezért fontos a takarónövény terminálásának időben való elvégzése.
Az átállás nem fog egyik napról a másikra menni, de a talajkímélő megoldásokkal csökkenthető a talaj degradációja és a talajegészség is hosszabb távon helyre tud állni. Ha egészségesebb talajunk lesz, akkor egészségesebb növényeket is tudunk majd termeszteni! A technológia a kezünkben van, azonban a változás rajtunk is múlik.
Jöjjön el a Magro.hu Stresszkezelés a mezőgazdaságban Növény-Állat-Gazda konferenciájára, ahol részletesen fogunk beszélni erről a témáról!
(x)
Kapcsolódó cikkek
Hirdetés
További híreink
Legújabb hirdetések
Hirdetés
Hirdetés
Nem csak értékesít és szolgáltat, hanem drónok üzemeltetésében is segít a PlantaDrone
A Kukorica Kör Egyesület dunapataji Szakmai Napján Gyovai Szabolcs, a PlantaDrone Kft. ügyvezetője, a dróntechnológia lehetséges felhasználási módozatairól tartott előadást. Az elhangzottak szerint az értékesítésen túl már az üzemeltetésükben is segíti a dróntulajdonosokat a cég, az általuk létrehozott Drón műveleti központ által.
A csapadék csak fél siker, legyen ott a tápanyag is - gyökértömeg-növelés és növénykondicionálás repcében
Az őszi kezeléssel a gyökértömeg növelésére nyújthatunk támogatást növényeinknek, biostimulátor tartalmú lombtrágyaoldatokkal, melyek a talajról is hasznosulni képesek. A TIMAC AGRO gyökérstimulátor oldat termékcsaládjába tartozó FERTIACTYL RADICAL magas bórtartalmával és mangánnal az olajos növények kezdeti bórpótlására, gyökeresedésének támogatására és ellenálló képességének fokozására lett kifejlesztve.
Hirdetés
Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!
MédiaajánlatTöbb mint 3.400 hirdetés 106 kategóriában!
Megnézem a hirdetéseketHirdetés
Hirdetés
Hirdetés