A talajképződés évezredei alatt jelentős tápanyagtőke halmozódott fel talajainkban, amiről a szakma a szaksajtóban szemérmesen nagyon keveset beszél. A talaj természetes tápanyagtőkéje létezik, és számolnunk is kell vele gazdaságunk trágyázási stratégiájának kialakításakor. Hibát követünk el akkor , ha ennek a forrásnak a dinamikáját  blokkoljuk egy sablonos tápanyag-utánpótlási stratégia alkalmazásával.

Egész Európa, de a Kárpát-medence talajai különösen mozaikos, rendkívül változatos képet mutatnak. Mi magunk is gazdálkodunk olyan termőterületen, ahol egy 12 ha-os táblán belül három fő talajtípus fordul elő, és az átmenetekről említést sem teszek. Ennek ismeretében a termőtalajokat egy monolit egységként kezelni nagyon durva egyszerűsítés lenne. Magyarországon a meghatározó talajosztályozási rendszer, a talajok keletkezésével és fejlődésével foglalkozó genetikus talajosztályozás. Előnye, hogy lehetőséget biztosít egy időutazásra a megszállott szakember számára, ha leszáll a feltárt talajszelvénybe, mert feltárul előtte több ezer és/vagy tízezer év fejlődéstörténete.

Így, ha a tápanyag tőke boncolgatása kerül szóba, az avatott szakembereknek nemcsak a péti és egyéb hajdani műtrágyagyári irányvonatok, valamint a gabona tarlókon hegyekben felhalmozott szuperfoszfát és kálisó „hegyláncok” jutnak eszükbe. Sokkal inkább, az előbbivel - időben és mennyiségében is - összehasonlíthatatlan méretű természetes tápanyagtőke.

[gallery link="file" ids="12150,12149,12148"]

"Talajainknak csak a felső 30 cm-es rétegében több ezer,esetenként több tízezer kg felhalmozott tápanyag áll rendelkezésre, csak mobilizálni kell!"

Talajaink fejlődéséből a „boldog műtrágyaévek” csak néhány szűk évtizedre korlátozódtak. Ezeket az évtizedeket a mezőgazdaság siker éveiként éljük meg és büszkeséggel tekintünk vissza az akkor elért eredményekre. Ez az eufória sajnos még ma is elhomályosítja szakmai látásmódunkat. Azt vízionáljuk, hogy a talajok tápanyagtőkéje a szocializmus vívmányainak egyike. Ez teljesen téves. Annyit beismerhetünk, hogy a tápanyag mérleg hazánkban csak ebben a bő két évtizedben volt pozitív. Sem előtte – a földművelés kezdete óta,- sem utána a mai napig egyszer sem folyt feltöltő rendszerű trágyázás. Ellenben mezőgazdasági termelés volt akkor is. (Igaz, annak a hajdani termelésnek a paraméterei sokkal jobban igazodtak a talaj dinamikájához.)

Amikor majd elkezdünk „beszélgetni” a helyes műtrágya és tápelem arányokról cikksorozatunkban, akkor élénken emlékeznünk kell arra, hogy a szocialista tervgazdálkodásban a szakmát tematizáló agráripari-lobbi - a legnagyobb erőfeszítései ellenére is  - tevékenységével csak csekély mértékben tudott hozzájárulni változatos talajaink TERMÉSZTES tápanyag-tőkéjéhez. Azaz, ma sem a csak abból kell gazdálkodnunk, amit kiszórunk! Azon idők több ezer éves tápanyag akkumulációjának „termékére” is számíthatunk, amikor még emberi kéz nem érintette talajainkat.

Nem vagyunk tehát feltétlen „műtrágyafüggőségben”. Van lehetőségünk szabadon dönteni és számunkra, valamint talajaink számára a legjobb megoldást kiválasztani.

Szerző: Lajos Mihály, cégvezető, Agrofil-SZMI Kft.

(x)

További híreink

Megújítja az állattenyésztést az EuroTier 2024, megvan a részletes program Hannoverben

2024.10.10.

A 2024-es év novemberében az EuroTier, a világ vezető szakmai állattenyésztési és állattartási szakvására kiállítással és sok technikai programmal, számos piacvezető és vezető iparági szakértővel várja az érdeklődőket.

Egymást erősítve dolgozik együtt a kulturált borfogyasztás népszerűsítéséért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a MATE

2024.10.10.

Együttműködik a kulturált borfogyasztás népszerűsítéséért a Hegyközségek Nemzeti Tanácsa és a MATE.

Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Őszi metszés útmutató: miért, hogyan és mikor végezzük?

2024.10.09.

Az őszi metszés biztosítja a növényeink egészségét és a következő szezonban még erőteljesebb növekedést tesz lehetővé. A megfelelő időben és technikával végzett metszés segít a növények formájának megőrzésében, megelőzi a betegségek terjedését, és lehetővé teszi a fény jobb bejutását az alsóbb ágakhoz. Nézzük, miért van rá szükség, mikor érdemes elvégezni, és mire kell figyelnünk a folyamat során!

Megújuló energiával indul óriási energetikai pályázat ősszel a távfűtésre

2024.10.09.

Az új rendelet célja a megújuló energiaforrások, mint a geotermia és a biomassza, nagyobb arányú bevonása a távhőtermelésbe, ezzel csökkentve a földgázfüggőséget és a költségeket.

Díjat nyert Párizsban egy madármegfigyelő marketingkutatót bemutató magyar film

2024.10.09.

A Budapesti Corvinus Egyetem kutatóinak videográfiája kapta a legjobb film díját az Advances in Consumer Research fogyasztói kutatásokról szóló nemzetközi konferencián, Párizsban.

Partnerhírek
Partner

Szárbontás az AÖP tükrében

2024.10.10.

A BIOFIL Szárbontó négy különböző baktériumtörzset is tartalmaz, ami biztosítja, hogy a termék szélsőséges körülmények között is kifejtse hatását.

Partner

Őszi gyomirtás hatékonyan? Válassza a Legato Trio-t!

2024.10.09.

Az elmúlt évek tapasztalatai alapján az egyes gyomfajok csírázása lényegesen hamarabb megindul és fokozódó jelenlétükre ősztől tavaszig számítani kell. Olyan gyomnövények adhatnak már ősszel szőnyegszerű borítást, mint pl. a veronikafélék, viola, árvacsalán és a tyúkhúr, de megjelenhet tábláinkon a nagy széltippan is, mely az őszi búza egyik legjelentősebb egyszikű gyomnövénye.

Hirdessen a Magro.hu oldalon!

Válasszon prémium megjelenési megoldásaink közül!

Médiaajánlat
Kiemelt hirdetések a Piactéren
Kiemelt
Graecus CBK szárzúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus CBK szárzúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!
Kiemelt
Graecus AATK zúzó
Bács-Kiskun, Kecskemét

Graecus AATK zúzó

Hitelesített telefonszám
Keressenek az ár miatt!

Magro.hu Piactér

Több mint 3.300 hirdetés 107 kategóriában!

Megnézem a hirdetéseket
Hirdetésfeladás